1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

У Будапешті провели конференції на тему "Майбутнє Закарпаття в небезпеці?"

767
Суспільство Закарпаття

Під такою назвою конференцію влаштував у Будапешті Центр правового захисту нацменшин.

У Будапешті провели конференції на тему "Майбутнє Закарпаття в небезпеці?"

У заході взяли участь і виступили народний депутат України, голова КМКС Ласло Брензович, держсекретар Угорщини з питань національної політики Янош Арпад Потапі, уповноважений угорського уряду доктор Іштван Грежа, який відповідає за координацію взаємовідносин між Саболч-Сатмар-Березькою та Закарпатською областями, міський голова Берегова Золтан Бабяк і заступник мера Будапешта Габор Багді.

Іштван Грежа висловив сподівання, що найближчим часом взаємовідносини між Угорщиною та Україною повернуться у площину здорового глузду.

“У цьому відношенні наша країна однозначно стоїть на позиціях верховенства права та правдивості, – зазначив Іштван Грежа.- У 21 столітті в Європі не можливий такий освітянський закон, який має намір запровадити Україна. Незрозуміло, як це раптово приносяться в жертву всі напрацьовані до цього часу плідні зв’язки, що стосуються підтримки не лише закарпатських угорців, а й представників інших національностей.”

Янош Арпад Потапі акцентував на важливості зміцнення мережі угорської освіти. За його словами, в минулі роки Угорщина вклала у розвиток та діяльність Закарпатського угорського інституту понад 6 мільярдів форинтів. Буквально кілька днів тому в Берегові заклали камінь під будівництво колегіуму та Центру греко-католиків ім. Елемира Ортутая, на спорудження яких виділили 600 мільйонів. На Закарпатті не має такої суспільної сфери, яку б не підтримував угорський уряд.

Держсекретар звернув також увагу на те, що нинішнього року в області в рамках здійснюваної програми дитячого харчування задіяні понад 10 тисяч підлітків, на що передбачено 200 мільйонів форинтів. На підтримку педагогів навчальних закладів, викладачів мистецьких шкіл скеровується 871 мільйон, матеріальну допомогу отримують і працівники охорони здоров’я, священнослужителі тощо.

Ласло Брензович говорив про те, що майбутнє угорської громади Закарпаття в небезпеці, адже без відповідної мережі освіти вона навряд чи збережеться. На думку нардепа, прийняті і заплановані на перспективу закони несуть в собі загрозу. Голова КМКС подякував угорському уряду та співвітчизникам за підтримку й витримку. Лідер вважає: є всі можливості для того, аби розв’язати нинішню критичну ситуацію таким чином, щоб прийняті рішення задовільнили як закарпатських угорців, так і представників інших національних меншин.

“Однак, поки-що здається: позиції двох сторін не наближаються одні до одних і внесення змін до закону про освіту малоймовірне,” – зазначив на завершення парламентарій.

Міський голова Берегова Золтан Бабяк говорив про те, що на території незалежної країни, на межі врівноваженої європейської політики очікувалося б, аби нацменшини хоча б мінімально зберегли до цього часу завойовані умови.

“Угорці – законослухняні громадяни України, але в законі передбачені й права нацменшин,” – зауважив промовець.

Заступник мера Будапешта Габор Багді відмітив: Закарпаття завжди було частиною заселеної угорцями території. Настав час, щоб позиція закарпатських угорців знайшла взаємний відгук з боку материнської держави та її столиці. 

Читайте більше публікацій на тему РУСИНСТВО в Закарпатті.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber