1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Ми не вірили, що буде війна..." – 99-річний ужгородець розповів про події 22 червня 1941 року (ФОТО, ВІДЕО)

23.06.2018 12:03 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

У далекому 1941-му він, іще не склавши іспити у військовому училищі, був направлений до лав Білоруського фронту.

Їм, молодим військовослужбовцям, сказали, що іспити складатимуть вже в частинах. Так для Миколи Федоровича Сотника розпочалася Велика Вітчизняна Війна.

Втім, з його слів, у те, що розпочалася війна не вірили, думали, що будуть військові навчання.

"У той час я був курсантом другого року служби. Готувались до екзаменів. Навесні нас на практику повезли аж в Харківську область, є така станція Балаклея, от тут був військовий боєприпасний завод і арсенал знарядь. Тут ми мали проходити стажування до червня місяця. Але вже в червні, числа десятого чи трохи раніше, нас відкликали з практики в Ленінград. Прибули туди, на нас вже була пошита форма військова, офіцерського складу, і, власне кажучи, ми мали здавати держіспити у серпні місяці.

Але тоді начальником училища, комбригом, було скликано шикування, наш відділ і ще декілька за різними спеціальностями, і він сказав, що ми вас випускаємо без держіспитів, але ви будете здавати їх на місці в частинах. Це сталося 16 червня, за 5 днів до початку війни. Будьоний, будучи заступником міністра оборони, підписав наказ про присвоєння військови звань. Я отримав військове звання "Воєнтехнік другого рангу "-  це, власне кажучи, лейтенант", - розповів Микола Федорович.

Але, з його слів, тоді ніхто не вірив, що насправді буде війна.

"Ми не розуміли, вважали, що все мирно буде, що будуть навчання у військових частинах. Тоді проводилась тимчасова мобілізація і німці, власне кажучи, дискридитували радянський союз, бо нібито підтягує війська до кордонів. Сталін наказав військам триматися подалі від кордонів. В цей час, ми отримали кожен окреме направлення у військові округи. Я потрапив в Орловський військовий округ. 19 червня я вже дістався на округ, де мене призначили у військову частину, яка знаходилась приблизно за 50 км. від Щорського району, тепер України, а тоді радянського союзу.

19 числа я вже дістався з Орла у Клинці, тут була бригада з найстарішим російським озброєнням - гаубиці, пушки калібра 280 та 305 мм. Я потрапив в частину з 305 мм., снаряд до неї важив 340 кг., також були бетонобійні, від англійської пушки Вікерса, фугасні снаряди, не знаю яким чином вони там взялися, певно викупала Росія в 14-му році. Ми розквартирувалися, а 22 червня, з’явився посильний, радіо-приймача в нас у будинку не було і ми ще не знали, що почалася війна. Він сказав, що війна і потрібно негайно з’явитися в частину на терміновий збір. Це було близько 8-ої ранку 22 червня", - розповів Микола Сотник.

Так, для юного військовослужбовця розпочалася війна.

Згодом, він мимоволі зробив карколомну кар’єру та пережив смерть рідних у Корюківці - матір з сестричкою спалили живцем, брата застрелили.

Після, рвався на фронт і дійшов аж до Берліну.

Нині Микола Федорович проживає в Ужгороді, у колі великої люблячої родини - дітей, онуків та правнуків.

Саша Клімова, Голос Карпат

Нагадаємо, в Мукачеві сталася ДТП за участі автобуса та автомобіля.

Читайте на ГК:Зеленський звільнив голову Ужгородської РДА
Читайте на ГК:“Ланцюжок незламності”: закарпатська молодь зустрілася із воїнами, які пройшли запеклі бої (ФОТО)
Читайте на ГК:Велика пожежа на Закарпатті: рятувальники боролися з “морем” сміття (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська