1. Новини Закарпаття
  2. >

Тарифний геноцид та субсидійна пастка: експерти оприлюднили шокуючі цифри / ІНФОГРАФІКА

23.10.2016 18:00 Суспільство Голос Карпат

Масштабне дослідження обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги довело, що встановлена владою ціна на газ для населення завищена майже вдвічі.

Відповідне дослідження провели спеціалісти ГО «Публічний аудит» навесні 2015 року.

"Ця тема виявилася резонансною та болючою для українців, але влада не захотіла йти на діалог із експертами й небайдужими громадянами  та встановлювати справедливу ціну на газ. Тому було створено антитарифний рух «Тарифна мобілізація», який має на меті добитися зниження тарифів та навести лад у системі ЖКГ", - сказано в повідомленні.

Всю аналітичну експертну підтримку антитарифного руху здійснюють незалежні аудитори «Публічного аудиту». Зазначається, зо за півтора роки було проведено понад 50 досліджень, які прямо та опосередковано стосуються проблем у сфері ЖКГ: ціни на газ; обґрунтованості тарифів для населення на газ, опалення та гарячу воду – окремо за кожним регіоном України; соцвиплат (порядок призначення та скасування, верифікація, бюджетні проблеми з субсидійними платежами); процедури створення ОСББ; абсолютно всіх юридичних аспектів, пов’язаних із несплатою за житлово-комунальні послуги; труднощів у підготовці до опалювального сезону; важелів для місцевої влади в питанні зменшення платіжок людей тощо. 

У матеріалі нижче зібрано аналітичну базу, основні докази та аргументи антитарифного руху, який охоплює вже всю Україну.

Починаючи з квітня 2015 року нова українська влада рекордно підняла тарифи на комунальні послуги, залишивши при цьому пенсію та мінімальну заробітну плату на  мізерному рівні.

 

Такі умови життя не дають можливості більш ніж половині українців самостійно сплачувати комунальні рахунки, а це призводить до росту заборгованості та відкидає громадян за межу виживання.

Більше того, державна тарифна політика суперечить вимогам діючого законодавства. Відповідно до п.4 ч.1 ст.2 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» регулювання цін/тарифів на ЖКП має відбуватися «з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей». Спочатку ми повинні досягти європейського рівня життя та європейських доходів — тільки після цього влада має право підвищувати українцям тарифи.

Середня платіжка за невелику квартиру цієї зими становитиме 2 500 грн (що, до речі, вдвічі більше за встановлену мінімальну заробітну плату).

"Рахунок за комунальні послуги не повинен перевищувати 15% доходів громадян", — стверджує прем’єр Гройсман.

Виходить, що середній дохід української сім’ї має сягати 17 000 грн! 

Високі тарифи: у чому проблема?

Основна причина надвисоких тарифів на «комуналку» — закладена у них економічно необґрунтована ціна на газ. Навесні 2015-го її встановила створена Президентом НКРЕКП (7 200 грн/тис. м³), а влітку 2016-го Кабмін на чолі з В. Гройсманом (6 879 грн/тис. м³).

У ціні 6 879 грн/тис. м³ газу більше половини —    3 617,4 грн — додатково введені для людей непомірні податки: рента та ПДВ, які українців змушують сплачувати за газ, який за Конституцією є власністю громадян України.

"За умови їх скасування тарифи та ціна на газ знизиться вдвічі! Тоді українці зможуть платити за свій власний газ не більше 3,5 тис. грн за тисячу кубів, а не майже 7 000 грн", - зазначається в публікації.

Європейська ціна?

Не можна порівнювати вартість газу в Україні та інших європейських країнах. По-перше, доходи українців удесятеро нижчі за європейські; по-друге, українського газу цілком вистачає для задоволення потреб людей. Тобто, ми не так залежимо від імпортного газу й ринкової ціни на нього, як європейські країни.

 

У період небувалої економічної кризи та трикратного зубожіння людей уряд зобов’язаний спрямувати увесь український газ на потреби українців

«Українці повинні отримувати власний газ, причому це не чиясь забаганка – таке право закріплене в Конституції України. Ніхто не каже,що задарма — з розумним прибутком для компаній-видобувачів. Для такого кроку не потрібно надзусиль – виключно політична воляперших осіб держави, і в першу чергу Президента. Адже Нацкомісія з регулювання ринку енергетики та компослуг — це його люди; КМУ —його; правляча коаліція — також як мінімум на 50% його люди», — переконаний керівник «Публічного аудиту», ініціатор «Тарифної мобілізації» Максим Гольдарб.

Ціна українського газу

Голова НАК «Нафтогаз України» А. Коболєв навесні цього року підтвердив, що «при ціні $ 25–30/тис. м³ можливий тільки традиційний видобуток газу з уже існуючих свердловин, а от при ціні $ 50–80 можна говорити про розробку нових родовищ». Тобто, без податкових обтяжень, із розумним прибутком для газовидобувних компаній та з інвестиціями у розвиток галузі український газ для українців має коштувати максимум 3 500 грн/тис. М³.

Натомість громадянам України на державному рівні товар, який коштує максимум $80, продається майже по $300!

"А щоб люди не надто обурювалися, для них придумали «замануху» під назвою «субсидії». Міністр соцполітики П. Розенко якось обмовився та зізнався, що основна  мета субсидій — не допустити соціальних бунтів", - зазначають активісти.

Субсидійна пастка

Система субсидій руйнує економіку країни, робить із українців жебраків, комунальних рабів, які змушені просити милостиню в держави. Створити видимість турботи держави про населення, розвинути психологічну залежність — ось ключове завдання субсидій.

 

Цього опалювального сезону 9 млн родин (а це мінімум 27 млн українців) будуть субсидійно залежними. Виходить, що половина країни — бідняки, не здатні самостійно оплатити свої комунальні платіжки та вимушені сидіти на «шиї» в держави?

Система субсидій працює за рахунок надвисокого оподаткування, яке є основною складовою тарифу на газ. Це вимиває гроші в населення, знижує рівень платоспроможності, попит на інші товари й послуги, призводить до руйнування малого та середнього бізнесу, скорочення робочих місць.

"Оскільки люди не отримують субсидії «живими» грошима, вони зовсім не зацікавлені в економії енергоносіїв. А ще через завищені тарифи на ЖКП ціни на товари та послуги ростуть, як на дріжджах. При прозорій та справедливій ціні на газ потреба в масових субсидіях зникне!", - йдеться у повідомленні.

Субсидій не вистачить!

Державна казна не витримує субсидійного навантаження і цей солодкий «пряник» у людей доведеться забирати.  Фундамент вже готується: верифікація соцвиплат, дві мінімалки для непрацюючих громадян, впровадження обов’язкового декларування доходів…

Читайте на ГК:Закарпатці збирають кошти для постраждалого у ДТП за кордоном хлопця з Виноградівщини — соцмережі
Читайте на ГК:Вершину гори Піп Іван посипає дрібним снігом — соцмережі (ФОТО)
Читайте на ГК:Стали відомі результати 12-го туру чемпіонату Закарпаття 2019

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
Стрічка