1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Берегові згадували легендарного лікаря-хірурга Берталона Ліннера / ФОТО

03.12.2017 10:19 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Науково-практична конференція з нагоди 130 річчя з дня народження знаного доктора відбулася в атріумі Закарпатського угорського інституту.

Крім фахівців, колишніх пацієнтів лікаря, просто шанувальників його таланту і людяності, в Берегово вшанувати пам’ять знаного хірурга приїхали члени його родини.

“Доктор Ліннер був справді генієм своєї справи, він вільно почував себе в будь-якій сфері медицини,- поділився з присутніми, а відтак Голосом Карпат лікар-пенсіонер з Мішкольца, уродженець і почесний громадянин Берегова, один з меценатів встановлення погруддя Берталону Ліннеру на території райлікарні Микола Дужей.- Дуже хотілося б, аби такими були всі наші працівники охорони здоров’я.”

На конференції прозвучало багато конкретних прикладів унікальних операцій та інших лікувальних дій геніального Берталона Ліннера. Приміром, говорили про те, як він одним із перших на Закарпатті здійснив хірургічне втручання в серце п’ятирічної дівчини, яка випадково впала на довгу іглу і та “прошила” її головний орган. Ліннер витяг чужородний предмет і врятував життя юній пацієнтці.

“Загалом доктор провів 42(!) тисячі операцій і майже всі вони були успішні,”- розповідав зі сцени колишній завідуючий травматологічним відділенням рай лікарні Кароль Нодь, котрому поталанило працювати разом з легендарним хірургом. Шість місяців сидів у одному кабінеті з Ліннером травматолог Богдан Шкоба, котрий теж дуже високо відгукувався про цю неординарну особистість. Ще жива й персональна операційна сестра доктора Герміна Сіберт, котра без хвилювання не могла говорити про високопрофесійні якості хірурга, його ставлення до хворих та персоналу. Так, на кожні свята тоді головний лікар медичного закладу й завідуючий хірургічним відділенням Берталон Ліннер обов’язково вручав колегам конверти  з преміальними, які виділяв з власної кишені.

Згадували ті, хто був поруч ним, і такий факт: доктор, який володів майже десятком європейських мов, тривалий час не брався за вивчення російської.

“Не хочу знати мову людей, які не вірять в Господа й переслідують та зневажають віруючих,”- говорив Ліннер. Все ж у зв’язку з тодішніми обставинами довелось йому опанувати і цю мову.

Доктор був глибокопобожною людиною. Кожен ранок він починав з молитви в церковному храмі і так само закінчував день. Всевишній розпорядився так, що і у Вічність Берталон Ліннер відійшов у церкві, коли здійснював свій повсякденний ритуал. 

Від бідних лікар гонорарів за надання медичної допомоги не брав, а більшість грошей, що залишали йому функціонери, передавав римо-католицькій громаді.

“У ті часи спеціально “під доктора Ліннера” в Берегівській райлікарні спорудили майданчик для гелікоптерів. Адже саме на гвинтокрилих до нього прилітали високоповажні чиновники та їх дружини й діти з усіх куточків Союзу, щоб їх лікував виключно особисто доктор Ліннер,”- згадує колишній головний редактор районної газети 88-річний Юрій Чанаді.

Викладач Закарпатського угорського інституту, доцент і краєзнавець Маргарита Кейс пригадала, як Берталон Ліннер поставив на ноги здавалося б безнадійного хворого. Батьки возили хлопчину від лікаря до лікаря, але марно. Як остання соломинка, вирішили звернутись до Ліннера. Той поставив правильний діагноз і приписав ліки. Проте, їх можна було придбати лише в Ізраєлі. Допоміг випадковий знайомий єврей з Виноградова – він через родичів дістав необхідні ін’єкції й передав сім’ї хворого, яка в той час жила в Шаланках. Життя юнаку врятували. Тепер він знаний угорський політик, звати його Йожеф Барта. Таких прикладів на зібранні наводилось десятки.

Вели мову і про людяність хірурга. У багатьох в залі котились сльози з очей, коли переглядали документальний фільм про лікаря, знятий подружжям Бунда – Рітою і Саболчем, спеціально до цієї події. До речі, роль Берталона Ліннера успішно зіграв простий автослюсар з Виноградова Іштван Фабіан, котрий як дві каплі води схожий на видатного медика. Особливо схвилював присутніх епізод, коли Ліннер зверається до жінки-колеги: “Зніміть з халата цю шестикутну зірку. (При фашистському режимі всім євреям було обов’язковим носити цей знак. Ред.) - Тут всі одинакові.”

Виявляється, що вже тоді головний лікар закладу добився від німців, аби його підлеглі в лікарні не носили цей ганебний жовтий шестикутник.

“Господь обдарував доктора не лише талантом лікаря, а й “виділив” йому чудове хобі – виноробство,- розповідав на конференції знаний фахівець цієї галузі Шандор Якоб, дружина якого Елеонора була ініціатором й організатором даного зібрання. – Берталон Ліннер вивів понад 100 нових видів кущів, його іскристі напої, якими щедро пригощав друзів, знайомих, колег, й нині славляться в регіоні. Стараємось примножувати їх, зберегти для нащадків.”

Описи більшості виведених сортів Ліннер відправив у відповідні експертні інстанції, збереглися окремі листи з цього приводу, але чиновники не відреагували на досягнення винороба-аматора.

Шандор Якоб подарував присутньому на зустрічі правнуку лікаря Берталану Товту, як висловився промовець, “професійну” книгу Ліннера – святу Біблію. До слова, юнак єдиний з багаточисельної родини хірурга хоче піти шляхом прадідуся і впевнено крокує до своєї мети.

Спогадами про життя й лікарську практику талановитого медика поділились на конференції теж член сім’ї Андраш Ловаш, єпископський вікарій римо-католицької церкви о.Янош Молнар, викладач історії Берегівської угорської гімназії Клавдія Недбал, голова Спілки християнської інтелігенції Елеонора Якоб, її колегиня по громадській роботі Оршоя Терек, інші учасники, серед яких було чимало іменитих особистостей.

Так, професор Віктор Бенедек, теж уродженець Берегова і однокласник автора цих рядків, прилетів аж із Канади, щоб віддати честь любимому лікарю. Присутніми були на конференції також єпископ-ординарій Мукачівської римо-католицької дієцензії Антал Майнек, в.о.Генерального консула Угорщини в Берегові доктор Ференц Мийкуті, відомий дослідник і біограф Берталона Ліннера, який готує до друку книгу про геніального хірурга, Валерій Разгулов, інші.

На згадку про зустріч голова СХІ Елеонора Якоб подарувала теперішньому головному лікарю райлікарні Івану Малешу оригінальний плакат про життєвий і професійний шлях Берталона Ліннера. Таке ж моліне вручили представникам місцевої римо- католицької громади в особі її доглядача Іштвана Бірти, який у відповідь блискуче виконав уривок з опери композитора Ференца Еркеля “Банк Банк,” яка вважається національним надбанням Угорщини. Зал аплодував йому стоячи.

Щойно заснований приз Берталона Ліннера, виготовлений знаним закарпатським скульптором Ендре Гіді-молодшим, нинішнього року присудили теперішньому завідувачу травматологічним відділенням райлікарні Петру Мільо.

Учасники конференції поклали вінки на фасад будинку, де колись жив геніальний хірург, та до підніжжя погруддя Берталона Ліннера, встановленого на території районного медичного закладу.

Микола Горват.

Нагадаємо, перепис населення та співпраця з закордонними українцями : закарпатські посадовці поспілкувались Павлом Клімкіним.

Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська