1. Новини Закарпаття
  2. >

Енергозбереження в громадах: важливість локальних змін та політичної волі

23.11.2017 21:17 Суспільство Ексклюзив

Як зробити громади Закарпаття енергоефективними, а також показати їм вигоди від ощадливого використання енергоресурсів – саме такою була мета циклу тренінгів із впровадження принципів енергозбереження і систем енергоменеджменту та енергомоніторингу в ОТГ.

Як зробити громади Закарпаття енергоефективними, а також показати їм вигоди від ощадливого використання енергоресурсів – саме такою була мета циклу тренінгів із впровадження принципів енергозбереження і систем енергоменеджменту та енергомоніторингу в ОТГ.

П’ятий, заключний тренінг з цього циклу був проведений вчора експертом з енергоефективності ГО «Екосфера» Оленою Мудра у Тячівській ОТГ, а загалом прослухати тематичний курс  та отримати фахові консультації мали змогу голови ОТГ, управлінці, провідні спеціалісти, керівники бюджетних закладів Іршавської, Вільховецької, Перечинської, Полянської та Тячівської ОТГ.

Сьогодні Україна активно вчиться заощаджувати вичерпні природні енергоресурси і намагається не тільки здійснити перехід на використання відновлювальних джерел енергії та зменшити викиди СО2 у довкілля, а і запровадити таку систему управління на місцях, яка веде до енергонезалежності усієї країни. Одними з таких інструментів для міст і громад є доручення до європейської добровільної ініціативи Угода мерів, розроблення Плану дій сталого енергетичного розвитку та запровадження енергоменеджменту. Правильне використання цих механізмів органами місцевого самоврядування не лише змінює поведінку мешканців громади в бік ощадливості і раціонального використання, а і покращує загальний імідж громади, її інвестиційний клімат, роблячи її привабливою для партнерів та дозволяючи залучити вітчизні або закордонні кошти.

Зараз українське енергетичне законодавство адаптується відповідно до міжнародних кліматичних і енергоефективних зобов’язань, які взяла на себе країна. І це не тільки низка прийнятих нових законів, але і мотиваційна складова, що виражається у фінансовій підтримці з боку місцевих і державних бюджетів (ДФРР, субвенції з держбюджету), банкових програм («теплі кредити» IQ Energy), міжнародних грантових програм тощо.

Загалом енергоефективність – один з найважливіших чинників успішності громад, оскільки грамотне впровадження енергомодернізуючих заходів дає змогу економити від 15 до 70 відсотків коштів, що йдуть на оплату енергоносіїв у житловому секторі.

«Відвідавши п’ять ОТГ з різним досвідом самоуправління варто зазначити, що в кожній громаді дійсно розуміють необхідність енергозбереження, ефективного використання енергоресурсів і те, що заощаджені кошти важливі для подальшого розвитку. Але якщо одними були вже зроблені перші кроки в цьому напрямку і вони потребували фахової поради, щоб зрозуміти куди рухатись далі, то іншим потрібно було детально розкрити поняття і принципи енергоефективності та показати ті вигоди, які вони отримують підписавши Угоду мерів чи запровадивши енергомоніторинг в бюджетних закладах.

Важливо, що в керівники ОТГ підтримали проведення цих тренінгів і заявили про свою готовність надалі продовжувати працювати в напрямку енергозмін на місцях. Це свідчить, про наявність політичної волі, а отже мотивує громади стати дійсно енергоефективними», - підсумовує Олена Мудра.

Тренер також зазначила, що побідні тренінги будуть корисними не лише вже створеним об’єднаним територіальним громадам, а і таким, що лише готуються до об’єднання чи звичайним селам, які вже сьогодні задумовуються про збереження довкілля, економію енергоресурсів та заощадження коштів.

Ці заходи проводились в рамках проекту “Енергоефективні реформи в Україні” від U-LEAD. Завдяки цьому ж проекту та за підтримки Німецького товариства з міжнародного співробітництва (GIZ), протягом липня-серпня цього року, Асоціацією з енергоефективності та енергозбереження було підгготовлено 50 експертів по впровадженню енергетичного менеджменту та покращенню надання консультаційних послуг з підвищення енергоефективності в ОТГ для кожної з областей країни.

Використані фотографії з тренінгів у Вільховецькій, Перечинській та Тячівській ОТГ.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська