1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі розповіли про унікальних коней-гуцуликів

28.01.2018 12:52 Суспільство

Мешканці Карпат пишаються спокійними, витривалими і красивими кіньми гуцульської породи.

Мешканці Карпат пишаються спокійними, витривалими і красивими кіньми гуцульської породи.

Ставлення до коней завжди було особливим у Карпатському регіоні. Коні були першими помічниками у непростому житті мешканців гір. Карпати ж мають свою, унікальну породу цих благородних тварин - гуцульську. Нині ця порода коней - єдина, яку розводять на території Закарпаття, повідомило Депо.Закарпаття.

Перші письмові згадки про породу були датовані 1603 роком. Порода виведена схрещуванням гірських коней Буковини, Галичини й Угорщини з жеребцями норійського типу - гафлінгерами і пінцгауерами, а також з кіньми східного типу, в тому числі й арабською породою. На початку XX ст. у схрещуваннях використовували чистокровних верхових коней - англо-арабських, а пізніше й кабардинських коней.

Гуцулик легко долає перешкоди (що дуже важливо в горах), досить швидкісний та піддається тренуванню. Гуцулики здатні щодня долати 50-60 кілометрів у гірській лісистій місцевості, при цьому переносячи до 150 кілограмів вантажу. Саме такі коні допомогли збудувати легендарну обсерваторію 1930-х років на горі Піп Іван.

У наш час лісівники активно використовують коней для трелювання деревини. Це традиційний метод, котрий застосовується в Карпатах уже 300-400 років. Історично так склалося, що за часів Марії-Терезії, австрійської імператорки XVIII століття, основною трелювальною гужовою одиницею у цих умовах були коні. Нині лісівники теж активно розвивають цей напрям, оскільки він належить до природозберігаючих технологій і є альтернативою повітрянотрелювальним установкам, вартість яких сягає двох мільйонів гривень.

Загальний обсяг заготівлі деревини кінними бригадами становить лише 10 відсотків. Однак саме цей метод у високогірних лісництвах є досить поширеним: по-перше, тут важкодоступні місця, по-друге, під час трелювання кіньми зменшується навантаження на грунт. Спеціальні фахівці готують молодих коней до подальшої роботи в лісі. На третій рік кінь вже повністю готовий до роботи. Кожен візник підбирає собі "гуцулика" сам. Головним критерієм відбору повинен бути неноровливий характер тварини.

Прогулянка верхи на гуцулику, мабуть, найкраще підходить для мандрівок гірськими дорогами. Враження від контакту з цими доброзичливими створіннями залишаються найкращими. Гуцулик просто не може не сподобатись тим, хто любить тварин. Загалом верхова їзда є дуже корисною для здоров'я. Використовують гуцуликів і для іпотерапії - лікування верховою їздою.

На Закарпатті практично у кожному селищі чи містечку запропонують кінні прогулянки як спеціальні господарства та готелі, так і просто місцеві жителі. Вони розводять коней для власних господарських потреб і катають туристів. В останні роки кінний туризм - популярна розвага, яку пропонують закарпатці тим, хто хоче відпочити на свіжому повітрі, прогулявшись гірськими схилами. До того ж, такий відпочинок - доступний у будь-яку року: кінні тури можуть бути на санях по снігу у зимовий період чи по траві - у весняно-літній та осінній.

На маршруті часто зустрічаються природні перешкоди, тому це не лише подорож, але ще і деякий екстрим. Хоча все ж кінні прогулянки більше для людей спокійних - тих, хто неквапливо хоче роздивитися краєвиди, спробувати щось нове та максимально зблизитися з природою.

Невипадково для таких подорожей найчастіше використовують саме гуцуликів. Гуцульські коні - низькорослі, мають міцну конституцію й добре розвинутий тулуб. А ще - спокійну вдачу, що є дуже важливим при контакті з незнайомими людьми.

Нагадаємо, в 2015 році фестиваль гентешів у Гечі закінчився масовим побоїщем. В минулому році фестиваль теж не обійшовся без скандалу, захисники тварин просили Президента заборонити фестиваль різників у Гечі.

Читайте на ГК:Патрульний збив велосипедиста: подробиці смертельної ДТП на Закарпатті (ФОТО)
Читайте на ГК:Мертвого чоловіка діставали рятувальники: трагедія трапилася в одному з регіонів Закарпаття
Читайте на ГК:На Закарпатті затримали злочинця-рецидивіста: відомо, що накоїв
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська