1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Різдвяний піст: яскраві смаки пісного меню / РЕЦЕПТИ

909
Суспільство Закарпаття

Триває Різдвяний піст. Голос Карпат ділиться смачними й простими у приготуванні рецептами до пісного столу.

Різдвяний піст: яскраві смаки пісного меню / РЕЦЕПТИ

Із настанням Різдвяного посту пісне меню стає неабияк актуальним для багатьох закарпатців.

Разом з тим, окрім духовних складових, у його дотриманні  є величезна користь для здоров'я.

Пісна їжа, яка переважно складається із рослинної клітковини, очищає та усуває гнильні процеси у кишківнику, виводить шлаки, створює корисну мікрофлору. Пісні страви забезпечують і лікувальну дію для організму в цілому, знижуючи рівень цукру та холестерину у крові, а також сприяють виведенню зайвої рідини. Користь переходу від м’ясної їжі до вегетаріанської (і назад) полягає у зміцненні імунітету людини та поліпшенні роботи внутрішніх органів. Водночас, дотримання посту є своєрідною профілактикою таких загрозливих для захворювань, як ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет.
 
Голос Карпат підготував для читачів 5 смачних рецептів, які допоможуть урізноманітнити пісне меню та стануть у нагоді не лише під час посту:
 
ЛОБІО
Інгредієнти:
Квасоля 200 г.
Волоський горіх 50 г.
Помідори 200 г.
Цибуля 100 г.
Болгарський перець 150 г.
Зелень петрушки 1 пучок
Сіль, рослинна олія, трави, спеції.

Приготування:
1.Квасолю заздалегідь залийте холодною водою та залиште на цілу ніч.
Перед початком приготування страви промийте її, залийте свіжою водою та варіть до готовності. (Точний час визначиться уже у ході приготування. Він залежить від сорту, віку квасолі). Варіть на слабкому вогні, за необхідності підливайте воду, щоб квасоля була постійно вкрита нею.
2. Наріжте окремо цибулю (на 4 частини, а потім скибочками), помідори - крупними кубиками, перець - соломкою. Також подрібніть у крихту горіхи (у ступці або блендером).
3. Цибулю у глибокій пательні обсмажуйте на олії  до напівпрозорості. Потім додайте перець, обсмажуйте 5 хвилин. Останніми додайте помідори та тушкуйте до розм'якшення овочів під кришкою.
4. Додайте до овочів відварену квасолю, додайте відвар, щоб покривав страву на половину (можна й більше, за смаком). Тушкуйте 15 хв. Після додайте зелень петрушки, подрібнені горіхи, посоліть та додайте спеції за смаком. (хмелі-сунелі, коріандр, гвоздику, селеру тощо; для кислого смаку можна додати гранатовий сік за 10-15 хвилин до кінця приготування).Перемішайте та тушкуйте ще 5-7 хвилин.
Готове лобіо подавайте, посипавши гранатовими зернятами. Можна також посипати додатково свіжою зеленню.

Зазначимо, що найчастіше трапляються рецепти лобіо тільки з овочів. Проте готувати його можна також із грибами, куркою, яловичиною чи іншими видами м'яса.

БУЛГУР з овочами
Інгредієнти: булгур - 200 гр. (крупа з пшениці, термічно оброблена, очищена від висівок та подрібнена) .
Баклажани 1 шт.
Помідори 2 шт.
Болгарський перець 2 шт. Цибуля 1 шт.
Морква 1 шт.
Часник 1-2 зубчики
рослинна олія, сіль, спеції за смаком.
Приготування:
При виборі посуду для приготування врахуйте, що крупа буде активно вбирати воду та стане об'ємнішою приблизно вдвічі-втричі. Також потрібно залишити достатньо вільного місця для овочів.
1. Баклажан, цибулю, моркву, перець, помідорокремо наріжте кубиками. (якщо в середині баклажана є затверділі зерна, виріжте м'якоть разом із ними. Всипте 1-2 дрібки солі, перемішайте. Залиште баклажани на 15-20 хвилин, а потім промийте. Сіль витягне всю зайву гіркоту).
2.Обсмажте на пательні з рослинною олією цибулю з морквою протягом 5-7 хв. Додайте солодкий перець та помідор, обсмажуйте ще 3-4 хв. Після додайте баклажан, обсмажуйте ще 5 хв., а потім підлийте трохи води та тушкуйте овочі до готовності. Бажано, щоб уся волога з них випарувалася. Додайте подрібнений часник та посоліть.
3. Добре промийте булгур та відкиньте на друшляк. Обсмажуйте його на сухій сковорідці, на помірному вогні поки він не висохне постійно перемішуючи. Коли булгур підсохне влийте ст. ложку рослинної олії та обсмажущте ще протягом 5-7 хв.
4. Викладіть обсмажений булгур у кастрюлю та залийте 400 мл. води. Посоліть, додайте спеції за смаком та варіть на слабкому вогні до готовності. (приблизно 25-30 хв.) У готову кашу додайте овочі, перемішайте та приправте за смаком.

Зазначимо, що коли булгур відварений тільки з овочами, ви отримуєте пісну страву чи гарнір. Якщо ж додати шматочки м'яса курки, свинини, яловичини, вийде повноцінна самостійна страва.

БОННСЬКИЙ СУП
Інгредієнти:
Ріпчаста цибуля - 6 шт.
Помідори 6 шт.
Капуста  1 кочан.
Болгарський перець  2 шт.
Селера 1 пучок
Петрушка 1 пучок, спеції за смаком.
Приготування:
1. Наріжте усі овочі (на ваш розсуд), залийте водою, щоб вони повністю були вкриті рідиною та поставте на вогонь.
2. Коли вода закипить, зменшіть вогонь до мінімуму і залиште овочі варитися до повної готовності.
3. Наприкінці приготування посоліть та додайте за смаком спеції. (червоний, чорний або білий перець, каррі,табаско). Подавати зі свіжою зеленино. За бажанням можна перетворити на суп-пюре, збивши вміст каструлі блендером.

Зазначимо, що якщо не додавати у суп солі, то смачний і корисний боннський суп можна їсти щоразу, коли ви відчуваєте голод, тому дієта з ним (звичайно, якщо немає протипоказань) не змусить організм відчувати сильний стрес та допоможе скинути 5-8 кг. за тиждень.

СУП МІНЕСТРОНЕ
Інгредієнти:
Цибуля 2 шт.
Морква 2 шт.
Болгарський перець 1 шт.
Помідори 1-2 шт.
Кабачок 1 шт.
Часник 1 зубчик
Стручкова квасоля 100 г
Вермішель 2 ст.л.
Лавровий лист, сіль, перець, оливкова олія, ароматні трави.
Приготування:
1.Приготуйте простий овочевий бульйон. (невелику морквину, корінь петрушки та цибулину очистітьі вимийте. Залийте 1,5 л води. Додайте перець горошком та варіть 30 хвилин після закипання. Додайте лавровий лист та варіть ще 10 хвилин. Дістаньте овочі, спеції).
2. Цибулю наріжте напівкільцями, часник пропустіть через прес. Викладіть у холодну сковорідку з оливковою олією. Обсмажуйте при слабкому нагріванні до напівпрозорості цибулі. Нарізану напівкружечками моркву додайте до цибулі та обсмажуйте ще 3 хвилини.
Потім додайте солодкий перець соломкою, нарізаний кубиками кабачок та обсмажуйте ще 5-10 хвилин, до розм'якшення. Після додайте помідор та продовжуйте обсмажування ще кілька хвилин.
3.Перекладіть всі обсмажені овочі в каструлю з бульйоном. Доведіть його до кипіння. Тим часом спаржеву квасолю швидко промийте під холодною проточною водою та викладіть у каструлю до овочів. Проваріть 5 хвилин після закипання.
4.Половину овочів із невеликою кількістю рідини подрібніть в блендері та викладіть пюре назад у каструлю. Потім всипте в каструлю дрібну вермішель та варіть 3-4 хвилини. Додайте сіль, чорний мелений перець, ароматні трави за смаком та перемішайте. Вимкніть вогонь, накрийте каструлю кришкою та потримайте на плиті 15 хвилин. (щоб вермішель остаточно приготувалася). При поданні в кожну тарілку вливають трохи оливкової олії.

Зазначимо, що основою для супу "Мінестроне" може слугувати як звичайна вода, так і бульйон з курки чи м'яса з додаванням вина.

РАТАТУЙ
Інгредієнти:
Страва:
Баклажани 800 г.
Кабачок 800 г.
Помідори 500 г.
Часник 2 зубчики
Петрушка 1 пучок
Соус:
Помідори 200 г.
Болгарський перець 100 г.
Цибуля 50 г.
Цукор 1 ст.л.
Сіль, чорний перець, трави.
Приготування:
1. Підготуйте овочі. Баклажани наріжте кружечками завтовшки 2-3 мм. Посипте їх сіллю та дайте постояти 20 хвилин, промийте та обсушіть. Такими ж тонкими кружечками наріжте кабачки. Аналогічно подрібніть помідори. (кружечки томатів за розміром мають відповідати кабачкам та баклажанам). 
2. Соус: наріжте цибулю кубиками. Обсмажуйте на олії на слабкому вогні до розм'якшення. Додайте нарізаний солодкий перець. Обсмажуйте ще 5 хвилин. Додайте перетерті помідори, сіль, перець та цукор. Тушкуйте 15 хвилин. Додайте ароматні трави за смаком (прованські трави, тощо). Після соус викладіть у форму для запікання. (Трохи соусу слід залишити, щоб поливати ним овочі при поданні).
3. Страва: викладіть ребром по колу в форму кружечки овочів чергуючи їх (кабачок, потім помідор, після нього баклажан) до наповнення форми. Подрібніть зелень та часник і змішайте їх та посипте овочі. Прикрийте форму фольгою. Запікайте рататуй у духовці 45 хв. при температурі 180 градусів. Потім зніміть фольгу та продовжуйте запікати ще 15 хвилин, щоб випарувати зайву вологу.
Подавати з соусом та свіжою зелениною.
Зазначимо, що ця страва однаково смачна як холодна, так і гаряча. Також рататуй гарно смакує із сиром пармезан та в якості гарніру до м'яса курки чи індички.
Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, почався Різдвяний піст: 7 простих та смачних рецептів пісного меню.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber