1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Для Донбасу є п’ять сценаріїв розвитку подій - американський політолог

169

Професор політології Каліфорнійского університету Едвард Уокер вважає, що багато зараз залежить від однієї людини – президента Росії Володимира Путіна.

"Ми спостерігаємо поворотний момент в нинішній війні. Важливо, що після захоплення Дебальцева сепаратисти оголосили про готовність піти на перемир'я. Якщо вони дійсно припинять вогонь - негайно або після досягнення ще якихось короткострокових цілей - є шанс на заморожування конфлікту і майже повне припинення боїв", - зазначив Уокер, пише потрал "Україна без корупції".

На думку політолога, для Донбасу наразі є п’ять сценарії розвитку:

1. Стабільний заморожений конфлікт

Сепаратисти погоджуються на двостороннє припинення вогню, а потім (можливо, не відразу) на спостереження з боку ОБСЄ, а також поділ протиборчих сторін силами миротворців ООН. Такий варіант можливий лише в тому випадку, якщо Україна визнає нову фактичну лінію розмежування. Крім того, доведеться погодитися і на участь російських представників в моніторинговій місії або в складі миротворчого контингенту.

Якщо бої вщухнуть, Київ підтримає перемир'я і відведення озброєнь, є шанс, що Захід допоможе у втіленні цього плану. Хоча серйозним питанням залишається, чи вийде домовитися з Москвою.

Імовірність такого сценарію залежить від прямих переговорів між Москвою і Вашингтоном щодо широкої системи безпеки, яка буде стосуватися не тільки України.

Якщо протистояння перейде у фазу замороженого конфлікту, Київ отримає можливість перепочити і розібратися з економічними проблемами України.

2. Нестабільний заморожений конфлікт

Сепаратисти оголосять, що згодні на перемир'я, якщо українці теж припинять стріляти, але при цьому не буде ні формальної лінії розмежування, ні міжнародного моніторингу. По суті, сепаратисти продовжать утримувати вже захоплені території силою зброї.

3. Війна на виснаження

Сепаратисти продовжать наступ відразу з декількох точок вздовж всієї лінії фронту. Як результат - війна на виснаження, яка буде тримати Захід і Україну в напрузі, але при цьому не потребуватиме відчутного збільшення присутності російських військ на Сході.

Якщо збудеться саме цей сценарій, кількість жертв залежить від того, чи нападуть сепаратисти на такі міста, як Маріуполь, Краматорськ, Слов'янськ та Артемівськ. Напади на густонаселені території без сумніву перетворяться на тривалі криваві протистояння.

4. Спроба Росії пробити сухопутний коридор в Крим

Якщо Кремль піде на це, Москва фактично визнає свою участь у конфлікті. У такому випадку лінія фронту розтягнеться до 900 км. Також російським військам доведеться пройти повз Маріуполь, взяти його в облогу, або ж почати повноцінну атаку. Маріуполь - значиме місто, населення якого до війни налічувало 500 000 осіб.

Спроба тим чи іншим способом захопити Маріуполь для створення сухопутного коридору в Крим призведе до серйозних жертв серед жителів і партизанській війні. Буде потрібно повноцінна участь Москви в конфлікті. Підсумком стане повномасштабна війна із Заходом, хоча і чужими руками.

5. Масштабна російська атака на українську армію

Рано чи пізно Росія спробує прорватися вглиб контрольованих Україною територій. Це може означати наступ російських військ з півночі і півдня з метою відрізати українські війська, що знаходяться на сході, або ж авіаудари.

У Росії немає ресурсів для проведення надточної повітряної кампанії в Україні. Але результат буде вельми руйнівний. Як мінімум, це ускладнить економічне відновлення України, ускладнить надання їй допомоги з боку Заходу і ще сильніше послабить державу.

"Який з цих сценаріїв в підсумку буде здійснений, залежить від волі однієї людини - Володимира Путіна. Саме тому ситуація настільки небезпечна. Будь-яка помилка Путіна може призвести до спустошливої ​​війни в Україні та навіть до збройного конфлікту з НАТО.Я схиляюся до того, що збудеться другий чи третій сценарій. Також впевнений, що незалежно від подій на Сході Москва продовжить посилювати тиск на Україну, інші довколишні країни і Захід, щоб повернути собі статус світової держави, якого, як їй здається, її намагаються позбавити", - підсумував політолог.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber