1. Головна
  2. >
  3. Влада

Які зміни чекати з 1 січня після ліквідації МСЕК?: експертка дала чіткі пояснення

63
Влада Україна

Замість МСЕК з 1 січня 2025 року впроваджується створення експертних комісій.

Які зміни чекати з 1 січня після ліквідації МСЕК?: експертка дала чіткі пояснення

Адвокат та екс-замміністра охорони здоров'я Наталя Лісневська розповіла про закон, який Верховна рада ухвалила в цілому, закон №12178 про ліквідацію МСЕК з 2025-го року. За проголосували 259 парламентаріїв, пише МЕТА

Замість МСЕК з 1 січня 2025 року впроваджується створення експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях та сучасна система оцінювання функціонування особи.

З 1 січня 2025 року відбудуться такі зміни:

  • статус інвалідності буде засновано на сучасній концепції оцінювання повсякденного функціонування людини – тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність;
  • спроститься  шлях для пацієнта: з процесу виключено ЛКК, для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом, окрім випадків із вагомими причинами; відтепер встановлено обʼєктивні критерії направлення на оцінювання та критерії визначення заочних чи дистанційних засідань на основі переліку діагнозів та інтервенцій і що раніше взагалі не було можливо та це саме можливість заочних та дистанційних засідань. Тобто при умові абсолютної визначеності людина зможе претендувати на отримання заочного рішення і це дійсно полегшить ситуацію для людини.

Обіцяють, що оцінювання стане більш фаховим та  доступним завдяки складу команд з лікарів-практиків у найпотужніших лікарнях, які будуть рівномірно розподілені по території України, однак, тут є певні ризики. Пацієнт все ще має право на вибір лікаря, а отже має право на вибір команди, що робитеме оцінку і це може спричинити перевантаження певних закладів.

Весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані, система також обиратиме команди і пропонувати їх для вибору пацієнту, для справи відповідно до діагнозу та профілю команди. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить мінімізувати корупційні ризики. 

Позитивним є той факт, що передбачено Центр оцінювання для оскарження рішень, який складатиметься з медичних фахівців з різних закладів країни.

З 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Як відтепер відбуватиметься направлення і хто це буде робити.

На основі поданих пацієнтом документів лікуючий лікар створює структуровану електронну форму направлення. Форму заповнює лікуючий лікар і прикріплює до неї всі документи пацієнта. У формі буде міститися необхідна інформація про причини та мету направлення на оцінювання. Направлення створюється і передається через окрему електронну систему для оцінювання повсякденного функціонування.

Лікуючий лікар — це профільний спеціаліст, який супроводжує пацієнта під час його лікування та обстеження за основним захворюванням. Його основне завдання — надавати медичну допомогу, організовувати обстеження та оформлювати направлення на оцінювання повсякденного функціонування в разі необхідності.

У більшості випадків це лікар вузького профілю, чия спеціалізація відповідає основному захворюванню, що спричинило інвалідизацію

Сімейний лікар або терапевт теж можуть виконувати функції лікуючого лікаря у виняткових випадках:

  • Якщо пацієнт перебуває у зоні бойових дій чи на деокупованих територіях.
  • Якщо справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи, і не потрібно додаткових обстежень та спеціальних знань щодо відповідного захворювання.

Таким чином, сімейний лікар може оформити направлення через електронну систему для пацієнтів, у яких немає доступу до лікарів спеціалізованої медичної допомоги. 

Отже, до обов'язків лікуючого лікаря належатиме

1. Формування справи пацієнта:

  • Заповнення електронної форми зі структурованими даними (ПІБ, діагноз, контактна інформація).
  • Додавання медичних документів (сканованих копій)
  • Збирання згоди на обробку персональних даних.

2. Направлення на оцінювання:

  • Вибір профільної експертної команди залежно від діагнозу пацієнта.
  • Вказівка бажаної форми оцінювання (очно, заочно, дистанційно).
  • Передача справи через електронну систему.

3. Сприяння швидкому процесу:

  • У разі гострих станів або визначених діагнозів направлення можна оформити, не очікуючи 120 днів непрацездатності.
  • Швидке направлення на повторні обстеження чи консультації.
  • Відкритим є питання оплати праці лікарів в комісіях, яке зараз окремо не прокоментоване і поки не узгоджене.

Не дивлячись на те, що поки ще є багато неточностей та неузгодженостей на виправлення  і відпрацювання яких нам дається пів року — система в задуманому вигляді має всі підстави стати кращою ніж її попередник.

Читайте також: Кінець ери корупції?: як нова реформа МСЕК змінить правила гри 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber