1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область

У Закарпатському краєзнавчому музеї виявили унікальну знахідку давністю 8 тисяч років

19.01.2017 09:14

Закарпаття є третім місцем у Карпатському басейні, де відомий обсидіан – природний матеріал вулканічного походження, яким торгували первісні люди.

Сірий і чорний обсидіан відомий тут з ХІХ століття. Про наявність ще одного – набагато ціннішого – «рожевого»обсидіану археологи й не здогадувалися до випадкової знахідки у фондах Закарпатського краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького,повідомляє Рrozak.info. Обсидіан виявили під час опису експонатів музейного фонду. І це змінило чимало. Сьогодні музей став єдиним в Україні власником археологічного експонату, вік якого сягає 8 тисяч років.

Про особливість обсидіану, а також історичну цінність виробів з нього ми говорили з археологом і краєзнавцем, завідувачем відділу археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосипом Кобалем.

- Чому обсидіан такий важливий для історичної науки?

- Це давній і досить рідкісний матеріал, з якого виготовляли кам’яні знаряддя праці.  Це дуже якісна кам’яна сировина, гарно колеться, легко обробляється, надзвичайно тверда і з неї можна виготовляти дуже гарні, якісні кам’яні знаряддя праці або навіть прикраси. До прикладу, на посмертній масці єгипетського фараона ХIV до н. е. Тутанхамона зіниці очей зроблені саме з обсидіану.

Джерела цієї сировини розкидані по всьому світу там, де є вулканічні гори. Обсидіан використовували індіанці північної і південної Америки, він відомий на Кавказі, на  території Східної Африки та Азії і в Європі.

У стародавньому кам’яному віці обсидіан вперше почали використовувати на території Східної Африки близько 2 мільйонів років тому (стоянки Олдувей і Мелка контуре). Це була настільки цінна сировина, що уже в той період нею торгували. Наприклад, у Східній Африці зафіксовані знахідки кам’яних знарядь з обсидіану віком близько 500-300 тисяч років, які були привезені на місце, де їх знайшли звіддалі близько 250 кілометрів.

- Які межі поширення вулканічного скла?

- На території Карпатського басейну обсидіан відомий у трьох місцях. Перше - околиці міста Токая, де знайшли «токайський обсидіан». Він характеризується чорним кольором і непрозорий. Такий обсидіан використовували уже неандертальці, а пізніше і перші землероби та скотарі.

- Як використовували обсидіан на території сучасного Закарпаття?

- Найдавніші сліди використання обсидіану зафіксовані в околицях села Рокосово і Малого Раківця на схилах хребта Великий Шолес. За сучасними даними, перші знаряддя з місцевого обсидіану були використані більше, ніж півмільйона років, якщо не раніше. Люди, які тут жили у кам’яному віці, знаходили брили обсидіану у місцевих породах, відсколювали відщепи і пластини, а потім виготовляли з них знаряддя праці.

- Чи можуть бути інші подібні знахідки у музеї?

- Виключати таку можливість не можна принаймні тому, що із згаданого нуклеуса були сколоті кілька пластин і, можливо, вони сьогодні лежать десь серед археологічних матеріалів із Дякова.