1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпаття масово покидають водії автобусів / ВІДЕО

06.04.2018 08:46 0 Суспільство

Кадри вирішують все. Через відтік фахівців з України - проблеми вже відчувають цілі галузі.

На Закарпатті, наприклад, нікому сісти за кермо рейсового автобуса. Кожен день кілька машин не виходять на маршрути. Де водії? І чи є шанс їх повернути?

В Словаччині не вистачає водіїв громадського транспорту. Через це в місті Нітра навіть скасували 60 рейсів. Щоб відновити рух автобусів за графіком, на роботу запросили водіїв з України. Поки їх в місті семеро. Сорокап'ятирічний Сергій - один з них, ще проходить навчання,повідомляє Інтер.

В основному, українські водії їдуть на роботу в найближчі Словаччину і Чехію. Там зарплата в три-чотири рази вище, ніж удома - близько восьмисот євро в місяць.

"Надають їм навіть безкоштовне житло, тому що усі їхні водії виїжджають дальше в Германію, Бельгію. В чеському місті Хеб більше 20 водіїв з України уже працюють", - говорить Олексій Куля, голова Асоціації перевізників Ужгорода.

Поки українські водії рятують від краху систему громадського транспорту в Європі, страждають ужгородські пасажири.

"В кожному парку щодня не виїжджає дві-три машини, із-за того, що нема водія. Останній рік у нас нестача кадрів відсотків на 15 по місту Ужгород", - говорить Олексій Куля, голова Асоціації перевізників Ужгорода.

Колег, які виїхали працювати за кордон, водії, що залишилися, розуміють. Кажуть: зарплати у них - низькі, а завантаженість - дуже висока.

"5-6 тисяч для нашого життя теперішнього звичайно шо мало. Каждий день я встаю в 5 годин, каждий день приходжу додому в 9-половина 10", - говорить Василь Морквич, водій рейсового автобуса.

Біжать за кордон не тільки водії, масово їдуть медики, фармацевти, традиційно - будівельники, офіціанти і прибиральниці. Хтось на постійну роботу, хтось - на сезонну.

"Загальний показник із працездатного населення 800 тисяч - 400 - відсутніх, 400 тисяч відсутніх на Закарпатті. Якщо тут платять 5 тисяч гривень - це дорівнює 200 доларів, то той же самий завод з тою же самою роботою 15 кілометрів - це Михайлівці, це Велкі Капушани, Вашарошнамень, це Кішварда, а платить 400-600 євро", - говорить Федір Шандор, соціолог.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська