1. Новини Закарпаття
  2. >

Експерти розповіли, чим закінчиться війна влади з власниками авто на єврономерах

12.11.2017 22:42 Суспільство ВАЖЛИВО

Щоб не платити рекордні штрафи, власники авто з іноземними номерами погрожують приєднатися до МіхоМайдану.

Щоб не платити рекордні штрафи, власники авто з іноземними номерами погрожують приєднатися до МіхоМайдану.

Влада готує нову атаку на євробляхерів. Як повідомила "Страна", недавно Приморський райсуд Одеси виписав власниці Cadillac Escalade 2007 року випуску на литовських номерах штраф в 3 млн грн.

Це рекордна для України сума за подібні порушення. І хоча, за повідомленням адвоката одеситки, рішення суду вони оскаржили, експерти впевнені: в країні почалася велика охота на авто на іноземних номерах, і вже незабаром рекордні штрафи стануть масовими.

Це підтверджує і зроблена днями заява УКРІНФОРМ про початок спільного розслідування законності ввезення та використання в Україні авто на іноземних номерах, до якого наші податківці підключили литовських колег.

Про спільні перевірки домовився в.о голови УКРІНФОРМ Мирослав проданий 7 листопада, зустрічаючись з гендиректором митного департаменту при Мінфіні Литви Арунасом Адоменас.

Втім, як стало відомо "Стране", євробляхери здаватися без бою не збираються і вже готують свою відповідь владі.

Кінець епохи євроблях?

Автоексперт Сергій Креймер каже, що активізація боротьби з евробляхерамі для наших чиновників - вимушений захід.

"На нас уже косо дивляться в Європі. Польща і Литва, звідки в Україну надходить половина авто на Єврономер, намагаються перерити лазівки, якими користуються українці. Зокрема, в Польщі близько 90% машин, які у нас їздять на польських номерах, вже зняті з місцевого обліку, тобто, по суті, стали примарами ", - розповів він.

За словами експерта, тамтешні страхові компанії, побоюючись позовів від українських постраждалих в ДТП за участю авто на польських номерах, істотно підвищили вартість полісів і всіляко лобіюють посилення контролю за машинами, які реєструються на сумнівні фірми.

Закручують гайки і в Литві. Там почалися масові перевірки автопарків місцевих фірм: чи оформлені машини на балансі компанії, за якими маршрутами вони пересуваються і так далі. В результаті фірми-пустушки, на які оформлялися сотні авто, потім переїжджають в Україну, закриваються пачками.

А машини, "висять" на таких компаніях будуть масово подаватися в міжнародний розшук.

В Одесі вже з'явилися так звані "автоколлектори", які, нібито, скупили борги посередницьких литовських фірм і тепер вимагають від українських євробляхерів повернути "їх" майно.

Поки такі випадки поодинокі, але, як підозрює Креймер, незабаром вони стануть масовими.

"В кращому разі українському власникові доведеться віддати машину, в гіршому - ще й доплатити за" амортизацію ", - говорить Креймер.

Зараз власникам авто на литовських номерах пропонують перереєстрацію на Естонію, де ситуація поки спокійніше. Послуга коштує від 600 до 1,2 тис. Євро. Але, як кажуть експерти, це лише можливість на якийсь час відстрочити проблеми.

Про посилення боротьби з масовим вивезенням авто на "рідних" номерах і їх експлуатацією в Україні задумалися і в Болгарії. Болгарські машини стали популярними у нас через схожість номерних знаків з вітчизняними (там присутні літери кирилицею).

Прострочений "проїзний"

Але гнів європейців - не найстрашніше, що загрожує нашим євробляхерам.

Наші податківці лякають їх величезними штрафами, які можуть досягати 300% від суми несплачених митних зборів (податок, акциз, ПДВ), а це, в кращому випадку, кілька сотень гривень, а в гіршому - кілька мільйонів.

За словами керуючого партнера юридичної компанії "ВОЛХВ" Олександра Навальнева, прострочення режиму "транзит" (5-10 діб без розмитнення) на 1 добу загрожує штрафом у 170 грн., До 10 діб - 3,4 тис. Грн, більше 10 діб - 8,5 тис. грн.

"За цей рік було зафіксовано близько 9 тисяч подібних порушень, за що нараховано штрафи на загальну суму близько 50 млн. Грн", - розповів юрист.

При тимчасовому ввезенні, якщо перевищити встановлений термін (річний) до 3 діб, штраф складе 850 грн., Від 3 до 10 діб - 5,1 тис. Грн., Більше 10 діб - 17 тис. Грн. За такі порушення з початку поточного року вже нараховано понад 20 млн. Грн. штрафів.

Ввезення нерезидентом і передача авто українцю може бути підставою для застосування статті 485 Митного кодексу. Санкції тут вже більш жорсткі - штрафи в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів.

Протягом 2017 було зафіксовано близько двох десятків таких порушення, загальна сума пред'явлених до оплати штрафів - понад 70 млн. Грн. ". Зазначив Навальний. На тлі загального числа авто на евробляхах, а, за даними УКРІНФОРМ, їх по дорогах України колесить близько 64 тис., виписані штрафи - сущий мізер. Виходить, що на кожне авто на евробляхах влади "повісили" близько 2,2 тис. грн. Але навіть до їх сплати справа поки не дійшла.

Як визнають чиновники, в бюджет такі платежі поки не надходять - евробляхери оскаржують їх у судах. Цей факт "Чтране" підтвердив і співзасновник громадської організації "Євро Сила" Олександр Чернявський. "Ніхто не буде платити, ми оскаржуємо штрафи в судах і виграємо їх", - упевнений він.

Втім, юристи, з якими поспілкувалася "Страна", подібного оптимізму не поділяють.

"Власники авто з іноземною реєстрацією в разі порушення термінів перебування транспортного засобу в режимі транзиту будуть зобов'язані заплатити ввізне мито (10%), акцизний збір (від 1,367 до 4,985 євро за куб. См в залежності від об'єму двигуна) і податок на додану вартість ( 20%).

Що стосується оскарження цих штрафів, то в Україні передбачені випадки переривання протягом терміну ввезення автомобіля в режимі транзиту, а саме його знищення або повне пошкодження в результаті аварії або дії обставин непереборної сили. Тобто, власник авто може розраховувати на позитивне рішення суду тільки в тому випадку, якщо доведе обґрунтованість порушення ним строків перебування авто в режимі транзиту ", - пояснив керуючий партнер юридичної фірми" Місечко та партнери "Володимир Місечко.

І порадив евробляхерам терміново позбавлятися від проблемного майна.

Експерти кажуть: до сьогоднішнього дня евробляхерам вдається спокійно жити лише з однієї причини: влада вважали за краще не зв'язуватися з "проблемним електоратом".

Багато в чому це пов'язано і з активною позицією самих водіїв, які не раз перекривали дороги і пікетували Верховну Радий з вимогою дозволити їм їздити на "доступних авто".

"Все законні підстави у поліції і ГФС для штрафів є. Вони чекають тільки команди на масові облави", - говорить Креймер. І, схоже, така команда вже незабаром надійде.

Євробляхер Саакашвілі

По суті, евробляхеров підвела їх же зайва активність і незговірливість.

Після останніх пікетів автомобілістів під парламентом у вересні цього року влада пішла на компроміс і навіть підписали з протестуючими меморандум, в якому пообіцяли вирішити питання легалізації авто на Єврономер.

Глава парламентського комітету з податкової і митної політики Ніна Южаніна вже кілька разів анонсувала, нібито, підготовлений її комітетом законопроект, в якому, по-перше, перекривається доступ в Україну нових машин на евробляхах, по-друге, передбачена плата за вже ввезені машини за 1 тисяч - 1,4 тисячі євро залежно від об'єму двигуна.

Самого документа поки ніхто не бачив, але експерти сумніваються, що його зможуть провести через сесійний зал.

"І як можна легалізувати в Україні по-суті чуже майно, зареєстроване на іноземну фірму. Це суперечить європейському законодавству, не кажучи вже про здоровий глузд", - каже Креймер.

Але варіант жителя півдня не влаштовує і самих євробляхерів. Як розповів "Країні" Олександр Чернявський, вони зараз готують нові акції протесту під Верховною Радою і готуються проштовхувати в Раді свій законопроект.

"Він дуже простий: пропонуємо зняти обов'язкова вимога про ввезення в Україну авто не нижче Євро-5 (випущені після 2010р), а також повністю скасувати всі мита на імпортні автомобілі, як старі, так і нові", - говорить Чернявський.

Він заявив, що громадські працівники "будуть шукати підтримку серед депутатів, і натякнув, що, по крайней мере, співчуваючі в парламенті вже є".

Втім, повірити в те, що депутати ось так візьмуть і погодяться зробити податкову революцію, скасувавши всі ввізні мита на авто (а зараз це - близько 33% від вартості машини) ще складніше, ніж в їх підтримку легалізації евроблях за 1 тис. Євро.

На цей випадок у активістів в рукаві припасений ще один козир. Як стало відомо "Країні", учасники мітингу водії можуть приєднатися до МіхоМайдану за умови, що Саакашвілі пообіцяє озвучувати ще і їх вимоги.

 

Був литовцем - став арабом

Олександр Чернявський каже, що навіть якщо їх нинішній демарш закінчиться невдало, вони будуть шукати способи їздити на нерозмитнених авто. "Аж до того, що станемо молдаванами, отримати тамтешнє громадянство нескладно. І будемо їздити на молдавських номерах вже цілком законно", - заявив він

За даними Сергія Крейсема, зараз все частіше почали зустрічатися і пропозиції про перереєстрацію авто на євробляхах на арабські номери (вартість - від 1 тис. Євро).

"По-перше, це зручно. Всі документи на арабському, і номери теж. Знайти податківців або поліцейських, які читають арабську в'язь, не так просто", - іронізує експерт.

Крім того, такі авто пропонують оформляти цілком законно на арабських студентів, які навчаються в Україні.

Креймер каже, що багато авто реєструють на білоруські фірми. "Як правило, це машини, куплені в Росії, і поставлені на облік на" живі "білоруські фірми. Все законно. Точно знаю, що по Києву їздить кілька оформлених таким чином Bentley", - розповів він.

Як будуть розвиватися події навколо евробляхеров - покаже найближчий час.

Нагадаємо, у Словаччині розбився автобус із закарпатськими заробітчанами.

Читайте на ГК:Непоправна втрата сколихнула всіх закарпатців: клята війна забрала життя ще одного Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Бомбосховище на Закарпатті за 14 мільйонів: де розташовано масштабну споруду в області і хто будує?
Читайте на ГК:Уже цими вихідними: невже Захід України перетвориться на дюни?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська