1. Новини Закарпаття
  2. >

В Україні чимало пацієнтів відмовляються від лікування через дорогі медпрепарати

14.03.2015 13:06 Суспільство

Для онкохворих, інсулінозалежних, хворих на вірусний гепатит С, на туберкульоз та інші важкі захворювання ліки через різке падіння курсу гривні подорожчали в кілька разів.

Для онкохворих, інсулінозалежних, хворих на вірусний гепатит С, на туберкульоз та інші важкі захворювання ліки через різке падіння курсу гривні подорожчали в кілька разів.

Про це йдеться у статті DW.

За даними Міністерства охорони здоров´я, близько 30 % ліків на українському ринку - імпортні. Водночас, як зазначають в Асоціації міжнародних фармвиробників, в грошовому еквіваленті обсяг імпорту складає понад 70 %. Тобто, левову частку грошей українські пацієнти витрачають саме на імпортні ліки, які зазвичай є дорожчими. У багатьох хворих немає вибору - доводиться купувати дорожче.

Утім, після значного подорожчання імпортних медпрепаратів хворі просто відмовляються лікуватися, покладаючись на долю, зокрема це стосується незахищених верств населення, сказав DW президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

"Два роки тому наша організація проводила дослідження, яке засвідчило – 25 відсотків хворих в Україні не зверталися за медичною допомогою через брак грошей. Тепер кількість таких людей зросте, думаю до 50 відсотків, бо ліки стали просто недоступними для українців", - зауважує Середюк.

Він пояснює, що через непрогнозований курс долара зараз дистриб’юторам фармацевтичних компаній важко зорієнтуватися з планами своїх прибутків, тому у ціну імпортних ліків вони закладають максимальні показники валютних коливань, аби зменшити свої ризики. Підняли ціни на свою продукцію і українські виробники, адже сировину для виготовлення медпрепаратів вони також імпортують, розраховуючись з постачальниками доларами.

"Немає чіткої державної політики, як бути пацієнтам у таких умовах. Для деяких соціальних категорій вартість ліків просто непідйомна. Дехто з них не доживе до кінця року", - каже Віктор Середюк.

Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі обіцяє, що вартість ліків зменшиться на 30-40 відсотків завдяки дерегуляції та переформатуванню українського фармацевтичного ринку. 

Також МОЗ розробило законопроект, за яким міністерство зможе закуповувати ліки для хворих українців у міжнародних структур ООН.

"Перевагою роботи через структури ООН, зокрема, ВООЗ, ЮНІСЕФ, ЮНЕЙДС, є те, що вони працюють з постачальниками і виробниками відразу для більш ніж 100 країн. Це дозволяє їм купувати ліки за низькими цінами. Водночас, структури ООН купують лише ті препарати, які пройшли багаторічні клінічні дослідження. Тому ми виграємо по співвідношенню ціна-якість, плюс отримуємо поставки ліків вчасно", - сказав Квіташвілі в інтерв'ю РБК-Україна.

Такі закупівлі можливі вже у квітні, якщо Верховна Рада проголосує за відповідний законопроект.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська