1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область

Право закарпатських пільговиків на безкоштовний проїзд ніхто не відміняв, - юрист

29.03.2015 12:50 Ексклюзив

Порушення прав пільгових категорій громадян під час їх проїзду у громадському транспорті – чи не головна тема обласних ЗМІ останнього тижня.

Пролунало багато гучних заяв, емоційних аргументів і контраргументів усіх сторін цього процесу – перевізників, пільговиків, представників влади. Проте чи вирішать вони проблему?

Отже. Скарги пільговиків про те, що їм відмовляють у безкоштовному перевезенні, переповнили Інтернет, газети і телебачення. Пільгові квитки відмовлялися продавати практично на всіх автостанціях області.

Простих людей роблять злидарями. На процедури до поліклініки маю їздити щодня. І щодня вислуховую купу звинувачень, що, маючи задарний хліб, забираю гроші у водіїв, у яких діти, внуки і так далі… - поскаржився ГК інвалід ІІ групи Іван Чабіна з Берегова.

Я маю статус громадянки, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, - ділиться ужгородка Олена Чубарова. – Набридло вислуховувати обурення водіїв, тому купую квиток. Добре, що діти допомагають.

«Піком» ситуації стали дві події: перешкоджання журналістам зйомок на одному з автовокзалів області та дзвінок про чергову безпідставну відмову касира автовокзалу в Ужгороді у продажі пільгового квитка матері полеглого в АТО. На місце події прибула не тільки міліція, але і керівництво області.

Голова ОДА Василь Губаль звернувся із вимогою відреагувати на ситуацію у всі компетентні інстанції, із Генпрокуратурою включно.

Я вже зробив звернення стосовно такої "роботи" на автовокзалах в Антимонопольний комітет, до правоохоронних органів. Але я ще раз звернуся – цього разу до Генерального прокурора України, керівництва Служби безпеки, міністра внутрішніх справ та уряду. А саме - щоби належно були оцінені дії, які вчиняє "Закарпатавтотранс". Вони мають ознаки змови. Адже насправді держава відшкодовує перевізникам за пільгові квитки. Паралельно ж ми шукаємо механізми, як краще налагодити цю роботу.

Компетентні інстанції відреагували. Антимонопольний комітет розпочав розгляд справи відносно "Закарпатавтотрансу" за незаконні відмови у "пільгових" квитках.

Правда, і перевізники просто так не здаються. 27 березня в обласній раді профспілок пройшло спільне засідання Ради профспілок та ради Асоціації перевізників. Голова Асоціації перевізників «Закарпатавтотранс» Олександр Воронін звинуватив журналістів у необ’єктивності та перекручуванні фактів у висвітленні цього питання.

Лише за 26 березня по області продано 1700 пільгових квитків. Відтепер, - сказав Воронін, - водії виділятимуть тільки 2 місця для інвалідів та учасників АТО.

Ситуацію пояснив так: компенсацій за пільговиків ніхто не отримує. У кращому випадку – це задоволення 30% від потреби, решта – за власний кошт.

Рацію він має. Приймаючи Закон України «Про державний бюджет України на 2015 рік», народні депутати вирішили проблему пільгових перевезень по-своєму. Видатки для відшкодування перевезень пільговиків передбачені у бюджеті лише до червня. З 1 червня право пільгового перевезення у громадському транспорті надаватиметься лише інвалідам І та ІІ групи, дітям-інвалідам, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням з малозабезпечених сімей та особам, які їх супроводжують, і які супроводжують інвалідів І групи, та учасникам бойових дій.

Однак відшкодування вартості перевезення пільговиків можуть оформити не на всі маршрути, оскільки для укладення договорів потрібно мати повний пакет документів на маршрут, а в області, як з’ясувалося, таких не так багато.

ГК звернувся за роз’ясненням до ужгородського юриста Юрія Митровція:

У нас діє Конституція України і право на безкоштовний проїзд продовжує зберігати усі пільгові категорії громадян, яке вони мали до цього. У Законі «Про автомобільний транспорт» читаємо: «автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Як попередив юрист, за безпідставну відмову від пільгового перевезення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від восьми до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, будь-яка відмова від перевезення пільгових категорій є незаконною.

Отже, незалежно від компенсацій чи наявності договорів про пільгові перевезення з перевізником закони України про пільгові категорії продовжують діяти, право пільговиків на безкоштовний проїзд нікуди не зникає, не може бути обмежене і має бути забезпечене перевізником.

До речі, як не дивно, але на думку багатьох представників усіх сторін конфлікту, проблему можна вирішити, скасувавши пільги. Натомість - нараховувати кожному пільговику адресну допомогу.

Це питання розглядалося на державному рівні. Але, навіть якщо уряд не прийме рішення на користь адресної допомоги, можна спробувати запровадити такий проект в нашій області, використавши на адресну допомогу кошти, які відшкодовують перевізникам. Хоч це будуть і невеликі кошти, десь по 30 грн. на людину, але все ж таки краще, ніж нічого», – пояснила депутатка облради (по незрозумілим ГК причинам вона не захотіла висвітлювати своє прізвище, - ред.).

Ідею адресної допомоги, до речі, підтримують і пільговики. До того ж скористатися нею можна буде не лише для проїзду, а й інших потреб.

Адресна допомога – це європейський досвід, який доцільно запровадити і у нас, – так висловилися 5 пільговиків із Іршавського району, 10 – з Ужгородського, троє – з Перечинщини, 12 – з Мукачівщини.

Більше того, більшість із опитаних ГК пільговиків підтримують створення соціального таксі, яке б перевозило найважчих інвалідів, наприклад, у лікарню чи аптеку.

Губаля неправильно інформували про стан перевезень, - перевізники

Прокуратура розпочала кримінальне провадження щодо ВАТ «Закарпатавтотранс»

«Закарпатавтотранс» наказав автостанціям припинити перевезення пільговиків – ЗМІ (ДОКУМЕНТ)