1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Усе, що потрібно пам’ятати про 2014-ий. Огляд року від Голосу Карпат

219
Суспільство Закарпаття

Він назавжди запам’ятається українцям подіями, які змінили не тільки країну, але й нашу свідомість, наше єднання, наші мрії. Голос Карпат – коротко про головне у державі та на Закарпатті.

Усе, що потрібно пам’ятати про 2014-ий. Огляд року від Голосу Карпат

Січень. Загострення політичної кризи в Україні. 16 січня парламентська більшість «у ручному режимі» ухвалила пакет законів, яких відразу назвали антимайданівськими.

22 січня – перші жертви зіткнень на Грушевського. «День Соборності» України став «кривавим». За кілька днів Віктор Янукович прийняв відставку Миколи Азарова.

В Ужгороді мітингувальники оголосили, що будуть здійснювати цілодобове блокування будівлі Закарпатської ОДА. Активісти закликали приносити дрова та скати до центрального входу і приєднуватися до протесту. До Ужгорода їдуть представники з районів, аби долучитися до блокування ОДА.

Лютий. Революція в Україні. Стрімкий крах правління Януковича. 21 лютого він тікає з Києва. Наступного дня його відсторонено від влади, призначено дострокові президентські вибори, відновлено дії Конституції-2004 з розширенням сфери впливу парламенту, змінено керівництво ВР. Виконуючим обов’язки Президента України призначено О.Турчинова, А. Яценюк очолив «революційно-експериментальний» Уряд.

Саме цього місяця виникла кримська криза (намагання проросійських сил в АР Крим захопити владу та розпочати процесс відокремлення Криму від України).

19 лютого близько тисячі активістів пішли штурмом на Закарпатську ОДА, яку взяли без крові.

Березень. Поява у Криму «зелених чоловічків» закінчилася відторгненням та подальшою анексією цієї території Росією.

Відбулося довгоочікуване підписання політичної частини Угоди про асоціацію з ЄС. Країна пережила хвилю кадрового оновлення: змінилося керівництво у різних державних установах, центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях. У східних і південних регіонах відбулися проросійські масові акції.

Закарпаття також сколихнули кадрові питання. На посаду голови ОДА призначено Валерія Лунченка. Змінено голів усіх райдержадміністрацій. Ротація силового блоку. Призначення на посаду начальника управління МВС України в Закарпатській області Сергія Шаранича після недовгого перебування на цій посаді Василя Турдая.

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка присудив премію закарпатському письменнику Мирославу Дочинцю.

Квітень. Політична криза в Україні переживає «донбаську фазу». У Донецьку, Луганську та Харкові відбулося захоплення адміністративних будівель, проголошено народні республіики у Донецькій та Луганській областях, призначено так званих «народних губернаторів» та референдум про статус Донецької та Луганської областей. 14 квітня розпочалася антитерористична операція на території Донбасу.

Економічне життя країни відзначилось підписанням України та Словаччини угоди про реверс 8 млрд. кубометрів газу на рік. На Закарпатті – початок дорожньої епопеї. Валерій Лунченко мав зустріч із представниками угорського Ексімбанку, на якій ішлося про надання кредиту на реконструкцію та будівництво доріг у Закарпатській області.

Травень. Президентом України обрано Петра Порошенка. Найтрагічний день місяця – другий. У результаті зіткнень і пожежі в Будинку профспілок в Одесі загинуло 46 людей. А в Донецькій та Луганській областях відбулися псевдо-референдуми про самостійність ДНР та ЛНР.

Червень. Остаточне підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною і ЄС. Президент оголошує мирні ініціативи. Стає очевидною активізація теми дострокових перевиборів Верховної Ради України.

На Закарпатті хоронять перших загиблих в зоні АТО. 17 червня Закарпаття «трусонуло»: одразу три смерті в один день.

Липень. 17–го липня світ разом з Україною пережив катастрофу малайзійського авіалайнеру над Донеччиною. За тиждень розпалася парламентська коаліція. Стався перелом у розвитку бойових дій на Донбасі:  звільнено більшість території Донецької та Луганської області.

Цього ж місяця пішов із життя глава Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополит Володимир, вбито мера Кременчука О. Бабаєва, скоєно замах на мера Львова А. Садового.

Кінець липня – початок серпня: кілька днів в Закарпатті тривали масові виступи проти мобілізації з перекриттям доріг. Акції відбувались у трьох районах.

Серпень. Президент України підписав Указ про розпуск Верховної Ради України та призначення дострокових парламентських виборів на 26 жовтня 2014 р. Активізувалося прибирання наметового містечка та барикад на Майдані, відновлення автомобільного руху на Хрещатику. На День Незалежності України на Майдані у Києві відбувся військовий парад.

Закарпаття відправило мирним жителям Донбасу та своїм військовим в зоні АТО десятки тон гуманітарної допомоги.

Вересень. Головна подія - Мінські домовленості про припинення вогню на сході України та поступове мирне врегулювання цього конфлікту. Верховна Рада ухвалила Закон про очищення влади, принципи якого Венеціанська комісія згодом піддасть жорсткій критиці.

На Закарпатті змінено керівника. Замість В.Лунченка Президент призначив В. Губаля. Почалося звільнення начальників департаментів, управлінь ОДА та голів райдержадміністрацій. У ЗМІ відкрито заговорили про узурпацію влади на Закарпатті командою Єдиного центру.

Жовтень. Відбулися позачергові парламентські вибори в Україні. Верховна Рада ухвалила пакет антикорупційних законів (зокрема, про створення антикорупційного бюро), новий закон про прокуратуру та внесла зміни до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян.

На виборах до парламенту перемогли три рідні брати Балоги та їх двоюрідний брат Петьовка.  У ВР сьомого скликання також ввійшли Роберт Горват та Михайло Ланьо. На вищих посадах в області і районах - люди команди Балоги. У жовтні звільнено з посади міністра оборони Валерія Гелетея. Йому так і не вдалося провести військовий парад у Севастополі.

Листопад. Почала роботу Верховна Рада 8-го скликання. Обрано прем’єр-міністра та спікера. Різко посилились кризові тенденції у гуманітарній ситуації на Сході. У листопаді українці гривня впала до позначки 16 грн/долар США. У порівнянні з січнем 2014 зарплати українців знецінилися вдвічі.

На Закарпатті активізувалися транскордонні зв’язки. В області запрацювали нові візові центри, почастішали візити дипкорпусу сусідніх країн.

Грудень. Головну ялинку країни вперше урочисто запалили на Софіївській площі. А на Закарпатті, окрім запалення «головних» ялинок, відповідним розпорядженням губернатора оголошено про створення загонів самооборони. ЗМІ назвали їх «приватною армією» місцевих правителів, а громадські активісти заявили, що загони створюють незаконно.

 

Україна так і не отримала усіх 14-18 мільярдів доларів позики від МВФ. Європейці не побачили в Україні кардинальної боротьби з корупцією чи системних змін. Проте таки надали серію кількамільярдних траншів. Їх українська влада використала, здебільшого, не на глобальні економічні проекти чи реформи, а на погашення старих боргів та обороноздатність. Про підтримку територіальної цілісності і захист України наголосили Європа і США. Президент Порошенко назвав ціну АТО: 100 мільйонів гривень в день. Паралельно з державною підтримкою активізувалися волонтерські рухи, яких військові визнали значно дієвішими.

Світові рейтингові агентства понизили показник платоспроможності України. Уряд оголосив про необхідність кардинальної економії, а експерти зазначили, що доля української економіки вирішуватиметься весною 2015-го. 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber