1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

У FSC Україна прокоментували порушення в сертифікованих лісгоспах Закарпаття / ДОКУМЕНТ

06.09.2017 21:09 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Разом з тим Національне представництво FSC в Україні ініціювало проведення наради з закарпатськими представниками лісового господарства.

«Голос Карпат» провів ряд власних журналістських розслідувань, що стосувались порушень ведення лісогосподарської діяльності у сертифікованих лісгоспах Закарпаття. Ці публікації змусили відреагувати на порушення міжнародних аудиторів SGS, а також не залишились поза увагою FSC Україна. 

«У зв’язку із появою публікацій та коментарів щодо порушень національного законодавства в сертифікованих лісових господарствах Закарпаття, зокрема, статті Олени Мудрої в інтернет-виданні “Голос Карпат” Національне представництво FSC в Україні (FSC Україна) висловлює свою позицію. 

Станом на 28 серпня 2017 року площа сертифікованих лісів Закарпаття охоплена 15 сертифікатами та складає 468,2 тис. га. В зв’язку з переходом від групової до індивідуальної сертифікації, коли кожне з підприємств бере на себе відповідальність дотримуватися вимог міжнародного стандарту FSC, сертифікована площа лісів зменшилася на 5%.

Слід наголосити, що невід’ємною складовою міжнародного стандарту є національне лісове законодавство, яке має дотримуватися усіма сертифікованими підприємствами. Частина вимог стандарту перевищує національні вимоги та потребує докладання додаткових зусиль зі сторони працівників лісового господарства. Наданий коментар природоохоронного експерта, юриста Анатолія Павелка щодо процедур видачі чи відкликання сертифікату є некоректним і таким, що вводить в оману читача. Відповідно, вважаємо за потрібне надати короткий виклад процедур лісової сертифікації за схемою FSC: 

-          оцінка відповідності (сертифікація) здійснюється аудиторами акредитованих органів сертифікації, які є незалежними від FSC компаніями. Лише орган сертифікації приймає рішення про видачу сертифікату або ж його відкликання на підставі виявлених невідповідностей;

-          зауваження щодо ведення лісового господарства можуть бути висловлені будь-якою зацікавленою стороною (юридичні чи фізичні особи, місцеві громади). Окрім цього, вони можуть бути залучені до проведення аудиту підприємств у ролі спостерігача;

-          оцінка роботи органу сертифікації здійснюється акредитаційним органом – Міжнародним акредитаційним центром (http://www.accreditation-services.com/ );

-          FSC Україна офіційно представляє міжнародну неурядову некомерційну організацію в країні, організовує розробку FSC національного стандарту системи ведення лісового господарства, формує багатосторонній діалог задля обговорення та вирішення питань, пов’язаних із виконанням вимог міжнародного стандарту підприємствами лісового господарства. 

Таким чином, фізична або юридична особа, яка має зауваження до ведення лісового господарства в сертифікованих підприємствах звертається до аудиторів компанії СЖС Україна, зокрема, Тетяни Данчук-Дворецької (Tetyana.Danchuk@sgs.com ). Орган сертифікації залежно від оцінки істотності та систематичності виявлених невідповідностей здійснює припис про їх усунення протягом певного часу з призупиненням чи не призупиненням дії сертифікату. За умови незадоволеності результатом розгляду, зацікавлена сторона має право оскаржувати рішення, керуючись відповідною процедурою органу сертифікації (http://www.sgs.com/en/agriculture-food/forestry). Окрім цього можуть оскаржуватися дії органу сертифікації перед контролюючим органом – Міжнародним акредитаційним центром (або ж у т.ч. надсилатися інформація про ймовірні порушення діяльності лісового господарства, аудиторів чи органу сертифікації). Детальніше про можливості участі зацікавлених сторін у лісовій сертифікації можна ознайомитися за цим посиланням (https://ua.fsc.org/ua-ua/newsroom/event-news/id/70).

Завдяки чіткому розподілу повноважень з дотриманням принципів неупередженості, об’єктивності та врахування інтересів усіх зацікавлених сторін FSC здобула визнання WWF як найбільш суворої та комплексної схеми лісової сертифікації (http://wwf.panda.org/?246871/WWF-Forest-Certification-Assessment-Tool-CAT). Нерозуміння окремими експертами механізму функціонування схем сертифікації не повинно призводити до його підміни стереотипами правозастосування в Україні. 

Гарантія якості та забезпечення довіри до сертифікації є основоположними принципами розвитку та функціонування міжнародної схеми лісової сертифікації FSC в усьому світі. Зважаючи на викладене вище, зі своєї сторони вважаємо за доцільне провести нараду з питань виконання рішень Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації між Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Національним представництвом FSC в Україні, Дунайсько-Карпатською програмою WWF, екологічними НГО та соціально і екологічно відповідальними деревообробними та лісозаготівельними підприємствами Закарпаття підписаний 15 червня 2016 року на базі Закарпатського ОУЛМГ за участю усіх підписантів, директорів лісогосподарських підприємств, аудиторів компанії СЖС України, зацікавлених сторін, зокрема, автора публікації та дописувача. 

За додатковою інформацією з зауваженнями та пропозиціями можете звертатися до Павла Кравця p.kravets@ua.fsc.org

За коментарем щодо причини майбутньої наради ми звернулись до очільника Закарпатського ОУЛМГ Мурги Валерія Івановича. Якого також запитали, чи наявний зв’язок між ініційованою FSC зустріччю та невідповідностями, що були виявлені в сертифікованих лісгоспах Закарпаття цього року. 

«Причиною наради 25 вересня стало те, сертифікація лісів – це щорічне планомірне дослідження стану закарпатських лісів, вивчення усіх складових господарського процесу, забезпечення доступності лісових ресурсів місцевому населенню тощо. Закарпатська область – єдина область в Україні, яка протягом останніх 15 років проходить 100% сертифікацію за міжнародною схемою Лісової опікунської ради (Forest Stewardship Council®, FSC). 

Понад рік минуло з часу підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації FSC, між Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Національним представництвом FSC в Україні, Дунайсько-Карпатською програмою WWF,  еколологічними НГО та соціально відповідальними деревообробними та лісозаготівельними підприємствами Закарпаття. За цей період часу лісовими господарствами Закарпатської області успішно пройшли аудит міжнародної наглядової ради відповідно до вимог індивідуальної сертифікації та готуються до проходження контрольних аудиторів.

Тому невідповідності, про які зазначено у запитаннях, не стали причиною засідання 25 вересня. Соціально орієнтоване ведення лісового господарства сприяє зростанню добробуту місцевого населення і суспільства в цілому, а також стимулює місцеве населення зберігати лісові ресурси. Валерій Мурга та працівники держлісгоспів Закарпаття виступають за збереження "зелених легенів.» 

Нарада, що ініційована Національним представництвом FSC в Україні стосовно виконання Меморандуму про взаємопорозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації попередньо має відбутися 25 вересня.

Олена Мудра для ІА Голос Карпат

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus