1. Головна
  2. >
  3. Влада

За недотримання цих правил водії втрачатимуть права: через тиждень набуде чинності новий закон

5779
Влада Україна

З 1 січня 2025 року для всіх водіїв запровадять суттєві зміни.

За недотримання цих правил водії втрачатимуть права: через тиждень набуде чинності новий закон

Через два тижні набуде чинності закон, який трохи змінить автострахування для водіїв. Але не потрібно відразу оформлювати нову автоцивілку, адже виписані до 31 грудня 2024 року документи є чинними до вказаної в них дати.

Водіям приготуватись: що запровадять з 1 січня

Найперше керманичі повинні звернути увагу на те, що буде посилено захист потерпілих у разі ДТП. Українські норми законодавства поступово виводитимуть на рівень, який діє в країнах ЄС. Тобто, і за пошкодження майна, і за завдану шкоду здоров’ю потерпілого нараховуватимуть більші суми страхових виплат. 

З 1 січня 2025 року стане обов’язковою модель прямого врегулювання завданих збитків. Тобто, всі водії, у разі ДТП, зможуть напряму звертатись до свого страховика. Зараз процедура інакша, адже потерпілий має знайти страхову компанію винуватця аварії й до неї звертатись за відшкодуванням.

Читайте також:  Увага, зміни в правилах перетину кордону: який ДОДАТКОВИЙ документ тепер вимагатимуть від українців

Ще одна дуже важлива зміна — страхові виплати розраховуватимуться без урахування зносу автомобіля. Це означає, що для визначення вартості ремонту використовуватимуться нові запчастини, затверджені виробником авто. Правило діятиме для транспортних засобів, яким не більше 5 років. Якщо автомобілю 6 і більше років, вартість ремонту розраховуватимуть із врахуванням використання аналогічних запчастин. Страхова компанія має запропонувати потерпілому три варіанти станцій технічного обслуговування (СТО), розташованих у радіусі до 150 км від місця проживання. У разі, якщо потерпілий відмовиться здійснювати ремонт на запропонованих СТО, компенсація буде перерахована на його банківський рахунок.

Також водії повинні знати, що скасовується франшиза. Згідно з новими змінами в законодавстві, у договорах ОСЦПВВНТЗ більше не дозволяється її використовувати. Відмова від цього механізму, який передбачав самостійне покриття клієнтом частини витрат, спрямована на те, щоб зробити страхову систему простішою та зручнішою для користувачів. Інститут дослідження авторинку прогнозує, що вартість автострахування дещо зросте. Адже компанії змушені будуть закладати збільшені ліміти виплат у свої кошториси. Фактично, тепер ринок буде регулювати ціноутворення. 

Читайте також: "Паперові документи не визнаються": ТЦК розпочали масову мобілізацію заброньованих чоловіків - на чиєму боці закон?

У Польщі для водіїв запроваджують нові правила: що потрібно знати українцям

На водіїв у Польщі чекають суттєві зміни у 2025 році.

Для водіїв у Польщі з 2025 року почнуть діяти нові правила, за недотримання яких навіть можна втратити права, інформує “Хвиля”.

Водіїв у Польщі наступного року чекають суттєві зміни. Зокрема, це стосується і українців, які проживають у цій країні. Справа в тому, що Міністерство інфраструктури Польщі підготувало проект закону, який передбачає значні зміни у правилах дорожнього руху. Поправки стосуватимуться різних категорій водіїв, включаючи початківців, іноземців, порушників правил дорожнього руху і навіть тих, хто керує сільськогосподарською технікою. Нові правила спрямовані на підвищення безпеки на дорогах та посилення заходів проти грубих порушень. 

Читайте також: Тариф на електроенергію зросте на 9 грн: українців офіційно готують до колосальних нововведень

У нових правилах дорожнього руху, які набудуть чинності 2025 року, суттєво посилюються штрафи за перевищення швидкості. Тепер водіїв позбавлятимуть прав на три місяці при перевищенні максимально дозволеної швидкості більш ніж на 50 кілометрів на годину – і це правило діятиме не лише в межах міста, а й за її межами. Заплановані зміни є досить несподіваними:

  • права водія будуть вилучатися за перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год не тільки в населених пунктах, а й за їх межами на односмугових дорогах з двостороннім рухом;
  • перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год на автомагістралях та швидкісних дорогах буде – як і зараз – каратися лише штрафом та штрафними балами.

Водночас водії, які, незважаючи на тимчасове електронне вилучення прав, продовжать керувати транспортними засобами, ризикують повністю втратити права.

Поки що кожен водій, який має права більше року, має право раз на шість місяців пройти курс безпеки дорожнього руху, що дозволяє зменшити кількість штрафних балів на шість. Ця можливість повністю не зникне, проте буде значно обмежена. “Зміни, що проектуються, передбачають, що неможливо буде зменшити кількість штрафних балів за найсерйозніші порушення, які становлять найбільшу загрозу для безпеки дорожнього руху”, – підкреслили в Міністерстві інфраструктури.

Читайте також: Школярі в шоці, вчителі на межі: МОН запроваджує абсурдні нововведення й нову ускладнену систему оцінок у школах

Нові правила в Польщі суттєво спростять процедуру отримання прав водія для іноземців, включаючи українських біженців, які хочуть працювати водіями, наприклад, таксистами. Наразі іноземці змушені чекати 185 днів після прибуття до країни, щоб подати заяву на отримання прав. Заплановані зміни дозволять подавати заяву раніше цього терміну. При цьому принципова умова залишиться незмінною – до моменту фактичного отримання посвідчення водія необхідно мати статус резидента.

Спочатку молодий водій зможе керувати автомобілем тільки в супроводі дорослого. Це обмеження діятиме протягом півроку або до досягнення повноліття. Також запроваджуються конкретні вимоги до супроводжуючого:

  • супроводжуючий молодий водія має бути тверезим і не перебувати під впливом наркотиків; тому підвозити нетверезих дорослих після вечірки буде заборонено;
  • мінімальний вік супроводжуючого – 24 роки;
  • супроводжуючий повинен мати права водія категорії “B” не менше 5 років і за останні 5 років не повинен був отримувати заборону на керування транспортними засобами.
  • При цьому, якщо за кермом автомобіля знаходиться 17-річний водій, перевірка тверезості стосуватиметься також пасажирів.

Крім того, водії, які нещодавно отримали права (незалежно від віку), підлягатимуть обмеженням. Законопроект передбачає запровадження випробувального терміну, який триватиме 2 роки. У цей період водій:

  • на автомагістралях та швидкісних дорогах зможе їхати зі швидкістю не більше 100 км/год;
  • за межами населених пунктів, на дорогах, що не є автомагістралями та швидкісними дорогами, максимальна швидкість становитиме 80 км/год;
  • у населених пунктах максимальна швидкість для водіїв-новачків складатиме 50 км/год;
  • водіям у випробувальний термін буде заборонено перевозити пасажирів таксі або здійснювати перевезення на замовлення;
  • допустимий рівень алкоголю в організмі дорівнюватиме нулю.

Ці обмеження пояснюються статистикою аварій, які найчастіше відбуваються з вини молодих водіїв.

Проект закону також передбачає підвищення допустимої швидкості для сільськогосподарських тракторів. За словами авторів документа, обґрунтовано, що сучасні трактори значно безпечніші за старі моделі і можуть безпечно пересуватися дорогами з максимальною швидкістю 40 км/год. На даний момент допустима швидкість для тракторів становить 30 км/год.

Читайте також: Нововведення для працюючих українців: з 2025 року діятимуть НОВІ умови для виходу на пенсію

У нових правилах щодо екзаменаторів у сфері дорожнього руху планується суттєве пом’якшення обмежень на підприємницьку діяльність. Поточну заборону на ведення бізнесу для екзаменаторів визнано надмірною та необґрунтованою. Відповідно до змін, екзаменаторам дозволять займатися індивідуальною підприємницькою діяльністю. У цьому є одне важливе обмеження: вони зможуть паралельно з проведенням іспитів працювати інструкторами в автошколах. Зверніть увагу, що нові правила мають набути чинності 2025 року, але не з січня. До кінця березня 2025 року проект буде доопрацьовано, обговорено та прийнято урядом, а потім передано до Сейму. Це означає, що нові правила можуть діяти в середині року.

Читайте також: Володимир Зеленський відправив Путіна в нокаут: соцмережі вибухнули мемами, українці запустили флешмоб

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber