1. Новини Закарпаття
  2. >

Зеленим зонам Закарпаття загрожує знищення через нашестя гусені / ВІДЕО

23.05.2017 21:56 Суспільство Ексклюзив

Вічнозелені кущі самшиту, які висаджені по всьому Закарпаттю, можуть бути повністю знищені та потребувати заміни іншими рослинами.

Вічнозелені кущі самшиту, які висаджені по всьому Закарпаттю, можуть бути повністю знищені та потребувати заміни іншими рослинами.

Причина – навала самшитової вогнівки, гусінь якої «облюбувала» наш край. 

Вже декілька тижнів насадженням самшиту – декоративного вічнозеленого куща, який широко використовується у Закарпатській області для ландшафтного дизайну і як живі огорожі, завдає значної шкоди інвазійний шкідник – самшитова вогнівка.

Садівники порівнюють ненажерливу гусінь з сараною та кажуть, що вона повністю знищує рослину всього за тиждень. Експерти ж попереджають, якщо негайно не розпочати боротьбу зі шкідником, то про вічнозелені кущі самшиту на Закарпатті можна буде забути. Гусінь самшитової вогнівки, якої протягом одного сезону виводиться 3-4 покоління, може повністю знищити значні площі зелених насаджень – рослини не встигають відновлюватись та гинуть.

З проханням прокоментувати ситуацію ми звернулися до доцента кафедри плодоовочівництва та виноградарства УжНУ Віталія Симочко.

За словами експерта, якщо врахувати чисельність шкідника та кількість уражених гусінню рослин, то альтернативи пестицидам наразі немає. Річ у тім, що цей шкідник (самшитова вогнівка потрапила зі Східної Азії в Європу більше 10-ти років тому та успішно адаптувався до клімату регіону – ред.), не має природних ворогів в тій кількості, яка б могла впливати на популяцію, а відтак – і зменшити шкоду. Найбільш ефективними пестицидами проти вогнівки є контактні препарати фосфорорганічної групи. Проблемою застосування цих засобів, в першу чергу, є їхня висока токсичність. Оскільки місця висадки самшиту, це, в першу чергу, зелені зони, місця відпочинку та приватні території в безпосередній близькості до людей, застосувати пестициди там вкрай шкідливо. Такий вид захисту згубно впливає на інші види комах, в тому числі і не шкідливі, а також на теплокровні тварини та людину, враховуючи, що період розпаду даних пестицидів понад 2 місяці. Ще одним мінусом є те, що при застосуванні цих препаратів не відбувається повноцінний контакт з комахами на всіх стадіях розвитку, адже під час обприскування рослин шкідники можуть локалізуватися під листками.

Контактні препарати фосфорорганічної групи: БІ-58 новий, Базудін, Актеллік, Золон, Волатон, Дурсбан, Пірінекс (ред.).

Іншим методом боротьби є застосування так званих препаратів, що відносяться до групи аналогів гормонів комах або регуляторів росту, які впливають на розвиток гусені, а саме на утворення хітину (захисний покрив гусені – ред.). Препарати блокують скидання хітинового покриву, личинки не можуть линяти, а, відтак, рости, що призводить до їх загибелі. Як зазначає Віталій Симочко, такі препарати можна сміливо використовувати для обробки самшиту проти шкідника, оскільки вони одні з найбезпечніших серед хімічних пестицидів.

Аналоги гормонів або регулятори росту: Матч, Сонет, Рімон, Інсегару, Дімілін, Номолт, Аплауд (ред.).

В боротьбі зі шкідником застосовують також системні препарати, які потрапляючи в рослину під час обробки отруюють її соки, живлячись якими гусінь гине. Препарати цього ряду не мають фітотоксичної дії та є відносно безпечними для інших комах, наприклад для бджіл. Також вони мають довготривалу дію (два три тижні), що дає змогу повністю знищити одну генерацію та контролювати подальшу популяцію гусениці.

Системні препарати: Актара, Крузер, Конфидор, Калипсо (ред.).

Також, серед засобів боротьби існують біологічні препарати, які розроблені на основі бактерії Bacillus thuringiensis. Вони мають ентомопатогенну та викликають захворювання у шкідника, в нашому випадку у самшитової вогнівки. На практиці даний ряд препаратів використовується рідше і, зазвичай, в комплексі з пестицидами.

Біологічні препарати: Бітоксибацилін-БТУ-р, Гаупсин (ред.).

Всіх садоводів, хто вдома вирощує кущі самшиту, експерт заспокоює: можливість захистити улюблену вічнозелену рослину є. І радить застосовувати всі вищеперераховані групи препаратів в різних комбінаціях близько чотирьох разів на рік.

Наша довідка: Самшитова вогнівка – інвазійна шкідлива комаха, батьківщиною якої є країни Східної Азії, звідки із посадковим матеріалом була завезена у Європу (вперше з’явилась у Німеччині в 2006 році), а  звідти у минулому році – в Україну. Шкодять гусениці вогнівки, жовтувато-зеленого забарвлення, які обгризають листки. Гусениці дуже ненажерливі, за 4 години вони спроможні знищити кущ самшиту середніх розмірів. Тому проведення боротьби з шкідником потребує оперативності.

Кущі, заселені самшитовою вогнівкою покриваються павутиною, на листках рослини з’являються скупчення шкурок від личинок, екскременти, на гілках, листках, найчастіше у скупченнях павутини наявна велика кількість гусениць, що створюють специфічний «аромат». Продукти життєдіяльності гусениць нерідко наявні на землі під кущами. Самшит може висохнути за лічені дні.

В країнах походження цього шкідника у Східній Азії, він має природного ворога – гігантського азійського шершня, який успішно регулює їхню чисельність. В європейському регіоні таких не існує, саме тому самшитова вогнівка впевнено продовжує «захоплювати» нові території.

Нажаль, сьогодні прогноз експертів щодо масового та стрімкого поширення самшитової вогнівки на Закарпатті не сприятливий. На їхню думку «нашестя» гусені може продовжуватись 5-7 років та, навіть, перерости в таку проблему такого масштабу як, наприклад, каштанова міль, що може поставити питання заміни самшиту якоюсь іншою декоративною рослиною.

ІА «Голос Карпат»

Читайте на ГК:Італія посилює співпрацю з Закарпаттям: у регіоні планують збудувати інтермодальний термінал
Читайте на ГК:Водії забули про цензуру: ситуація на автошляхах Закарпаття змушує "грішити" думкою і словом (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні службовці, незамінні помічники, надійні напарники та вірні друзі: рідкісні кадри роботи чотирилапих закарпатських "митників" (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська