1. Новини Закарпаття
  2. >

Від Нюри до Нюрнберга: в Росії відкрили пам'ятник дружині "ворога народу" / ФОТО

15.10.2016 Суспільство

У селі, з якого в 1937 році забрали всіх чоловіків, відкрили пам'ятник дружині «ворога народу», яка врятувала село.

«Нюра» - так називається пам'ятник дружині «ворога народу», який 1 жовтня відкрили в селі Засосся Ленінградської області, повідомила Новая Газета.

Жінка в селянському хустці, одна дитина на руках, інший чіпляється за довгу спідницю. Тривожне скорботне обличчя. Це «Нюра» - збірний образ дружини «ворога народу», що залишилася один на один з усіма труднощами сільського життя, та ще в люті воєнні роки. У «Нюри» є прототип - Ганна Миколаївна Галактіонова, селянка села Засосся Сланцевского району Ленінградської області. Колись квітуче село в 50 дворів, зі своєю каплицею, пекарнею і школою, спорожніла відразу: в 1937 році за анонімним доносом в НКВД з неї забрали всіх чоловіків, 30 осіб. Через 10 років, в 1947 році, в село повернулися троє. Серед повернулися - чоловік Ганни Миколаївни Григорій Галактионов. Після його повернення вони прожили разом ще 34 роки.


Під час війни Ганна Миколаївна була головою колгоспу. Разом з усіма дивилася услід відступаючим червоноармійцям, разом з усіма ховалася з дітьми в зимовому лісі від німців, везла на собі всю чоловічу роботу. Ростила двох синів, і взагалі, її хата була завжди переповнена дітлахами, ще не знали, що вони - сироти.

Жінки засос винесли все, дітей виростили, вогнище зберегли. Але від отриманих ударів село так і не оговталася: тепер в ній залишилося всього 10 будинків, і тільки в п'яти з них взимку світяться вікна. Але залишилися жителі не хочуть, щоб їх засос - село, яка за соснами, - остаточно померло. Анна-Ксенія Ковальські, чиє дитинство пройшло в селі, вирішила цього не допустити: вона вважає, що не для того її під час війни рятували героїчні дружини «ворогів народу».

А сестра Ганни-Ксенії з чоловіком побудували в Засосся Будинок Пам'яті, і в ньому завели спеціальну Книгу пам'яті, куди вписані не тільки імена репресованих жителів села, - кожен, хто хоче, може зайти в цей будинок і вписати ім'я свого родича, якого спіткала така ж доля.

Без літніх жителів засос був би неможливий проект «Невинні», який в кінці минулого року став лауреатом Національної премії «Громадянська ініціатива».

Каже Анна-Ксенія Ковальські:

- Організатор цієї премії - Комітет громадянських ініціатив, фонд Кудріна. Там 12 номінацій, я випадково виявила все це в інтернеті, попався на очі чийсь проект, за який просили проголосувати. У 2015 році ми подали свій проект «Невинні» і перемогли. Грошовий приз - 200 тисяч рублів - ми поклали по-селянськи в панчоху і довго думали, як правильно ці гроші витратити. У нас вже раніше велися розмови про пам'ятник репресованим жителям села.

Знайти виконавця пам'ятника виявилося просто. Анна-Ксенія займається організацією свят, у неї майстерня в творчому кластері на Василівському острові, де знаходяться і виставкові простору, і майстерні художників і скульпторів. Так що скульптор знайшовся за сусідніми дверима.

- Дуже цікавим був процес створення скульптури - ставало ясно, що в ній дійсно можна висловити весь драматизм минулого. Прообразом стала наша прабабуся Ганна Миколаївна. Ще є люди, які її пам'ятають, і її саму, і її будинок. Уявляю, як нелегко їй було - одночасно і дружині «ворога народу», і голові колгоспу. Мені здається, вона весь цей час вірила в те, що її чоловік повернеться, чекала його, і він повернувся саме завдяки її вірі.


Автор пам'ятника - 27-річний скульптор і реставратор Олександр Спиридонов.

- Я відразу цією пропозицією перейнявся. Мені дуже допоміг старший брат, історик, він став мене наставляти, багато розповів і пояснив. Потім мені прислали фотографії, пояснили, якою хочуть бачити цю скульптуру, і я почав працювати. Мені було дуже важливо зрозуміти той пласт часу, відчути, що відчували ці люди. Мені запам'яталися слова Дмитра Лихачова про те, що нам відомо багато спогадів дворян, людей освічених, а ось селяни мемуарів не пишуть, і ми про них практично нічого не знаємо. І мені дуже захотілося уявити, яке було селянам, на яких в усі часи падає найважчий удар. Я намагався перенести ту ситуацію на сьогоднішній день - а що якщо одного разу вночі всіх чоловіків якогось мікрорайону візьмуть і відвезуть невідомо куди, зашлють, посадять, розстріляють ... У мене є знайома з Вологди, Софія, вона сюди періодично приїжджає, справжня селянка. Я, наприклад, її питав, як правильно хустку пов'язувати, - вона пов'язувала, і я дивився.

Олександр Спиридонов працював над пам'ятником «Нюра» не один: у майстерні на Василівському острові працює цілий колектив з п'яти молодих скульпторів і реставраторів, випускників факультету мистецтв Петербурзького університету. Але головних помічниць у Олександра все ж було дві - Даша і Христина. За словами Даші, коли вона дізналася про замовлення, їй навіть стало трохи страшно.

- Такі трагедії в нашій країні дуже багатьох торкнулися. У мене самої важка сімейна історія. Моя бабуся - німкеня, вони жили німецьким поселенням ще з катерининських часів. А коли почалася війна, дідуся і його дев'ятьох братів відправили в табір, а бабуся з п'ятьма дітьми пішла по етапу.

Христині трагедія Засосся теж виявилася зрозуміла.

- Сім'я моєї бабусі була розкуркулили. А прабабуся залишилася одна з сімома дівчатами на руках. Я відразу ж переглянула всі фотографії, всі ці сільські особи. Для нас це не просто замовлення, а робота, в яку ми вклали душу.

1 жовтня вся творча команда вирушила в засос, за 170 кілометрів від Петербурга, щоб відкрити пам'ятник «Нюре», дружині «ворога народу».

Ось що сказав творець ленінградського мартирологу Анатолій Разумов:

- Це дуже важлива подія. Нашій країні не вистачає і предметної пам'яті про репресії, і простої людської пам'яті про пережите.

У ленінградському мартирологу згаданий один з жителів засос, розстріляний в жовтні 1937 року. Анатолій Разумов вважає, що дуже важливо відновити всі імена репресованих селян.

На відкритті пам'ятника зібралося більше 80 чоловік. Анна-Ксенія каже, що в ніч напередодні відкриття все навколо розкидав ураган, майданчик з пам'ятником підтопила злива. Врятували робочі, що будують поруч дорогу, - висипали в калюжі машину піску.

До ранку негода відступила, і, коли з пам'ятника «Нюре» зняли драпірування, над ним засяяла гігантська веселка.

Своїми силами накрили для всіх величезний обідній стіл - напевно, такий міг тут стояти в 30-і роки, до катастрофи, розметав село в 500 чоловік.

Місцевої влади не було: за словами Анни-Ксенії, напередодні її сестрі Наталії дзвонили з уряду Ленінградської області, дізнавалися, що за пам'ятник, дізналися - і на цьому розмова закінчилася. Районна влада в Сланцях, у яких сестри просили клаптик землі під пам'ятник, зробити цього не змогли: земля, за їхніми словами, буває двох видів: сільськогосподарська або призначена для будівництва, і тут чиновники зайшли в глухий кут. В результаті «Нюра» поки стоїть на ділянці Анни-Ксенії. Пам'ятнику ще належить знайти місце.

Має бути і щось більш важливе - дійти до архівів і відновити імена репресованих чоловіків села, історію їх хресного шляху. Це непросто: про тих, хто не повернувся, практично нічого не відомо, в трьох сім'ях, куди повернулися батьки і чоловіки, говорити про минуле було не прийнято, так що діти і внуки майже нічого не знають. Щоб допустили до архівних справ, треба довести свою спорідненість з репресування, що теж нелегко зробити. Загалом, пошуки трагічної правди - попереду.

І повинен бути попереду наш «Нюрнберзький процес», одна з підстав якого - історія Засосся.

Тетяна Вольтская -
спеціально для «Нової»,
Санкт-Петербург.

Читайте на ГК:У Саудівській Аравії жінкам дозволять керувати автомобілями
Читайте на ГК:Італія VS Закарпаття: різниця цін на білі гриби в декілька сотень гривень
Читайте на ГК:Від Антарктиди відколовся новий гігантський айсберг
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus