1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Мукачівські роми півтора року живуть без водопостачання / ФОТО

30.07.2015 13:59 Суспільство Голос Карпат

Вже півтора року в місцевому таборі немає нормального водопостачання. Свого часу воду ромам відключили, мотивуючи це боротьбою із гепатитом.

Вже півтора року в місцевому таборі немає нормального водопостачання. Свого часу воду ромам відключили, мотивуючи це боротьбою із гепатитом.

Про це повідомляють активісти благодійного фонду "Розвиток".

"Ця «боротьба» мукачівських чиновників триває й досі. А в дійсності вона перетворилася на «боротьбу» (точніше – на банальне знущання й приниження) з ромською громадою міста", - розповідають активісти.

При цьому люди, які представляють «європейське місто з давніми традиціями» навіть не соромляться говорити представникам Європи, що найближчим часом не збираються вирішити це питання. Принаймні міський голова Золтан Ленд’єл прямо заявляв представнику Ради Європи та іншим представникам міжнародних організацій, що у цьому році води в ромському таборі точно не буде, йдеться у повідомленні.

"Що таке відсутність води – зайве й говорити. «Рятуючи» місто від гепатиту, влада Мукачева прирікає тисячі людей на ризик зараження численними хворобами, пов’язаними із відсутністю гігієни. Європейське Середньовіччя чи не найбільше відоме страшними епідеміями, викликаними відсутність гігієни та неправильним уявленням людей про користь води. Мукачівська влада вирішила влаштувати Середньовіччя в окремо взятій громаді власних жителів в 21 столітті. Просто цікавить відповідь представників влади на запитання – а самі б вони зуміли жити півтора року без води? Як це так, що в області, яка має чи не найбільше водних запасів в Україні, ромській громаді доводиться економити воду, як в якійсь засушливій країні Африки?", - пише Юрій Кравчук.

Завдяки таким діям влади роми змушені щодня вистоювати в чергах, щоб набрати додому води з однієї єдиної труби, яку міські чиновники «з барського плеча» подарували табору.

"Спасибі їм за такий яскравий показник, як насправді влада ставиться до ромів. Втім, не сумніваємося, що вже невдовзі, ближче до виборів, ромів знову згадають та «полюблять». Ми вже звикли, що ромську громаду місцеві «еліти» згадують лише напередодні виборів, коли, заради кількох сотень додаткових голосів, не шкодують грошей на умовну гречку. За це, як правило малограмотних і недосвідчених ромів у нашому місті прийнято зневажати. Втім, подивіться на Чернігів і дайте собі відповідь – а чи кращі інші? Нині проблеми – в більшості пересічних громадян України. У ромів вони – в рази більші, як і завжди трапляється з найменш захищеними верствами. Тому вже тепер можна прогнозувати, що цим скористається влада напередодні волевиявлення. Ну а поки що можна з людей знущатися" - розповідають у Розвитку.

Знущатися, наприклад, пропонуючи замість водопостачання… пам’ятник ромам. Так, саме пам’ятник замість води. Міська верхівка, яка заспокоює ініціативних представників ромської громади тим, що у них буде пам’ятник замість води, демонструє або повне нерозуміння ситуації, яка склалася на території чималого міського мікрорайону, або відверто сміється з людей, тримаючи цілу громаду за цілковитих ідіотів.

"Ми глибоко вражені таким ставленням до цілої міської громади. Перепрошуємо за різкі висловлювання, але сучасне європейське муніципальне керівництво, яким себе позиціонує влада міста, немає права собі такого дозволяти. А от для безнадійно консервативного закомплексованого управлінця, що керується не сучасними поглядами, а винятково власними стереотипами, ця позиція цілком підходить. Наразі ставлення міської влади свідчить швидше про глибоку особисту дрімучість чиновників та небажання займатися реальними проблемами міста, а не про «європейськість»", - кажуть активісти.

Роми Мукачева давно зрозуміли, що особливо покладатися на владу вони не можуть. Саме тому ініціативні представники громади з нашою допомогою вирішили створити орган місцевого самоврядування, щоб самостійно вирішувати свої проблеми й полегшити життя, як собі, так і владі, для якої роми, судячи з поведінки та висловлювань, — кістка в горлі, йдеться у повідомленні.

"На останній наш інформаційний запит заступник міського голови Мукачева пан Гільтайчук відповів, що проблемою водопостачання в ромському таборі мають займатися самі роми. Без проблем, роми зайнялися б самі. Але… їхню ініціативу в створенні органу самоорганізації населення блокують. Причин відмови ми не зрозуміли досі. У прокуратурі, куди нібито відправили заяви скаржників, нам відповіли, що всі умовні заяви відкликали наступного дня. На початку місяця, в коаліції з іншими організаціями ми розпочали черговий проект, громадський моніторинг органів місцевого самоврядування в закарпатській області, чим перелякали мукачівську владу настільки, що нас вирішили залякати, погрожуючи фізичною розправою…", - пишуть активіст фонду.

Станом на сьогодні в органів місцевої влади та представників ромської громади в Мукачеві повністю відсутня практика обговорення проблем та спільного планування. При створенні старої програми «Ромське населення Мукачева» на 2012-2015 роки, представники ромської громади не брали жодної участі, що призвело до створення декларативного документу, в якому не був проведений аналіз та не були враховані реальні потреби ромського населення.

"Їхні потреби – це не тонна каміння, завезена в ромський табір напередодні виборів (краще б вже традиційною «передвиборчою» гречкою забезпечили – люди бодай наїлися б). Їхні потреби – це доступ до питної води, розвинена інфраструктура, не сегрегована школа, самоуправління!" - зауважили в "Розвитку".

Читайте на ГК:На Закарпатті одна іскра перетворила все на попіл: подробиці пожежі (ФОТО)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська