1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Мукачівщині знаходиться палац, що має 365 вікон

24.09.2016 12:04 Суспільство Лайт

Замок Шенборнів на Закарпатті – неначе рік, закарбований у камені.

Замок Шенборнів на Закарпатті – неначе рік, закарбований у камені.

У серці Закарпаття, неподалік від Мукачевого, розкинувся один із найвишуканіших українських палаців. Це мисливський замок графів Шенборнів, який у 1940-х роках став санаторієм «Карпати», сайт газети Є.

І графи, і державні діячі, які влаштували тут санаторій, мали гарний смак. Місцевість навколо палацу просто розкішна – гірські схили, ліси, потічки, свіже повітря і красиві пейзажі. Палац органічно вписався у навколишнє середовище, а сад-дендрарій з рідкісними рослинами та озером посередині доповнив ідилічну картину.

Ця місцевість називалася урочищем Берегвар, навколишні ліси багаті на диких тварин. Тут любили полювати, полюють і досі. Палац збудували у 1890-1895 роках, він відносно «молодий», можливо, саме завдяки цьому зберігся досить непогано.

Його власниками були графи Шенборни – знатний німецький рід, який володів найбільшими землями на Закарпатті. У 1946 році палац і навколишні землі націоналізували, тоді ж палац перетворили на санаторій.
Колись в графських кімнатах і залах відпочивали санаторні хворі, тепер старовинна будівля більше пустує. А відвідувачі санаторію переважно селяться у нових корпусах, які виросли навколо.

Палац Шенборнів збудований у неоромантичному стилі, від поєднав риси готики та романського стилю. Сказати, що він – гарний, значить, не сказати нічого. Його творці тяжіли не лише до прекрасного, а й до оригінального. Палац – це час у камені. Він має 365 вікон, 52 димарі та 12 входів, тобто як днів, тижнів та місяців у році.

Здається, що палац складається з кількох частин, кожна з яких може існувати окремо. Він асиметричної форми, зовні прикрашений різноманітними барельєфами, флюгерами, вітражами, маленькими башточками.

Головна окраса екстер‘єру – башта з годинником та левом – гербом Шенборнів, інтер‘єру – дерев‘яна люстра у вигляді русалки, із хвоста якої чомусь стирчать роги. З люстрою пов‘язана легенда. Мовляв, граф збудував замок на честь коханої дружини, а вона йому зрадила. Її коханця скинули з крутої скелі, а жінку покарали інакше – виготовили люстру-русалку, схожу на неї, і приробили їй роги, щоб та пам‘ятала про свій поганий вчинок.

На території санаторію є ще одне місце, обросле легендами. Це джерело краси. Розповідають, що в давнину стара жінка, яка служила покоївкою у графів, пішла до джерела вмитися, і заснула там. А на ранок прокинулася молодою дівчиною, такою гарною, що її аж не пустили до палацу – не впізнали. Тепер кожен відвідувач вмивається в джерелі в надії стати молодим і вродливим. Не знаю, чи допомагає вода у здобутті краси, але на смак вона досить добра, ще й, мабуть, корисна, адже б‘є з під карпатської землі.

Навколо штучного озера розташовані альтанки, деякі – прямо над водою, тут можна відпочити і перекусити. А ще можна поспостерігати за косулями, яких тут тримають у вольєрах. Однак годувати їх заборонено (про що сповіщає табличка), та й тварини не підходять близько до огорожі.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська