1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Сьогодні, 170 років назад, Шандор Петефі відвідав Берегово

15.07.2017 20:05 Суспільство

Це була друга подорож Петефі по північно-східній Угорщині.

Це була друга подорож Петефі по північно-східній Угорщині.

У центрі Берегова на розі площі Героїв, там де розпочинається вулиця Мукачівська , стоїть старовинна двохповерхова будівля колишнього готелю  «Орослан» («Лев»). Зараз тут розташований угорський професійний  національний театр ім. Дюли  Іййєша, повідомив Перший.

Зведена наприкінці ХVІІ століття  в стилі бароко, будівля служила  місцем відпочинку та ночівлі  численних подорожніх, маршрут яких пролягав  головною дорогою  нашого краю, що вела  з Ужгорода через Мукачево, Берегово, Виноградово, Хуст, та з Угорщини, зі сторони  Вашорошнаменя.

Особливо пам’ятна для нас ця будівля тим, що тут, прямуючи до своєї нареченої  Юлії Сендреї, з 12 на 13 липня 1847 р. провів ніч Шандор Петефі  — найвизначніший представник  угорської літератури, учасник революції  за незалежність Угорщини у 1848-49 роках.

Це була друга подорож  Петефі  по північно-східній Угорщині.

На осінь 1847 року було призначене весілля митця. Для цього Шандору Петефі  були потрібні  гроші, а їх у нього виявилося не так уже й багато. І от Петефі підписує договір з редактором журналу «Гозанк», що опише свої враження  в «Дорожніх листах», за  які йому мали виплатити гонорар у сумі 60 пенге.

Завдяки «Дорожнім листам» Петефі  маємо  можливість  простежити  цікавий шлях поета в липні 1847 року, в тому числі і його короткочасне перебування в Берегові.

В Ужгород він приїхав пізно ввечері 11 липня 1847 року. Переночував у готелі «Чорний орел», який був розташований на площі, названій пізніше на його честь (на цьому місці зараз знаходиться школа мистецтв). Про це нагадує мармурова  меморіальна дошка, встановлена на стіні навчального закладу.

Вранці 12 липня Петефі відправився до Мукачева, де відвідав замок-тюрму, в якій страждало чимало  політичних в’язнів. Про це Петефі написав вірш, який так і називається  «У Мукачівському замку». Того ж дня ввечері Петефі  прибув до Берегова про що свідчить його лист № 13, написаний в нашому місті 12 липня 1847 року.

Дорога з Мукачева до Берегова вела через Гать.

У дорожньому листі, написаному в Берегові, Петефі, зокрема, згадує: «Відстань від Берегова до Мукачева – на годування (відрізок часу, за який треба нагодувати коней – В. Р.). Звичайне польове містечко, в якому є готична церква, комітатський будинок та мадярський корчмар …». З дорожнього листа № 14, написаного 17 липня, дізнаємося, що Петефі поспішає найняти нових коней, бо була саме пора жнив, і всі коні були зайняті в полі. Однак несподівано для самого поета берегівські коні того ж таки  дня доставили його в Сатмар. До цих пір точно не встановлено, якою дорогою  виїхав  Петефі з Берегова – через Бакту й Гечу або Астей й Мачолу? Відомо лише те, що він проїздив через Бадалово. Петефі пише: «Біля Бадалова поміж комітатами  Берег і Сатмар, я перейшов Тису, гарну Тису».

Вдячні нащадки у пам’ять про проїзд видатного поета через село відкрили меморіальну дошку на стіні місцевого храму. Ця урочиста подія відбулася з нагоди 115-ї річниці з дня народження поета.

Берегівчани  свято шанують пам’ять великого угорського поета-революціонера  Шандора Петефі. Одна з вулиць міста названа на його честь, а 28 листопада  1987 року на фасаді колишнього готелю «Орослан» була встановлена  і меморіальна дошка, автори Ганна Горват та Жужана Ортутай. І нарешті, 15 березня 1991 року на площі Ференца Ракоці ІІ біля ресторану «Золота пава», був урочисто відкритий пам’ятник Шандороу Петефі, його автор Іштван Петефі.

Валерій Разгулов.

Нагадаємо, на площі Петефі в Ужгороді відзначили річницю угорської революції 1848-1849 років.

Читайте на ГК:“Для чого це все виставляння в мережі?”: ДТП “розбрату” в Берегові (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатка потрапила у руки тирана-чоловіка: кривдник погрожував розправою (ФОТО)
Читайте на ГК:Серце щемить від болю: на Закарпатті пожежа забрала життя 19-ти чотирилапих пухнастиків (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська