Понцирус трифоліат- цей морозостійкий вид цитрусових зростає на Закарпатті вже близько 70 років.
Імпозанте, невисоке, з ажурною кроною деревце (часто деревовидний чагарник) поселилося і на території смелища Королево Виноградівського району, де зростає на двох присадибних ділянках жителів селища.
Батьківщиною понцируса вважаються Центральний Китай і Гімалаї. Культивується в Японії, Австралії, Аргентині, США та багатьох інших країнах, у тому числі на Чорноморському узбережжі Кавказу.
"Історія понцируса на Закарпатті сягає далекого 1949 року, - розповідає кандидат біологічних наук Ігор Вантюх, - коли науковцями з Грузії на території Мукачівського району було розбито кілька чайних плантацій, поряд з ними було висаджено ряд рослин понцируса, які продовжують зростати і по сьогоднішній день. Зустріти „колючого лимона”, як ще називають понцирус, можна і перед будівлею хімічного факультету УжНУ та на присадибній ділянці Ужгородського ботанічного саду."
Понцирус один із найбільш холодостійких представників цитрусових, витримує зниження температури до -18-20 градусів Цельсія, тому з успіхом використовується в якості підщепи для різних видів цитрусових (апельсин, мандарин та ін.). Відомі такі гібриди понцируса, як цитрамон (понцирус*лимон), цітранж (понцирус*апельсин), цітранждарін (понцирус*мандарин) та інші.
Розмноження: Розмножується понцирус насінням, але період схожості у нього досить короткий: не варто висівати висушений матеріал, оскільки насіння втрачають здатність до схожості. Розмножується живцями.
Догляд: Доглядати за понцирусом трифоліата досить просто. Він не потребує ні профілактичних процедур, ні регулярного поливу і підгодівлі. Зазвичай рослинам понцируса цілком достатньо природних опадів, але якщо стоїть засуха, для стимулювання росту рослини бажано все таки поливати його хоча б один раз на тиждень. Старі або пошкоджені гілки слід вирізати при весняному огляді, а якщо ви хочете контролювати висоту дорослого дерева – то необхідно трохи укоротити всю крону (не більше ніж на третину). Навесні для дорослих рослин можна внести в грунт органічні добрива. Рихлити грунт у пристовбурного
кола не потрібно.
Використання: Понцирус - традиційний засіб китайської медицини, ним лікують черевний тиф, зубний біль, кон'юнктивіт та застуду. У косметології екстракт плодів цієї рослини використовується через ярко виражену протисвербіжну та антибактеріальну властивості, він тонізує і зміцнює шкіру, підвищує її пружність та еластичність.
У народній медицині незрілі висушені плоди тріфоліата використовуються при розладах шлунка, як протиблювотний засіб. Вони також сприяють сечовипусканню, стимулюють лактацію, фізіологічну активність шлунка. Застосовуються при явищах місцевого застою крові, а також при ревматизмі, люмбаго і проти кишкових паразитів.
Плоди понцируса можна додавати в чай, кулінарне використання включає цукрування та виготовлення свіжих соків. У плодах понцируса точніше в цедрі, міститься дуже багато ефірних масел, тому їх можна використовувати для ароматизації приміщень.
Також понцирус використовується як декоративна рослина для живих огорож.
Читайте також:
- Відключили не тих: в одній з громад Закарпаття людям врізали неочікуваний "сюрприз" від Обленерго
- Ужгородський районний ТЦК очолить новий керівник: у регіоні відбулися серйозні кадрові перестановки (ФОТО)
- Контроль за мобілізацією: Міноборони перевірить лікарські комісії по всій країні!
- Будинки й дороги - під насипом: листопадний "сюрприз" над Закарпаттям і дорожний "айсленд" (ФОТОФАКТ)