1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Сергій Жадан поспілкувався зі студентами УжНУ

18.11.2015 13:15 Суспільство

16 листопада у ректораті УжНУ Сергій Жадан поділився зі студентами думками про еміграцію та її наслідки. До розмови долучилися також ректор Володимир Смоланка та проректор Ігор Король.

16 листопада у ректораті УжНУ Сергій Жадан поділився зі студентами думками про еміграцію та її наслідки. До розмови долучилися також ректор Володимир Смоланка та проректор Ігор Король.

Найчитаніший письменник, перекладач, громадський активіст Сергій Жадан стверджує, що позитивно ставиться до еміграції: «Часто людина виїжджає для самореалізації. А це не менш важливо, ніж почуття любові до Батьківщини. Тому ставлюся філософськи до того, що людина хоче себе знайти. Вона має на це право. Стримування не призводить ні до чого доброго»,інформує Медіацентр УжНУ.

Натомість я особисто ніколи не думав емігрувати:

«Мій дім – Харків, куди хочеться повертатися. Там я на своєму місці, а поза ним багато чого втрачаю». Письменник часто спілкується з українськими емігрантами і стверджує, що навіть в іншій країні вони живуть українськими реаліями. «Емігрант – це людина, яка не може порвати з рідним корінням і не може пустити коріння в тій країні», – вважає Сергій Жадан.

Цікаво, що, за словами гостя, стара хвиля еміграції (початку ХХ століття) об’єднана між собою, а нова хвиля, 20-30-річні переважно інтелектуальні люди, були розпорошені, бо виїжджали окремо. Революція Гідності їх об’єднала й перезнайомила між собою – тепер вони навіть запрошують письменників, музикантів з України на виступи. «Стара діаспора – «гетто», нова ж діаспора представляє Україну за кордоном, хоче зробити так, щоб про Україну говорили», – каже Сергій Жадан. Тому письменник закликав пізнавати інші країни, виїжджати, але обов’язково повертатися. І наостанок прочитав кілька тематичних власних віршів.

До розмови про еміграцію долучився й ректор університету. Професор Володимир Смоланка розповів про свої можливості виїхати в США та Великобританію та чому відмовився від них.

«Я народився в Ужгороді, який завжди був прозахідним. Одним із бар’єрів було те, що я зрозумів, яким далеким є від тієї культури. Другий бар’єр, який не можна пояснити: це те, що ти хочеш жити там, де ти народився, хочеш спілкуватися зі своїми рідним, друзями», – пояснив ректор.

Він запевнив студентів, що і вдома можна реалізуватися: «Чим більше людей реалізуються тепер тут, тим  легше це буде робити наступним».

До слова, перед початком зустрічі модератор Назар Белей спитав у студентів: «Хто колись думав про виїзд із України?». Рук піднялося чимало. Отож розмова у ректораті багатьох підштовхнула до роздумів…

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська