1. Головна
  2. >
  3. Влада

Нардеп-свободівець Валерій Черняков про зміни у русинському русі, “Мараморош” і не тільки

364
Влада Новини Рахова

Нардеп і куратор Закарпатської області від ВО “Свобода” Валерій Черняков 13 серпня провів прийом громадян у Виноградові. Голос Карпат не втратив можливості...

Нардеп-свободівець Валерій Черняков про зміни у русинському русі, “Мараморош” і не тільки
Нардеп і куратор Закарпатської області від ВО “Свобода” Валерій Черняков 13 серпня провів прийом громадян у Виноградові. Голос Карпат не втратив можливості поспілкуватися з опозиційним парламентарієм.

У першій частині розмови Валерій Черняков розповів про хід справи щодо виноградівського районного депутата, якого звинувачують у побитті дітей. Також пан Валерій запевнив, що повідомить екологічний комітет ВР про факти неконтрольованого забору гравійно-піщаної суміші на Тисі. Детальніше про це читайте у першій частині інтерв’ю з нардепом В.Черняковим.


— Які ще проблеми Виноградівщини плануєте підняти у стінах парламенту і з чим пов’язуєте невисоку явку громадян на вашому прийомі?

Влада: Валерій Черняков, нардеп ВО Свобода, Закарпаття — Мені передали ще багато звернень. На приклад, щодо реформування сільськогосподарського підприємства КСП “8 березня” у Виноградівському районі. Згідно з твердженням людей, через неправомірне розпаювання майна порушено права близько 600 громадян. Це звернення також будемо відправляти до Генпрокуратури на розслідування.

А щодо кількості людей на прийомі, то мене тут менше знають, оскільки на Виноградівщині є свій місцевий депутат. Я просто є куратором від ВО Свобода по всій Закарпатській області, оскільки сам родом із Закарпаття (село Довге Іршавського району). Тому стараюся бути у кожному райцентрі області і допомагати у вирішенні гострих проблем.

— Як виглядає Виноградівщина на фоні всього Закарпаття? Які ще основні проблеми, окрім забору гравію з Тиси, ви б виділили?

— Основна проблема Виноградівщини, така ж, як і по всьому Закарпаттю — дороги. Вони на стільки “вбиті”, що їздити неможливо. Я постраюся попасти на прийом у Закарпатавтодор і спитати, куди йдуть кошти? На Іршавщині, в Усть-Чорній тощо — там взагалі нема доріг. Люди намагаються розвивати туризм, але як це можливо з такими автошляхами?

— Наступний рік центральна влада уже назвала роком доріг і пообіцяла сконцентруватися на їх ремонті.

— Так, можливо, перед виборами вони будуть це робити. Думаю, і пенсії почнуть піднімати, зарплати платити. Але тільки до виборів, а потім все знов стане на свої місця. Впевнений, що дороги треба будувати і ремонтувати постійно, щороку. Кошти ж виділяються. Якщо пам’ятаєте, керівник Укравтодору заявляв, що до кінця червня усі дороги будуть поремонтовані: і сільські, і районні. Наразі кінець серпня, а ніхто ще й палець об палець не вдарив. Ремонтують так, що зрізають старий асфальт і його відходами товчуть інші ями. Через місяць-два на відремонтованій таким чином ділянці знову ями.

— Від куратора ВО Свободи на Закарпатті хочеться спитати про русинське питання. Чи змінилося ставлення свободівців до цієї теми?

— Ми розрізняємо політичне русинство і нормальне, національне русинство. У Румунії, Словаччині є люди, які називають себе русинами, але вони розуміють під цим українське коріння. А є політичне русинство, підтримане свого часу певними силами. Цю тему розвивала одна політична сила, а зараз її перехопила інша.

— Назвете ці сили?

— Раніше на темі русинства грав Єдиний центр. Зараз же ці ж питання починає піднімати Партія регіонів. Зокрема, нещодавно пройшов Всесвітній конгрес русинів, який був проведений депутатом від Виноградівщини, регіоналом.

— На вашу думку, це політичне русинство?

— Так, політичне. Просто пройшов переділ сфер впливу між двома групування. Раніше ж розвивали русинство, щоб відірвати Закарпаття від України. Тому маємо греко-католицьку єпархію, яка не підпорядковується Святославу Шевчуку. Але, я думаю, що сепаратизм на Закарпатті не пройде, бо в нас люди нормальні. Вони ніколи себе русинами не вважали. Знаю, бо моя бабка у Довгому вважала себе верховинкою і вперше чула про русинів. Так, колись була Карпатська Русь, Підкарпатська Русь, але тоді було зовсім інше розуміння цих назв. А зараз йде перекручення і намагання нацькувати людей одне на одного. Цьому сприяють і закордонні розвідки сусідніх держав, які фінансують локальне протистояння. Їм вигідно робити дестабілізацію у цьому регіоні.

— Отож, ви вважаєте нещодавній Конгрес русинів дестабілізаційним?

— Так.

В.Палінкаш: Я можу розповісти про наші, виноградівські русинські сили. У нас є три русинські організації в особах трьох людей, які воюють між собою. Хто їм платить, на тих і працюють. Одного фінансує Угорщина — і той каже, що Закарпаття має належати цій державі, другому — росіяни, отже, працює на Росію, а третьому — США. Це антиукраїнські, антинародні сили. Адже ж русинами є і галичани, і полтавчани тощо. Але першочергово вони кажуть “ми українці”, а вже тоді — “ми галичани”. Так і нормальні закарпатці кажуть. Але є деякі особи, які кричать “ми русини, і нам начхати на Україну”. За таке треба…

Влада: Володимир Палінкаш і Валерій Черняков

— Можливо, порозумінню у русинсько-українському питанню заважають особисті конфлікти, амбіції, а не так історичні чи етнічні трактування?

— Це сепаратизм окремих людей, які розколюють націю, замість намагання її об’єднати.

— Хіба не так могли говорити і в Російській імперії, коли мова йшла про визнання української нації? Але повернімся до Закарпаття і його актуальних проблем. У Косівській Поляні, що на Рахівщині, назрів конфлікт навколо видобутку підприємством “Мараморош” поліметалевих руд. Якою є участь ВО Свобода у цій ситуації?

— Ми є лідерами, які стоять на чолі цього громадського протесту. До мене, як до нардепа звернулися люди, до районних представників також були звернення з проханням допомогти. Люди спонтанно вийшли на вулицю, перекрили дорогу. Процес видобування полімерних руд є дуже небезпечним. Там планували видобувати і свинець, і руду. Це все могло потрапити в річку, а в людей могла зникнути вода з криниць. Представник фірми наголосив, що вони готові інвестувати 40 мільйонів гривень у село Косівська Поляна, якщо люди не заважатимуть видобутку. Я спитав, а в що конкретно будете вкладати ці кошти. У відповідь сказали, що у водогін. Якщо ж вони готові своїми силами будувати водогін для села, отже передбачають, що вода у колодязях дійсно зникне. Більше того, може знищитися гірський пейзаж, адже планували видобувати поліметали відкритим способом, знести гору. Замість туристичної привабливості постали би картини, як у Запоріжжі.

— Отже, ви кажете що захищаєте думку громади. Але чи завжди проста більшість людей схильна приймати зважені, обгрунтовані рішення? Можливо, їх легко залякати страшними історіями? До прикладу, на Виноградівщині досі болючим є питання побудови полігону для утилізації твердих побутових відходів. Ця гостра проблема могла бути вирішена багато років тому, однак саме сільська громада Широкого не дала це зробити, хвилюючись за екологічну безпеку. Виглядало, що люди перемогли владу, але чи дійсно це є перемогою? Зараз усе сміття з району звозять на міське звалище, яке вже десятки років є аварійно небезпечним і давно мало бути закритим. А отримати дозвіл сільських громад на побудову нового полігону не вдається. Можливо, тоді і тепер варто було не лякати людей, а діяти згідно з технічними нормами та законами?

— Чи можна вірити всіляким актам, які так легко нам представляють?.. Я не вірю їм. Наведу приклад про те, що сталося у Полтавській області. Там депутати районної ради дали дозвіл на знесення близько 16 сіл задля будівництва кар’єру. Депутат Жеваго планує там добувати руду. 16 сіл зносять! Людям дають по 5-10 тисяч за хату, щоб вони придбали житло в іншому місці. І за це голосували районні депутати. Так само влада може працювати й тут.

В.Палінкаш: Доповню, що у Косівській поляні не можна видобувати поліметалеві руди і через побічний ефект. Це солі важких металів, які можуть попасти в Тису, то усьому Карпатському регіону загрожує екологічна катастрофа. Солі важких металів викликають ракові захворювання.

— Отже, ваша мета — не дозволити видобуток руди у Косівській Поляні?

— Так. Вони не дають жодних гарантій. У фірми “Мараморош” вид економічної діяльності записаний як “виробництво ювелірних виробів”. Яке це може мати відношення до геологорозвідки? Я подам новий запит, щоб дізнатися на основі чого даний дозвіл на геологорозвідку фірмі, яка не має до цього відношення.

— Валерію Вікторовичу, як ви оцінюєте роботу у Верховній раді загалом і вашу власну, зокрема?

— Важко оцінювати, адже ще й року немає, як працюємо. Блокування були з різних причин, коли наші суперники порушували регламент. Вони думали, що у них є більшість, а насправді — нема. тому вони взялися за депутатів-мажоритарників. Уже від 4-ох дупетатів Верховної ради забрані мандати.

— Можете висловити власну позицію щодо позбавлення депутатського мандату Павла Балоги із Закарпаття?

— Суд вирішив. Я не можу впливати на рішення суду. Мене трохи здивувала позиція мажоритарників, адже спочатку вони кричали, що в знак протесту не будуть голосувати. У той день в регіоналів не пройшло жодне рішення. Але за ніч, очевидно, з ними провели тісну розмову, бо вранці вже дружно голосували, як треба. Таким чином Партія регіонів і набирає більшість, бо близько 30-40 регіоналів на засідання ВР не приходять. Якби всі ходили, мали б більшість. Але таке в них відношення до роботи і депутатсво для них було потрібне для “кришування” власного бізнесу. Раніше ж можна було віддати свої картки і за постійно відсутніх депутатів голосували їхні колеги-”піаністи”. Зараз же ми цю ситуацію змінили.

— Ціною блокування роботи ВР?

— Так, були певні конфлікти, але ми домоглися, що зараз явка у Верховній раді сягає близько 380 депутатів. Тобто підвищилася дисципліна. Це хороший результат.

— Пане Валерію, на вашу думку, в чому більша проблема: у поганих законах чи у їх невиконанні?

— У невиконанні законів. Ось приклад чорнобильців. Є закон, що їм мають кошти повернути, вони суди повигравали, але Азаров сказав не давати.

— Приміщення, у якому ми зараз ведемо розмову, за рішенням суду підлягає знесенню. Але тут віднедавна організована ваша депутатська приймальня, чим фактично створюються умови для невиконання рішення суду. Як прокоментуєте?

— Судовий розгляд у справі щодо кафе-бару “Гелена” ще триває.

В. Палінкаш: Річ у тім, що на це приміщення є усі дозвільні документи. У пана Поляка, який і подав у суд на власницю цього приміщення, навпаки таких документів немає. Ми вважаємо, що суд прийняв неправомірне рішення щодо знесення будівлі, на яку видані всі необхідні дозволи. Просто у міській раді “заднім числом” скасували ці дозволи. Але ми організували тут приймальню народного депутата. І поки суди йдуть, вона тут знаходитиметься. Таким чином ми захистили цей будинок.

— Оскільки ви згадали про прізвище іншого учасника цієї справи, для збереження об’єктивності запрошую висловити свою позицію на сторінках Голосу Карпат і пана Поляка. Валерію Вікторовичу, що скажете на завершення нашої розмови?

— Хочу побажати вашим читачам не бути пасивними. Не бійтеся захищати власні права, робіть це усією громадою. Бо коли протестують одна-дві людини, то їм мало що вдається. Коли ж піднімається усе село, як у Косівській Поляні зараз, то влада змушена йти на поступки. Як у Врадіївці. Будьмо готові, що скоро вибори президента, емоції і пристрасті будуть розгоратися все сильніше. У Виноградові завжди до мене можна звернутися через громадську приймальню, яка розташована у приміщенні колишнього кафе-бару Гелена. І хай виконавча служба тільки спробує знести приймальню депутата ВР!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber