1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Мукачівці розповіли правду про батьківські комітети у школах

06.02.2018 11:14 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

"Батьківські комітети повинні перейти з формату "колектори" в формат "партнери" - таку думку щодо функцій батьківських комітетів озвучили у Мукачеві.

Останнім часом чималого резонансу набуло питання батьківських комітетів у школах. Голос Карпат дізнавався, що думають з даного приводу та як бачать діяльність даного органу мукачівці.

Галас довкола батьківських комітетів здійнявся після того, як у мережі з'явилося повідомлення про те, що нібито Міністерство освіти й науки України (МОН) заборонило батьківські комітети у школах.

Пізніше, міністр Гриневич спростувала інформацію про заборону батьківських комітетів. За її словами, у Міністерства немає повноважень на врегулювання питань діяльності (прав чи обов'язків) батьківського самоврядування.

Голос Карпат поцікавився, що думають з даного приводу безпосередньо батьки школярів, а також якою бачать діяльність батьківських комітетів у навчальних закладах міста.

Як виявилось, переконання мукачівців з даного приводу різняться. Одні вважають, що батьківські комітети потрібні. Втім, не у такому фотматі, як вони є наразі. Інщі - що не потрібні взагалі. Водночас, наразі батьківські комітети чи не у кожного асоціюються тільки зі збиранням грошей. 

"Батьківські комітети в школах, та садочках потрібнні , але нев такому форматі як вони є на данний момент. Мені здається, батьківський комітет і школа, чи садок, мають бути одним організмом, а не виконавчим підрозділом. На данний момент, батьківський комітет - виконавець доручень керівництва. Керівництво не вважає за потрібне звітувати перед батьками, для чого потрібні ті чи інші речі, на які збираються кошти, як приклад, чи радитись з батьками стосовно будьяких питань. На мою думку - все ж таки, це має бути команда, яка разом буде робити навчальний заклад кращим. Батьківські комітети повинні перейти з формату "колектори" в формат "партнери", - розповіла багатодітна мама, адміністратор спільноти "Нам не байдуже!!.(Батьки Мукачева)" Наталія Дані.

"Не считаю это явление обязательным. Мне никто не мешает прийти в столовую, прийти на урок, пообщатся с ребенком, увидеть/не увидеть его знания....задать вопросы учителю. Пообщатся со школьным психологом или директором. В конце концов снабдить ребенка скрытым устройством аудио/видеозаписи...вариантов у меня на самом деле много. Более того это моя обязанность как родителя, и мое право. Ни для чего этого мне родительский комитет не нужен...и я не видел в своей жизни примеров адекватного род.комитета. ...но если кто то хочет во что то объединятся - супер! Проводить полезные "активности" -волшебно. Если эти активности будут направлены на улучшение условий для моего ребенка я их поддержу. Но если нет - пусть катятся!)Мой ребенок, мое мнение...", - поділився думкою  Art Chernyachuk.

Водночас, чи не кожен з опитаних нами батьків зауважив, що наразі основною функцією, яку виконують батьківські комітети, є збір коштів. Тоді як, за законодавчим задумом батьківський комітет має бути своєрідним органом самоврядування у сфері освіти.

Зокрема, за словами члена батьківського комітету в ЗОШ № 20, депутата міськради Юрія Кравчука, не слід плутати батьківські комітети, які існують у мукачівських школах наразі, з регламентованими законодавством.

"Ми збираємось для того, щоб визначитись, яку суму треба збирати з кожного з батьків на потреби класу і на подарунки вчителям. А справжня функція батьківських комітетів – це орган самоврядування. Тобто, за діючим вже багато років законодавством, батьківські комітети мають право, наприклад:
– вносити пропозиції керівництву та іншим органам самоврядування загальноосвітньої установи й одержувати інформацію про результати їх розгляду.
– брати участь в обговоренні локальних актів загальноосвітньої установи.
– виносити громадський осуд батькам, які ухиляються від виховання дітей у родині.
– голова комітету може бути присутнім (з наступним інформуванням комітету) на окремих засіданнях педагогічної ради, інших органів самоврядування з питань, що відносяться до компетенції комітету", - зазначив Юрій Кравчук.

Тобто, у законодавстві жодним чином не написано про збір якихось коштів. Батьківським комітетам відводиться самоврядна роль – і рекомендації комітетів окремим наказом може затверджувати керівництво школи.

"Чи працює це у Мукачеві, чи у будь-якому місті України – дуже сумніваюся.
Проблема не у владі, а у самих батьках. Їх не турбує, наприклад, чому смердить у дитячому туалеті початкових класів, який знаходиться поруч з входом до столової. Вони не підіймають це питання перед керівництвом школи, управлінням освіти та міськвиконкомом. Проте батьки можуть годинами сперечатися, на яку суму треба придбати подарунок на 8 березня, яку саме квітку треба купити, чи купувати усім вчителям, чи тільки класному керівнику і так далі. І з свого досвіду скажу, що у школі, де навчаються мої діти, ситуація порівняно адекватна – батьки вирішили щомісяця здавати батьківському комітету по 30 гривень. Добровільно – хто не хоче, чи не має можливості – не мусить.

У інших школах (а до мене, як до депутата, повірте, доходить чимало такої інформації) збирають кошти на інтерактивні дошки (хоча вони закуплені з міського бюджету), на якісь ремонти, миючі засоби (хоча коштів ми на це виділяємо достатньо), тощо.
Висновок? Я не засуджую батьків, які мають бажання зробити приємність вчительці, яка справді багато вкладає у їх дітей за мізерну зарплату. Але я не вірю, що будь-які популістські заборони батьківських комітетів сприятимуть підвищенню батьківської свідомості, і їх активній участі у шкільному самоврядуванні", - розповів Юрій Кравчук.

Разом з тим, більшість батьків переконані, що діяльність та напрями роботи батьківських комітетів залежать виключно від бажання чи небажання батьків.

"Маю досвід різної роботи в батьківських комітететах в ДНЗ, школі, місті. Як би не називалось об'єднання батьків згідно закону або чи є він в загалі, на громадську роботу по суті він не впливає. На даному етапі розвитку країни, напевно такими об'єднаннями легше впливати на вирішення деяких питань перед владою, дирекцією, громадькими організаціями. Взагалі, самі батьки в кожному класі, школі вирішують в якому форматі працює баткомітет. (чи тільки збирає гроші,виконує функцію передавача інформаціі від школи до батьків чи впливає на життя класу, школи, громади.

Коли в державі кожен виконує свою роботу: школа на рівні вчить, фінансуються відповідно заклади, забезпечено громадський порядок, діти мають можливість відвідувати гуртки, організовані простори для проведення вільного часу, занять спортом - тоді, напевно, і не потрібні баткомітети. Але, на жаль...Тому на даний час від нас залежить ,навіть те в якому форматі існують баткомітети,і нам вирішувати, як їм працювати.  Старша перший рік вчиться за кордоном в школі. Жодної форми крім Дня відкритих дверей, спілкування через електронку з батьками нема. А навчання і виховна робота проводиться. Але це там... це від колективу батьків залежить. Ми всі хочемо щось міняти, а нічого не робимо. Важко виходити з зони комфорту... ", - зауважила  Олена Ціва.

Крім того, є і ті, хто вважає, що батьки не повинні перейматися питаннями школи.

"Якщо брати соціальну місію батьків, то їх пряма функція - виховання дітей у сімейнім колі. Школа, як навчальний заклад - навчає дітей наукам. Усі "технічні" питання, організаційні моменти школи (ремонти, канцелярія, туалетні причандали, дні народження класних керівників і т.д.) - це прерогатива відділів освіти органів місцевого і немісцевого рівня. В питаннях сім'ї, як соціального інституту вчителі ж не беруть участь, то чому питаннями школи мають перейматися батьки?", - вважає  Roman Fenix.

Також, свою думку озвучили й ті, чиї діти навчаються за кордоном та навели приклад тамтешнього функціоналу в даному напрямі.

"Мені подобається підхід англійських шкіл. Тут ніхто навіть не знає, коли у вчителя день народження. А все, що пов'язано із дітьми, організовує сама школа. Батьки обирають, чи відпускати своє чадо на екскурсії, тощо, збір коштів на усе іде через школу (а якщо необхідна сума завелика, можна розбити її на декілька місяців). Школа організовує збір коштів через усілякі благодійні акції і вечірки, де батьки здають стільки, скільки можуть чи хочуть. Такий варіант, нас принаймні, не обтяжує.

Але в Україні, думаю, законодавство не дозволить це робити повноцінно... А ще.... в українських батьккомах особисто мене страшенно напрягало, що "багатші чи нарваніші" батьки "керували" усім парадом (повага виключенню із цього правила). Тобто думки простіших людей зазвичай не враховувались взагалі... Я чудово усвідомлюю, що все це було наслідком того, що є значний відсоток присутніх на зборах, які просто мовчать і підлаштовуються щоб не виділятись. Тобто... ні гарячі, ні холодні... такі собі теплі, вибачте. Але з іншого боку, батьккому також іноді заважко "угодити" усім. Тобто, сьогоднішній вигляд батьккомів явно далекий від досконалості", - поділилася думкою з даного питання  Katalin Mako.

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, міністр Гриневич спростувала інформацію про заборону батьківських комітетів.

Читайте на ГК:Мистецтво життя: у Мукачеві відкрили унікальну виставку відомого художника (ФОТО)
Читайте на ГК:Непоправна втрата: на Закарпатті попрощалися із загиблим захисником (ФОТО)
Читайте на ГК:У Мукачеві чоловік раптово впав посеред дороги: довелося викликати правоохоронців та медиків
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська