1. Новини Закарпаття

Кого і як люструватимуть: короткий аналіз прийнятого законопроекту

14.08.2014 16:31 Влада

Сьогодні депутати Верховної Ради України у першому читанні затвердили Закон «Про очищення влади» — так званий закон про люстрацію. За відповідне рішення...


Сьогодні депутати Верховної Ради України у першому читанні затвердили Закон «Про очищення влади» — так званий закон про люстрацію. За відповідне рішення...

Сьогодні депутати Верховної Ради України у першому читанні затвердили Закон «Про очищення влади» — так званий закон про люстрацію. За відповідне рішення проголосували 252 парламентарі.

Авторами закону виступили ряд депутатів, серед яких і закарпатець Валерій Пацкан.

Як сказано у тексті закону, він «визначає правові та організаційні засади проведення перевірки державних службовців та прирівняних до них осіб, посадових осіб органів місцевого самоврядування з метою відновлення довіри до влади та створення умов для побудови нової системи органів влади у відповідності до європейських стандартів».

Детальній перевірці, згідно цього документу, піддаватимуться не тільки представники вищих гілок влади (наприклад, спікер, депутати Верховної Ради, міністри, очільники силових відомств та структур, глави Нацбанку та Рахункової палати тощо), але й військові посадові особи ЗСУ (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації), судді усіх категорій, члени ЦВК та посадові та службові особи інших державних органів.

Автори Закону «Про очищення влади» визначають цілий ряд підстав для непроходження люстрації. Зокрема, якщо у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року людина займала посаду міністра, керівника іншого центрального органу виконавчої влади, прокурора області, району, міжрайонної прокуратури, прокуратури у містах чи їх заступника, люстрацію вона не пройде.

Те саме очікує на українців, котрі займали посаду у період з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014 року і не були в цей час звільнені за власним бажанням з органів державної влади, в тому числі органів місцевого самоврядування.

Окрім того, люстрації піддаватимуться всі представники правоохоронних та силових структур, чиї імена були замішані у справах проти євромайданцівців та учасників протестів на Грушевського, а також всі особи, що мають громадянство іноземних держав.

Проводитимуть перевірку керівники відповідного органу державної влади, де працює суб’єкт перевірки, кандидатів, що претендують на зайняття виборної посади (або вже її замають) перевірятиме ЦВК.

Контроль та координацію всіх цих заходів здійснюватиме Національне агентство України з питань державної служби. Для цього в Україні створять центральну та територіальні комісії з перевірки, до яких обов’язково включаються на громадських засадах з правом голосу не менше одного представника громадськості та одного представника засобів масової інформації.

Члени центральної та територіальних комісій з перевірки призначаються строком на один рік без права повторного призначення.

Людина, яка ставатиме суб’єктом перевірки, повинна буде надати письмову згоду на проведення люстрації. Триватиме процес перевірки не довше 30 робочих днів. У випадку із виборними посадами цей термін не перевищуватиме 15 календарних діб.

Передбачено законом і ряд наслідків, які можуть нести за собою результати люстраційної перевірки. Зокрема, суб’єкти перевірки, які не пройшли перевірку або не надали згоду на проходження перевірки, підлягають звільненню органом перевірки з займаної посади з позбавленням права займати будь-які посади, визначені пунктом 1 статті 3, протягом 10 років з дня звільнення. Стосується це діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, або таких, що прирівнюються до цієї діяльності.

Детальніше із текстом Закону «Про очищення влади» можна ознайомитись за посиланням.
загрузка...