1. Головна
  2. >
  3. Влада

За євромайданом прослідковуються інтереси олігархів Фірташа і Льовочкіна

333
Влада Без регіону (не видаляти!)

Євромайдан як привід усунути від влади Віктора Януковича може бути найбільш вигідним олігархам Дмитру Фірташу та Сергію Льовочкіну. Олігархам «старого зразку»,...

За євромайданом прослідковуються інтереси олігархів Фірташа і Льовочкіна
Євромайдан як привід усунути від влади Віктора Януковича може бути найбільш вигідним олігархам Дмитру Фірташу та Сергію Льовочкіну. Олігархам «старого зразку», найімовірніше, євромайдан видався спритливою нагодою потіснити, так звану, групу «молодореформаторів» — Арбузова, Клименка і Захарченка, яких ще називають «сім'єю». Про це пишуть аналітики видання Forbes у статті під назвою "Кому вигідний євромайдан?".

Влада: Євромайдан, Янукович, ФІрташ

Кому вигідний Євромайдан?


Українські олігархи дистанціюються від Віктора Януковича після нічного розгону майдану

Зачистка майдану в ніч з 29 на 30 листопада спровокувала наймасовіші з часів «помаранчевої революції» демонстрації в столиці України. Мінімальні оцінки кількості протестувальників, які вийшли на вулиці: 1 грудня, — близько 500 000 чоловік, максимальні — більше півтора мільйонів. Люди заповнили не тільки майдан, а й прилеглий Хрещатик. Були зроблені спроби взяти штурмом будівлю адміністрації президента (як потім заявили лідери опозиції, ці штурми були інспіровані провокаторами від влади). Замість будівлі адміністрації опозиція захопила мерію і будинок профспілок.

Відразу після нічної зачистки майдану сталася і інша подія, сприйнята багатьма місцевими журналістами як знакова. Телеканал «Інтер » — один з найбільш рейтингових в країні — кардинально поміняв тональність своїх новин. Якщо раніше інформаційна політика « Інтера » була відстороненою, то тепер новини подаються у світлі, більш вигідному опозиції — репортажі з майдану, уривки з виступів опозиційних депутатів і прямі включення з мітингів. «Інтер » належить мільярдерові Дмитру Фірташу і голові адміністрації президента України Сергію Льовочкіну.

Телеканал « Україна », власником якого є Рінат Ахметов — найбагатша людина України і давній соратник Віктора Януковича, теж розповідає про мітинги в різних містах країни. Там немає явного осуду чинної влади, але немає і замовчування. Об'єктивні сюжети про мітинги ставить в ефір і телеканал «Студія 1 +1 », що належить іншим українським олігархам — Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Нарешті, змінилися настрої та на інформаційних ресурсах Віктора Пінчука — зятя колишнього президента Леоніда Кучми. Якщо ще в п'ятницю ввечері, після провалу підписання асоціації з ЄС, телеканал Пінчука ICTV уникав критики влади, то після розгону майдану став подавати новини куди більш виваженими й об'єктивніше.

« Новини на телеканалах « Інтер », ICTV, « Студія 1 +1 » явно стали більш об'єктивними, ніж були раніше », — говорить Наталія Лігачова, головний редактор « Телекритики », галузевого сайту про ринок українських медіа.

У неділю стало відомо, що кілька народних депутатів з Партії регіонів (ПР) виходять з партії. «Мені соромно за ті події, які відбулися вчора на Майдані Незалежності », — заявив депутат від ПР Микола Рудьковський. Декількома годинами раніше про відмову від партквитка оголосили активний спікер влади Інна Богословська і Давид Жванія. Агентство «Інтерфакс- Україна » з посиланням на свої джерела повідомило, що всього з ПР виходить від 10 до 15 депутатів. « Партія влади розсипається як картковий будиночок», — написала у себе в Facebook головний редактор опозиційного сайту «Лівий берег» Соня Кошкіна.

З посиланням на джерела в уряді інформагентства повідомили, що у відставку подав і сам глава адміністрації президента Льовочкін, проте офіційного підтвердження цієї інформації не було.

Джерела, близькі до Партії регіонів, на умовах анонімності озвучують наступне пояснення різкої зміни інформаційної політики телеканалів і демаршу депутатів.

Українських олігархів цілком влаштовував раніше проголошений курс на більш тісну співпрацю з Євросоюзом, і відмова від підписання угоди про асоціацію з ЄС була інтерпретована як чітка спрямованість Януковича на Кремль. Торгові війни Москви і методи тиску Володимира Путіна на Україну мало у кого з великих бізнесменів викликають дружні почуття.

Крім того, і Ахметов, і Фірташ з Льовочкіним представляли в партії влади групи, які знаходяться в конфлікті з так званою групою младореформаторів. Це віце -прем'єр Сергій Арбузов, міністр доходів і зборів Олександр Клименко і міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко. Через близькість останніх до старшого сина президента Олександра Януковича цей елітний клан умовно називають «сім'єю ». Останнім часом «сім'я » перебувала в жорсткому конфлікті з групою впливу Фірташа- Льовочкіна.

Конфлікт перейшов в активну фазу восени 2012 року. Тоді невідомі компанії почали підминати під себе ринок палива і газу. Розслідування журналістів українського Forbes в грудні минулого року виявило, що новий активний гравець — група компаній, головною з яких була « Газ- Україна 2009 ». Вона контролюється 27 -річним підприємцем з Харкова Сергієм Курченком. Як з'ясували потім журналісти Forbes, Курченко фактично був « ширмою », а активи скуповувалися в інтересах тієї самої « сім'ї».

Влітку 2013 року Курченко купив від «Лукойла» простоюючий Одеський НПЗ. Потім придбав від українського олігарха Олександра Ярославського харківський футбольний клуб « Металіст», а від видавця Бориса Ложкіна — Український медіа холдинг ( UMH Group ).

Активна діяльність і бізнес — експансія « младореформаторів» не обіцяла нічого доброго підприємцям, що заробили капітал в 1990 -ті: будь-який переділ великих активів передбачає їх експропріацію від нинішніх власників на користь нових гравців.

До цих пір на газовому ринку країни найбільшим гравцем була Group DF — холдинг Фірташа. Його конфлікт з « младореформаторами » не міг завершитися мирно. Федерація роботодавців України — лобістська організація, очолювана Фірташем, — неодноразово виступала з критикою міністерства доходів і зборів та його керівника Клименко. А влітку 2013 року група депутатів у ПР, близьких до Ахметова, вступила в конфлікт з іншими « регіоналами » через закони про євроінтеграцію, на прийнятті яких наполягав віце -прем'єр Арбузов.

Найбільш обговорювані в київському медіасередовищі версії подій останніх днів можна резюмувати так :
розгін майдану або був інспірований технологами групи Фірташа- Льовочкіна, або насправді був реакцією Януковича , з якої олігархи «першої хвилі» вирішили витягти максимум користі з метою дискредитації президента і відсторонення його від влади.

Як би там не було, ініціювати дострокові вибори глави держави буде непросто. Заворушення в Києві більше схожі на некерований бунт, ніж на організоване повстання. В акцій протесту немає явних лідерів. Олег Тягнибок, Віталій Кличко та Арсеній Яценюк — три головні опозиціонери — навіть близько не мають тієї підтримки мітингувальників, якою користувався Віктор Ющенко в 2004 році. Імпічмент Януковичу виглядає сценарієм, далеким від реальності, — в країні немає закону про імпічмент, але навіть якщо парламент його прийме, документ не набуде чинності, поки його не підпишуть спікер Володимир Рибак (старий друг Януковича ) і сам президент.

Мітингувальники розділилися на два табори. Одні вважають, що ні в якому разі не можна провокувати міліцію і допускати кровопролиття. Інші кажуть, що « банда мирні акції протесту не зрозуміє ». Багато мітингуючих ходять з наклейками «Я тут не за гроші» і « Я не пійду з майдану, поки Янукович не подасть у відставку ».

Владислав Головін для Forbes.ru
Переклад: Голос Карпат

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber