1. Суспільство

Незвичний інструмент є в колекції старожитностей виноградівчанки Ельвіри Гудак

23.11.2015 19:02 Ексклюзив

Зовні він схожий на невелике піаніно, майстерно інкрустоване різьбою на дереві. Це – фісгармонія, якій уже понад 250 років.

Такі інструменти за часів Австро-Угорщини були популярні в побуті на Закарпатті і Галичині, особливо в середовищі німецьких переселенців. Вони активно використовувалися і ще й зараз є в деяких католицьких і реформатських церквах, де громада неспроможна купити дорогий орган.

Зовнішня схожість фісгармонії з піаніно насправді оманлива,- каже Ельвіра Дмитрівна.- Її клавіші із слонової кості німі, якщо до металевих язичків не подавати струмінь повітря за допомогою ножних педалей. Тож фісгармонія за принципом дії ближче стоїть до духових інструментів.

Музичний раритет привіз до Виноградова чоловік Ельвіри Дмитрівни - Євген Гудак, який був музикантом і працював директором музичної школи, а з 1991 року – ще й органістом у міському католицькому костелі Вознесіння. Його батько підібрав викинуту фісгармонію на подвір’ї закритої комуністами церкви в одному із сіл Мукачівського району.

Раритетний музичний інструмент органічно вписується в чималу колекцію старовинних книжок та картин закарпатського живописця Іштвана Кутлана. Вони цілковито заповнюють виноградівське помешкання його 70-літньої внучки Ельвіри Гудак – хранительки старожитностей і творчості свого іменитого дідуся.

Читайте на ГК:Відключення електроенергії на Закарпатті: де не буде світла понад 8 годин
Читайте на ГК:На Виноградівщині ліквідували мастабну пожежу: відомі подробиці "палаючого" інциденту (ФОТО)
Читайте на ГК:"Сакура зводить із розуму": що закарпатець вчинив задля крутої розваги? (ФОТО)