1. Новини Закарпаття
  2. >

Про 4–й том творів О.Духновича і про наслідки публікації

04.04.2017 16:49 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Мабуть, жодне видання не має такої феноменальної біографії, як зібрання творів Олександра Духновича у 4–х томах.

Мабуть, жодне видання не має такої феноменальної біографії, як зібрання творів Олександра Духновича у 4–х томах.

Рівно півстоліття тому у Пряшеві вийшов перший наклад цього багатотомника, причому не перший а другий том,(перший з'явився на рік пізніше). Відтоді майже всі праці, які стосуються Олександра Духновича та сфери його діяльності, роблять посилання на цей 4х-томник, хоча такого видання, як твори у 4-х томах досі реально не існує! Поки що є лише три томи цього проекту. Крім названих, у 1989 році світ побачив третій том, опрацьований видатною дослідницею Оленою Рудловчак. Подальша праця велася виключно на її ентузіазмі до кінця життя, тобто до 2007 року..

Олена Рудловчак збирала матеріали по всіх архівах Європи, України й Росії. Її спадщиною опікувався академік Микола Мушинка. Як згадує видавець і письменник Іван Ребрик, вражаюча числом книгозбірня, вагомий творчий архів науковця чекав вирішення своєї долі не стільки через відсутність спадкової опіки, вона була, але від відсутності відповідної інституції, зацікавленої в перебиранні спадку Олени Рудловчак комплексно, в цілості, а не лише за вибірковим принципом чи суб’єктивним інтересом. Багаторазові письмові звернення, усні бесіди Миколи Мушинки з потенційними претендентами на правонаступність величезного гуманітарного спадку тривалий час не приносили позитивного результату. Як показало життя, вирішальним чинником все ж виступила елементарна воля до вирішення проблеми. Її проявили ректор УжНУ Володимир Смоланка та декан філфаку Галина Шумицька. Ну, й екс-проректор Федір Шандор. Уся ця справа тривала під особистим патронатом Миколи Мушинки і завершилася створенням на базі наукової бібліотеки УжНУ окремого фонду Олени Рудловчак, а також облаштування меморіальної кімнати її імені. Окремого слова достойні співробітники бібліотеки, які в стислі терміни зробили сучасний, скажемо, європейський електронний опис фонду Олени Рудловчак із застосуванням найновіших технологій, з присвоєними кожній одиниці зберігання відповідного інформаційного штрихкоду.

Безперечно, рано чи пізно 4 том найповнішого, зібрання творів Духновича буде опубліковано. Чи зробить він революцію в його оцінці? Навряд. Кожен залишиться при своїй думці, знайшовши у висловах Будителя лише підтвердження для «своєї» теорії. Багатогранний у своїй діяльності Олександр Духнович не пошкодував дати для цього підстави. Зрозумілим є й було одне – він щиро вболівівав за свій народ, серед якого виріс і робив усе, щоб захистити його національну самодостатність.

Олег Добош

Виноградів

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська