1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці відзначив ювілей / ФОТО

02.04.2017 10:34 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Йому виповнилось 20. Хоча могли б святкувати і 24, і 23.

Багато хто піднімає келих із дня прийняття рішення про заснування, а воно, у випадку з інститутом, виникло 18 жовтня 1993 року. Могли б відзначати й іншу дату – коли українська влада офіційно зареєструвала тоді ще педагогічний інститут ім.Дєрдя Бешшенеї, який почав діяти у 1994 році. Є й інші варіанти – коли отримали ліцензію на право викладати або видали перші дипломи, які визнала держава.

“Однак вирішили вважати “хрестинами” вишу 1996-1997 навчальний рік, який урочисто відкрили,- наголосила у вступному слові ректор ЗУІ Ілдика Орос.- Правда, студентів ще не мали – тривали вступні іспити і лише після них могли одержати відповідний дозвіл”.

Таким чином повноцінне життя вишу започаткувалось у другому семестрі 1996-1997 навчального року: тоді приступили до формування своїх традицій, власного іміджу, нових підходів. Майже з нічого доводилось “споруджувати” інакший, незвичний світ. Сьогодні студентські курси, групи, кафедри, відділи, редакції, дослідні заклади складають єдине ціле. Сюди ж варто додати численні культурно-мистецькі заходи, виставки, конкурси, зустрічі, змагання і таке інше, що проходять у стінах інституту, і вимальовується цілісний організм нового типу, який навчає, виховує, множить традиції, здійснює науково-дослідну роботу, поширює все найкраще. І навіть за такого оцінювання поза увагою залишається ще чимало складових різносторонньої діяльності закладу.

Двадцять років тому в інституті трудились 508 працівників, із них 359 в якості викладачів і 149 – службовців. На жаль, багато-хто вже покинув стіни вишу, а окремі відійшли у Вічність. Серед них один із засновників інституту єпископ реформатської церкви Закарпаття Лайош Гулачі, ректори Калман Шоош та Йожеф Сікора, позитивний тодішній мер Берегова Іштван Потокі, заступник ректора Єне Баркатш, інші.

Присутні хвилиною мовчання вшанували їх пам’ять.

Уперше інститут вручив дипломи про здобуття вищої освіти, визнані в Україні, у червні 2001 року. Їх отримали 24 випускники. З тих пір до 2015-2016 року такі документи одержали 2 589 студентів. На неакредитованих спеціальностях дипломи отримали 391 слухач. Загалом різні курси закінчили 5 413 осіб. А на різноманітних формах навчання відповідну освіту здобули 8 393 спудеї.

“У перспективі плануємо відкрити нові спеціальності,- зазначила Ілдика Орос.- Разом з угорськими колегами маємо намір запровадити з вересня нинішнього року навчання за такими спеціальностями: сестринська справа, соціальна педагогіка, економічна та інженерна інформатика, інженери харчової промисловості та сільського господарства, фермерство, технік дикої природи.”

У своєму виступі на святі представники Дебреценського університету підтвердили, що вже отримали офіційний дозвіл на викладання окремих із названих курсів. Вони ж вручили Ілдиці Орос з нагоди ювілею та ефективної співпраці пам’ятну медаль ”Pro universitate”. 

“Закарпатський угорський інститут слугує яскравим прикладом того, як можна органічно поєднати минуле, сьогодення й майбутнє,- підкреслив дипломат.- Але головне, що підростаюче покоління може здобувати вищу освіту і фах на рідній мові, на батьківщині. Тепер у виші ростять спеціалістів з європейським мисленням. Уряд Угорщини посильно допомагає закладу в його становленні, розбудові інфраструктури тощо. Зараз ЗУІ без перебільшення є неповторною окрасою Берегова.”

Промовець наголосив, що материнська держава й надалі підтримуватиме колектив інституту, як і всіх закарпатців. Лише нинішнього року на розвиток краю Угорщина виділила 20 мільярдів форинтів.

“Водночас не потерпимо жодних утисків угорської громади, що проживає на Україні,”- підсумовував Йожеф Бочкої.

Щиро вітав винуватців торжества народний депутат України, голова КМКС Ласло Брензович.

“У нас була віра й бажання відкрити на Закарпатті такий виш. І ми свого добились,- зауважив парламентарій.- Не зважаючи на численні перешкоди й рогатини, які, на жаль, мають місце й сьогодні. Але бачимо: заклад має майбутнє, все в наших руках. І хай допоможе нам Господь!”

До ювілею видавництво вишу випустило спеціальний ілюстрований альбом про історію й майбутнє закладу, який подарували всім учасникам торжества. А в перервах між промовами аудиторію розважали зведений хор інституту та популярний гурт “Кокош Бенд”, засновники якого тепер викладають в ЗУІ мистецьку справу.

На завершення офіційної частини присутні на святі єпископ римо-католицької дієцензії Антал Майнек, декан Берегівського деканату греко-католицької церкви Ференц Данко, духівник ЗУІ Іштван Мароші, реформатський священик Міклош Жуковскі благословили присутніх на нові добрі діла, адже саме це є девізом інституту (“Господь не забуває хороші справи”).

Знаний кондитер, автор фірмового торту, який назвали іменем всесвітньовідомої оперної співачки, уродженки міста Шари Федак, що став брендом Берегова, виготовила спеціально до ювілею вишу ще один гастрономічний шедевр –величезний святковий торт, традиційні свічки на якому задули Ласло Брензович та Ілдика Орос.

Того ж дня в рамках святкування перед присутніми виступив переможець популярного конкурсу “Пісня-2017” гурт “Kallay Saunders Band.” А ввечері відбулася зустріч колишніх випускників ЗУІ.

У святкуванні взяли участь заступник губернатора краю Віктор Мікулін, депутати обласної ради Гейза Гулачі, Чаба Пийтер, Міклош Товт, Генеральні консули Угорщини в Ужгороді та Берегові Йожеф Бугайла та Ендре Саліпскі, їх перші заступники Ласло Віда та Ференц Мийкуті.

Микола Горват.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська