1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Навчитись читати й писати. Дорослі роми в Ужгороді пішли до школи

02.12.2016 Суспільство

Ужгородські роми, які мають власних дітей та навіть внуків, знову сіли за парти.

В одній із шкіл міста кілька тижнів тому розпочався незвичайний експеримент: два місяці дорослі роми щоденно ходитимуть на інтенсивні курси письма та читання українською. Таку програму за підтримки міського управління освіти та Міжнародного фонду «Відродження» ініціювало керівництво ЗОШ №14. Це найдавніша ромська школа не тільки Закарпаття, а, за словами її директора, усієї Європи,повідомляє Радіо Свобода.

Школу збудували 90 років тому самі роми на території табору, який зберігся до цього часу. Ходили сюди й інші діти мікрорайону, у воєнні часи у приміщенні діяла корчма. З двох класів школа виросла у дев’ятирічку. Тепер тут навчаються не тільки праправнуки фундаторів закладу, але і їхні батьки.

Територія табору ледь не за порогом школи, тож учням не доводиться далеко ходити. Тим більше, їх не треба змушувати вчитися. Кожен тут із своєю мотивацією. Частина дорослих закінчила колись кілька класів, дехто не вчився взагалі, інша особливість ромських сімей – раннє заміжжя і родина замість школи. Надолужують згаяне навчання разом із власними дітьми.

​Захотіло навчатися 20 людей, прийшло до школи – 10

Директор школи Оксана Легеза розповідає про освітню новацію.

«Наші випускники зрозуміли, що їхньої освіти недостатньо, щоб вести повноцінний спосіб життя. До екстернатної форми навчання вони ще не готові. То ми подумали, що, можливо, їм допоможуть прискорені курси за канадською інноваційною програмою. Коли за два місяці щоденного навчання людей можна навчити читати і писати. Можливо, це буде спонуканням до висновків та кроків на державному рівні», – каже Оксана Легеза.

На початку програми до навчання були готові двадцять потенційних школярів. Вже на психологічне тестування прийшло тільки десять.

«Чи злякалися самого тестування, чи розраховували на екстерн, – не знаю», – додає директорка, – після тестування ми поділили усіх на більш просунутих і тих, з ким справді починати треба з вивчення літер. Зараз з цих учнів стабільно ходить тільки шість».

У кожного дорослого учня, як особисті мотиви, так і життєві обставини. Нещодавно дорослі школярі пропустили заняття, бо табір проводжав в останню путь одну із ромок.

Зранку – прибирає у школі, увечері там вчиться

Таксист, прибиральниця, голова громадської організації, жінка у декреті, безробітні – соціальний статус учнів та їхня професія не мають жодного значення, запевняють у школі.

​Джульєтта Адам більш ніж 15 років працює у школі прибиральницею. Почувши про можливість вчитися, жінка вирішила вдосконалити українську. В першій половині дня прибирає класи, у другій – вправляється у родах та відмінках.

«Хочеться навчитися української мови. Давно вчилася: три або п’ять класів ходила. А потім залишила, як всі роми роблять це. Я пішла у школу вчитися українською мовою нормально писати і читати. Це в житті людині потрібно. Я так вважаю», – пояснює жінка.

Серед учнів є й такі, що закінчили повні 11 класів. Неля Адам планує вступати до університету, цікавиться роботою соціального працівника. Але головною причиною пригадати мову та літературу стала інша.

«Я вирішила походити у школу, щоб допомогти своєму сину згадати, що я в школі вчила – каже Неля, – я йому допомагаю з української мови, літератури, математики. У нього дуже добре виходить, у мене краще. Вчитися ніколи не завадить».

Старші учні надихають своєю мотивацією

Дорослі учні мають спеціальні зошити, отримують домашні завдання. Щоправда, оцінок вчителі не ставлять, вважають, що це – не мотиватор. Більше спілкуються з учнями. Обговорюють суспільно важливі теми.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus