1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Українцям доведеться платити за газ у рази більше, щоб позбутися залежності від Росії

202

Наразі, вважають експерти, ринкова ціна блакитного палива та ціна, яку за нього сплачує населення України – різняться у кілька разів, і через це суттєво страждає економіка країни.

«У таких умовах «Нафтогаз» не має стимулу інвестувати у місцеву розробку і видобуток вітчизняного газу, а у споживачів відсутній стимул економити», - вважає Борис Додонов, Старший консультант з питань енергетики Міжнародного Банку Реконструкції та Розвитку, доктор економіки.

Наразі мова йде про те, що навіть після підвищення тарифів у травні минулого року, населення сплачує лише близько 17% ринкової вартості газу. Як вважають експерти, прямим наслідком подібної політики є одразу подвійний дефіцит – державного бюджету та рахунку поточних операцій. Це, у свою чергу, є однією з головних причин поточних економічної та валютної кризи.

При цьому абсолютно неефективною експерти вважають і вітчизняну систему субсидування. Найбідніші 20% населення отримують фактично лише 13% прихованих у тарифах на газ і теплопостачання субсидій.

«Це свідчить про те, що субсидії працюють переважно на користь великих споживачів, які здебільшого є заможнішими», - пояснює Додонов.

Загалом, як вважає Додонов, позбутися енергетичної залежності від Росії Україна може, однак для цього повинно пройти як мінімум 10-15 років після запровадження ефективних тарифних реформ:

«Для цього потрібно скорочувати неефективний попит та збільшувати видобуток. Нафтогаз може збільшити його як мінімум на 50%. Потрібно збільшувати використання відновлювальних джерел енергії. Але цей процес займе чимало років. Так, як це було у країнах Європи».

На сьогодні вартість блакитного палива для населення України становить 859 грн за тис. м. куб. У промисловості цей тариф складає 4687 грн. Станом на січень 2015 року ціни на газ для населення були на 490% нижчі за ринкові, і з девальвацією ця прірва зростає. Через це приховані витрати для України у 2013 році складали 4,3% ВВП, а за підсумками 2014 року вони зросли вже до 4,9% ВВП.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber