1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Річниця стрілянини в Мукачеві: що змінилося після цього в Закарпатті та де зараз герої тих подій

335
Суспільство Новини Мукачева

Вчора, 11 липня, пройшов рівно рік з перестрілки в Мукачево, де силовики навіть були змушені оголосити АТО.

Річниця стрілянини в Мукачеві: що змінилося після цього в Закарпатті та де зараз герої тих подій

Через рік ситуація навколо одного з найбільших скандалів минулого року, залишається багато в чому незрозумілою. Видання "Страна" відповідає на п'ять головних питань про стрілянину на Закарпатті.

1. Що там сталося?

Якщо коротко, все відбувалося так. 11 липня 2015 року в Мукачевому, під час зустрічі депутата Верховної ради Михайла Ланьо та командира 1-го запасного батальйону ДУК «Правий сектор» Романа Стойки ( «Чесний»), якого супроводжувала група озброєних підлеглих на чотирьох позашляховиках, сталася перестрілка. В результаті загинула одна людина, причому стрілянина велася з боку "Правого сектора".

На місце інциденту майже одразу прибули міліціонери (тоді ще в Закарпатській області не було поліції). Бійці ПС вступили в перестрілку з правоохоронцями. Вони з боєм прорвалися з оточення, застосувавши автомати, кулемет, встановлений на одній з машин, і гранатомети. Три машини міліції були знищені, була підпалена автозаправна станція, у якій відбувалося зіткнення. В ході перестрілки були поранені шість міліціонерів, постраждали і троє мирних громадян, які випадково опинилися на місці бою. З радикалів загинули двоє людей, ще 4 отримали поранення.

Пізніше бійці зникли в гірських лісах. Там на них намагалися влаштувати облаву силовики, але безуспішно.

2. Що говорили учасники конфлікту?

Є кілька версій подій. Заблоковані в лісі бійці "Правого сектора" в перші дні конфлікту записали відеозвернення на мобільний телефон, де розповіли свою версію того, що відбувається. За їх словами, конфлікт почався за 3 дні до перестрілки, коли Михайло Ланьо викликав їх на переговори на територію своєї спортивної бази "Антарес" у зв'язку з тим, що патрулі ДУК ПС перекрили контрабандні потоки в регіоні. 11 липня, в спорткомплексі їх зустріло кілька десятків озброєних людей. Під час переговорів Ланьо нібито заявив, що ця територія і контрабандний бізнес належать йому, що вони з начальником УМВС України в Закарпатській області Сергієм ШАРАНИЧ нікого до нього не допустять, а також що за ними стоїть Віктор Медведчук. Після чого почав погрожувати приїхали.

На цьому командир батальйону ДУК ПС, за його словами, перервав розмову і заявив, що має намір продовжувати свою роботу. Покинувши кабінет депутата, бійці ДУК ПС помітили, що охорона посилилася спецназом на двох джипах з кулеметними установками, в результаті чого вони прийняли рішення кинути димову шашку, щоб під прикриттям димової завіси виїхати з території спорткомплексу. В результаті почалася стрільби один боєць "Правого сектора" отримав поранення. На виїзді бійців спробували зупинити співробітники міліції, які запропонували їм скласти зброю, інакше вони будуть знищені.

Михайло Ланьо, в свою чергу, заявив, що до нього прийшли представники ПС, пройшли до нього в офіс, пили з ним каву. Бійці нібито просили його допомогти в пристрої ветеранів АТО в санаторій, а Ланьо відповів згодою. Надалі, в ході тривав в офісі розмови, на вулиці пролунав постріл. Зайшов в офіс помічник Ланьо повідомив, що вбили якогось хлопця. На питання Ланьо про те, що відбувається, командир батальйону відповів: "Я ж кажу, Миша, що вони приходять все контужені, їм треба допомагати". Після цього, за його словами, щоб заспокоїти "хлопців з ПС", вони вийшли на подвір'я, і ​​командир батальйону дав команду занести тіло на територію. А ще Ланьо звинуватив одного з "королів Закарпаття" Віктора Балогу в спонсорування "Правого сектора".

3. Яка підгрунтя події?

Зрозуміло, що у обох сторін - своя правда. У реальності, справа, швидше за все, йде так. Відразу після перестрілки, джерела "Країни" в правоохоронних органах і місцевій міськраді, в один голос говорили: перестрілка - це результат боротьби за контрабандні потоки. ПС, за чутками якого, спонсорує Балога, намагався "кришувати" контрабанду. Однак тим же займалися й місцеві правоохоронці, на які мав вплив Ланьо. У підсумку, виходить, два авторитетних в регіоні людини - Ланьо та Балога - просто не поділили між собою ринок. А залучення до участі в розборках "Правого сектора" і призвело до ексцесів і стрільбі.

4. Що зараз з фігурантами справи?

Були затримані чотири підозрюваних з ПС (при цьому в інциденті, за даними губернатора Геннадія Москаля, 14 брало участь людей). Це Родіон Горбенко, Володимир Бурча, Роман Мунчак та Сергій Деяк. Нещодавно СУД Мукачево за клопотанням прокуратури продовжив термін їх утримання під вартою до 6 Сентября. Їм закидають створення злочинної організації та участь в терористичному акті.

18 серпня минулого року МВС України оголосило в розшук за підозрою в створенні організації терористичної Командира 1 ЗБАТ Дук ПС Романа Стойку ( "Чесний").

Ті ж бійці, які не були затримані, за різними даними, можуть перебувати в кількох місцях. Зокрема, ховатися в зоні АТО. На початку вересня минулого року, Москаль заявив, що бійці "Правого сектора", які брали участь у подіях в Мукачеві, ховаються на базі ДУК під Дніпропетровськом. А пізніше з'ясувалося, що в ДТП на Дніпропетровщині загинуло двоє бійців "Правого сектора", які брали участь у подіях в Мукачевому.

До слова, в перестрілці брали участь бійці підрозділу "Сонечко". Один з його засновників, Луан Кингисепп, підозрюється у вбивстві водія сервісу BlaВlaСar Тараса Познякова, чиє тіло досі не знайшли. До того ж, Лука (позивний Кингисепп) тісно дружив з Романом Стойкою.

5. Як скандал відбився на ситуації в країні?

Очевидно, що стрілянина в Мукачево завдала серйозних репутаційних втрат радикалам з ПС, оскільки надто вже явним була контрабандно-корупційна підгрунтя того, що відбувається. Тим більше, загинули мирні жителі. Загалом, "правосекі" постали як беззаконня, які заважають країні мирно жити. Це запустило відцентрові процеси в ПС. З руху незабаром пішов Дмитро Ярош - як він сам пояснив, тому, що ПС свою революційну місію виконав, а з методами багатьох соратників він не згоден.

Сам Стойко і його "Сонечко" також вийшли з організації, оголосивши навіть про створення своєї партії - Революційні праві сили, які відзначилися в лютому 2016 року, намагаючись організувати новий Майдан в Києві (правда невдало).

Втім, мукачівський інцидент завдав удар і по іміджу влади, яка, виходить, не контролює повною мірою ситуацію в прикордонному регіоні, допускаючи розбірки в стилі дикого Заходу. Тим більше, що більшість учасників стрілянини досі не затримані, а деякі (наприклад, Луан Кингисепп) навіть відзначилися в нових резонансні злочини.

Саме для Закарпаття ця перестрілка мала значні кадрові наслідки. Незабаром губернатором неспокійного краю був призначений Геннадій Москаль, зусиллями якого центральна влада намагалася відновити керованість регіону. Процес цей іде зі змінним успіхом. Москаль стикається з сильним опором місцевих еліт. В першу чергу - з Балогою, у якого з губернатором йде відкрита війна.

Геннадій Москаль: "Правий сектор по Закарпаттю зі зброєю вже не ходить"

"Страна" поговорила з губернатором Закарпаття про стрілянину в Мукачево і її наслідки.

- Чи можливе повторення подій, які відбулися в Мукачеві рік тому?

- Зараз це неможливо. Це було можливо тоді, тому що влада цього хотіла. Правоохоронна система на це не реагувала. А зараз, якщо побачу я тут когось з автоматом, я в змозі вже сам роззброїти. Ви бачили тут "Правий сектор" або якихось інших, хто ходив би зі зброєю? У нас такого вже немає.

- А Драгобрат, де взимку цього року бійці "Правого сектора" влаштували перестрілку?

- Ну так це приїжджі були. Вони так нахраписто почали, думали, що все тут відразу обмочатся. І все тут сепаратисти, і цукерки їдять виробництва ДНР, і власники "Хати магната" з Донецької області. Що вони тут тільки не говорили. Ну так а чого вони зараз сидять тихо і нічого не говорять? Чи не на кожного цей нахрап діє. Вони так звикли: збираються, наїхали, ще й мають пару депутатів, які, як мені здається, не в своєму розумі. Але зараз немає вже у нас ні правого, ні лівого, ні центристського сектора. Немає нікого. Зараз вони ходять тихо, спокійно, з адвокатами на допити. Всі громадяни повинні дотримуватися законів і Конституції України. У нас немає бойових дій.

- Повертаючись до мукачівських подій - хто саме був у них зацікавлений?

- Та влада, яка була тоді. Це була кишенькова армія Віктора Балоги. Сиділа тут (показує на свій кабінет в ОДА - "Країна") ціла комісія Верховної Ради, і так вона нічого не сказала. Проводили розслідування, просиділи даром. Вони сказали, що один клан боровся з іншим. Так назвіть прізвища. Хто керівник цього клану, хто його утримував? Балога чітко говорив, що він фінансував "Правий сектор", знайдіть це в ЗМІ. Нехай йде в Генпрокуратуру і дасть такі показання, що він це фінансував. Я був у генпрокурора пана Луценка, і говорив, Юрій Віталійович, як-то ж треба закінчити, рік пройшов. Крім чотирьох поранених, яких відразу затримали, поки нікого до відповідальності не притягнули. Я вказував, де вони знаходяться. Все - хто є, кого немає.

Ну це хіба не соромно, що цей випадок з BlaВlaСar. Коли я заявив, що підозрюваний у вбивстві причетний до подій в Мукачевому, то Правий сектор почав кричати, що Москаль - патологічний брехун, а "наші хлопці" не могли так зробити. Потім виявилося, що так, таки закарпатські ті, хто в бігах. Машину знайшли, водія досі не знайшли. Їх не знайшли. Вони з автоматами озброєні ходять по місту, по країні. Це просто викликало резонанс, завдяки ЗМІ, а якби не викликало? Так би його ніхто і не шукав. Але їх встановили, що це вони. Чому ж їх не затримують? Це питання не до мене. Давайте я кину все. І я вам гарантую, через 15 днів я їх всіх по одному повиловлювати, тому що я знаю, де вони знаходяться.

- І де вони знаходяться?

- У Донецькій області.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber