Громадські обговорення громадських слухань з питання будівництва МГЕС у Мукачеві, які, як виявилось, таки пройшли 18 грудня 2017, згідно Протоколу відбулися за присутності 12 осіб.
Громадські обговорення пройшли у 69 кабінеті на третьому поверсі будівлі Мукачівської міської ради. Про це йдеться у відповідному Протоколі. Втім, про подію належно не повідомили ані містян, ані депутатів.
Ситуація викликала неоднозначну реакцію та обурення у місцевих спільнотах в соцмережі Фейсбук.
Варто зазначити, що ділянка під будівництво МГЕС-1 знаходиться в межах правого берегу річки Латориця за правобережною дамбою (поблизу берегівського мосту - ред.).
Доступ до ділянки здійснюватиметься по існуючим асфальтовим дорогам в межах міста і ґрунтовим дорогам в межах заплавної зони. Також зазначається, що поряд із територією об'єкту існує можливість організувати будівельний майданчик і будівельне містечко. Об'єкт після завершення будівництва підключатиметься до загальної мережі. Вся вироблена електроенергія збуватиметься до єдиного енергоринку. В межах міста Мукачево існує можливість підключення об'єкту до мережі через лінії електропередачі 10 кВ і 35 кВ.Такі відомості значаться у пояснювальній записці розробника ТОВ "Наша спадщина".Водночас у тексті прописано й принцип відкритості та публічності.
"Полягає у залученні громадськості та місцевих громад до прийняття рішення про будівництво та заборону будівництва МГЕС у Карпатах", - йдеться у тексті.
Водночас, згідно відповідного Протоколу громадського обговорення громадських слухань письмових пропозицій та зауважень від громадськості у визначений період не надходило. Голосували з усіх питань одноголосно. Також в протоколі зазначено, що під час громадських слухань вівся аудиозапис.
Так, за підсумками обговорення, присутні вирішили визнати громадське слухання проведеним. Також, вирішили розроблений детальний план подати на розгляд відповідних депутатських комісій з подальшим затвердженням Мукачівською міськрадою.
Зазначимо, що повідомлення про проведення громадського обговорення матеріалів містобудівної документації – детального плану території в межах міста Мукачево в руслі річки Латориця для розміщення міні – гідроелектростанцій (міні ГЕС) з метою врахування думки громадськості міста Мукачево таки було оприлюднено.
"До уваги фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань!" - йдеться у заголовку.
Втім, ані дати, ані часу проведення слухань у повідомленні не зазначено. Також не вказано і відповідальної за проведення особи.
Ситуацію, що склалася Голосу Карпат прокоментував депутат Мукачівської міськради, член постійної депутатської комісії з питань комунальної власності та земельних відносин Юрій Кравчук.
"Комісія з питань земельних відносин та комунальної власності минулого року дала рекомендацію дозволити розробку детального плану території для можливого будівництва двох міні-ГЕС на Латориці у межах Мукачева. Я тоді один утримався, а вже на сесії тільки фракція «Об'єднання «Самопоміч» єдина проголосувала проти.Ми неодноразово зверталися до громадськості міста щодо активної участі у обговоренні. Також, нас обіцяли запросити на громадські слухання, але про те, що вони відбулися я дізнався вже після їх проведення. На жаль, далі «гнівних» коментарів у соціальних мережах ніхто не пішов. Поки громада не навчиться уважно моніторити все, що відбувається у ратуші, чиновники будуть робити все, що захочуть. Я ходив разом з комісією по підтопленим будинкам у Мукачеві. Страшно уявити, що буде з цими будинками, коли влада запустить міні-ГЕСи. Це ніхто не прорахує. І найголовніше. Законодавство України не дозволяє використовувати громаді електроенергію, добуту власними силами. У будь-якому випадку, отриману від роботи ГЕС енергію виробник зобов'язаний продавати за «зеленим тарифом» державі. А місто так як і сьогодні, купуватиме енергію у Обленерго. Ви спитаєте: «Так хто на цьому заробить, і що від цього виграє громада міста?» Добре зрозуміло, що питання риторичне, і відповідь на нього ви добре знаєте", - зазначив Юрій Кравчук.
Також, про шкодочинні наслідки проектування та будівництва гребель та каскаду міні ГЕС на р. Латориця в межах Мукачева розповіла депутат Мукачівської міськради, директор "Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді" Тетяна Кіш.
"Подібний проект являє собою верх некомпетентності, волюнтаризма, відсутності фаховості та може розглядатися як цілеспрямований акт шкідництва проти довкілля та горомади міста. Можливі наслідки такого впровадження згруповані в наступні блоки:
1. Юридичні:
• адміністративний суд у Львові у 2014 р. заборонив втілення у дію обласної програми спорудження міні ГЕС в краї;
• всі подібні проекти повинні пройти незалежну експертизу та громадські слухання, які одностайно будуть проти;
• каскади водойм в межах міста, побудовані на річці гірського типу несуть загрозу життю жителям прилеглих до річки територій.
2. Технологічні:
• постання каскаду водойм-водосховищ в межах міса підніме рівень грунових вод, так чи інакше пов'язаних з рівнем води в річці, що може призвести до підтоплення будівель;
• дамби міста не розраховані на постійне стояння води, вони проектовані лише на проходження паводкових вод;
• р. Латориця в межах міста має гірський характер зі значними об'ємами річкових наносів, відкладання яких через греблі в межах міста призведе до швидкого підняття рівня русла, що автоматично вимагатиме у наступному підняття рівня дамб;
• загроза при паводках для мостів;
• масове накопичення сміття зі всього басейну р. Латориця в межах міста.
3. Екологічні:
• повна зміна типу екосистеми річки;
• застій та перегрів води, як наслідок – "цвітіння " води;
• накопичення органіки та намулу;
• накопичення та гниття побутового сміття як на поверхні водойм-водосховищ так і в товщі води.
• блокування міграції риби на нерест (бетонні рибоходи при мілкій воді не функціонують);
• знищення побережжя та русла ріки при будівництві гребель на всій дистанції міста.
4. Економічні
• вартість будівництва гребель та інфраструктури;
• утримування гребель, дамб, водойм;
• затрати на очищення від десятків тон наносів побутового сміття, дерев та очищення русла від природних річкових наносів затриманих греблями (спеціальна техніка, спеціальні служби, місця для вивезення сміття).
5. Естетичні
• дуга р. Латориця в межах міста проектована спеціально як один з важливіших ландшафтно-природних естетичних ансамблів міста;
• ніде в Європі на рівнинах в межах міст не проектуються каскади гребель, тим більше при заселенні та забудові обох берегів ріки", - розповіла Тетяна Кіш.
Нагадаємо, на Хустщині селяни домоглись скасування дозволу на будівництво мГЕС.
Читайте також:
- Порошенко потрапив у S.T.A.L.K.E.R.: мем, що підкорив інтернет
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9413 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12584 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5811 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9787 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1593 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3173 0 Суспільство