1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Довгому на Іршавщині вшанували куруців / ФОТО

08.06.2017 08:37 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

7 червня минає 314 років із дня першої битви курців під командуванням Томаша Есе з регулярним військом Габсбургів, яка завершилась поразкою повстанців.

Останні поспішали до польсько-угорського кордону, де мали з’єднатись із загонами Ференца Ракоці ІІ. Та на них зненацька напали добре вимуштровані й озброєні лабанци – куруци зазнали серйозних втрат.

У нерівній битві разом з угорцями полягло чимало жителів Довгого та навколишніх сіл, які влились в ряди загону Томаша Есе. На їх честь вдячні жителі села на власні кошти у 1903 році з нагоди 200-ліття битви встановили пам’ятний знак, на вершині якого красувався національний символ визвольної боротьби – турул. У 1923 році чеська влада зняла птицю, але постамент залишився. У 2003 році з нагоди 300-літнього ювілею битви на монумент знову встановили бронзового турула, якого виготовив знаний скульптор з Мукачева Петер Мадл.

З тих пір сюди щороку приїздять громадські активісти з Угорщини, щоб разом із закарпатцями вшанувати пам’ять хоробрих курців. Не став винятком і нинішній рік – у Довге прибула велика група ентузіастів Ніредьгазького осередку Товариства імені Ференца Ракоці (керівник Арпад Далмай) та їх друзі з однойменних організацій  Кішварди та Берегівщини (Тібор Генц). У торжестві взяли також участь провідний консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ласло Куті та консул з Берегова Ласло Форогов.

“Перша битва курців під Довгим дала поштовх усій визвольній боротьбі угорського народу проти поневолення,- наголосив у вітальній промові Ласло Куті.- Тоді пліч-о-пліч з ворогом бились угорці, русини, українці, словаки, представники інших національностей. Приклад їх спільного збройного виступу є актуальним і нині, він закликає нас жити єдиною дружньою сім’єю, не дивлячись на віросповідання, національну приналежність, світський статус”.

Думку колеги продовжив Ласло Форогов. Консул з Берегова здійснив короткий історичний екскурс в ті буремні роки і теж підкреслив братання народів у спільній боротьбі за свободу.

Категоричним був і Арпад Далмай, який цитував витяги з листів Ференца Ракоці, що називав русинів найвідданішими воїнами.

“Угорський народ завжди з шаною згадує цю відданість закарпатських русинів та українців,- каже Голосу Карпат Арпад Далмай.- В історії немає прикладів, щоб між нами були якісь протиріччя, русини та українці ніколи не нападали на своїх угорських братів”.

Прокоментував подію і голова Товариства ім.Ф.Ракоці Берегівського району Тібор Генц. Він теж наголосив на історичній значимості першої битви курців, яка запалила іскру повстання і у Варах та Берегові. Нещодавно в місті відбулося театралізоване дійство розгортання бойових прапорів Ференца Ракоці, яке ще раз нагадало про славетні битви курців за своє визволення.

“Як і всі історичні події, так і довжанська битва має свій месидж,- акцентував на зібранні голова села Віктор Симканич.- Нині він полягає в тому, що народам Європи потрібно триматися разом. Україна обрала для себе єдино правильний шлях – інтеграцію і приєднання до країн планети. Даному курсу й треба слідувати.”

Свої книги про Довге та курців подарував гостям уродженець села, лікар-хірург, який нині мешкає у Словаччині й спеціально приїхав на торжество, Федір Шандор.

Жіночий хор з Берегова під керівництвом Ірини Крайник виконав на різних мовах кілька бойових пісень курців. Під спів колективу поважні гості та господарі поклали до підніжжя пам’ятника вінки та квіти.

По дорозі  додому угорська делегація виконала цю місію і біля погруддя Томашу Есе в Берегові.

Читайте на ГК:На Закарпатті накрили групу наркоторговців: затриманим загрожує до 10 років (ФОТО)
Читайте на ГК:Війна з окупантом забирає найкращих: востаннє до рідного дому повертається полеглий закарпатець (ФОТО)
Читайте на ГК:“Якась аномальна весна...”: закарпатець показав свою лісову знахідку (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська