Як і чому Росія терміново змінила свою ядерну доктрину?
Президент РФ Володимир Путін затвердив шокуючі зміни у російській ядерній доктрині, які анонсував ще у вересні.
Державні російські агенції повідомили про те, що він підписав зміни до документа під назвою "Основи державної політики в галузі ядерного стримування".
Це сталося за два дні по тому, як у західній пресі почали з'являтися повідомлення про те, що президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати удари вглиб Росії далекобійною зброєю.
Що нового з'явилося у російській ядерній доктрині та чим це може загрожувати Україні і світу?
Як Росія змінила свою ядерну доктрину
Путін підтвердив новий принцип, за яким Росія може застосувати ядерну зброю у відповідь на агресію проти себе чи Білорусі із застосуванням звичайної зброї, яка загрожує суверенітету та територіальній цілісності.
Агресія будь-якої держави зі складу військової коаліції проти Росії чи її союзників вважається агресією всієї коаліції.
Агресія проти Росії з боку неядерної держави за участю або за підтримки ядерної держави вважається їхнім спільним нападом.
Ядерне стримування застосовуватиметься при розгортанні потенційним противником засобів ППО, ракет середньої та меншої дальності, високоточної неядерної зброї та ударних безпілотників, йдеться у документі.
Планування та проведення потенційним противником масштабних військових навчань поблизу кордонів Росії назвали ще однією загрозою, щодо якої здійснюється ядерне стримування.
Створення чи розширення військових коаліцій, що наближають інфраструктуру до Росії, також буде вважатися загрозою, щодо якої застосовується ядерне стримування.
Втім, у документі також зазначено, що Росія розглядає можливість застосування ядерної зброї як крайній і вимушений захід.
Чим погрожував Путін і як відповідав Київ
Затвердження доктрини відбулося на фоні повідомлень, що США дозволили Україні завдавати ударів далекобійною зброєю по Росії.
Раніше Путін вже обіцяв, що Москва жорстко відреагує на таке рішення.
У вересні він заявив, що такий дозвіл означатиме пряму участь країн НАТО у війні в Україні.
"Йдеться не про те, щоб дозволяти українському режиму бити по Росії цією зброєю чи не дозволяти. Йдеться про те, щоб ухвалити рішення: країни НАТО безпосередньо беруть участь у воєнному конфлікті чи ні", - заявляв Путін.
У Києві такі заяви Путіна тоді назвали "ядерним шантажем", який "не працює".
"Ядерний шантаж - єдиний інструмент, який має Росія для залякування світу, і він не спрацює", - заявив очільник Офісу президента Андрій Єрмак.
Розмиті червоні лінії Путіна
На думку військового оглядача ВВС Павла Аксьонова, який аналізував зміни, вони настільки загальні, що можуть поставити російське керівництво в незручне становище.
Особливо з урахуванням нещодавніх поправок до конституції, які приєднали до складу Росії дві українські області - Херсонську і Запорізьку, а також Луганську і Донецьку "народні республіки".
Кордон Росії в останні роки - поняття не цілком визначене. Формально в майбутньому кілька ескадрилій F-16, що залетіли в повітряний простір Запорізької області, можуть спровокувати Третю світову війну.
Такий сценарій навряд чи можна вважати ймовірним. Але нова редакція передбачає ядерну відповідь на масовий удар, наприклад, безпілотниками.
Ще у вересні, коли доктрину представили, Україна запускала по цілях у Росії понад 150 одиниць за раз. Такі удари повторювались у жовтні та листопаді. І далі Росія стоятиме перед непростим вибором - або влаштувати ядерну війну у відповідь на звичайний для цієї війни рейд БПЛА, або продемонструвати, що ядерна доктрина не працює.
Ще одне положення доктрини вочевидь стосується ракет західного виробництва.
Однак ці ракети вже застосовуються проти цілей у Криму, який Росія вважає своєю територією, а більшість інших країн - частиною України. І якщо Україна знову застосує ATACMS або Storm Shadow проти цілей у Севастополі, а Росія не влаштує у відповідь армагеддон, чи означатиме це, що не працює ядерна доктрина чи конституція?
І дрони, і літаки тактичної авіації, і крилаті ракети - все це нововведення, що з'явилися в ядерній доктрині через війну в Україні. Ядерні доктрини часто містять доволі розмиті формулювання. Це робиться для того, щоб у потенційного супротивника не було спокуси вчинити якусь дію, близьку до "червоної лінії", але без її перетину. Але тепер ця розмитість - завелика.
Західні партнери України серйозно ставляться до ядерного стримування з Росією.
Побоювання можливого застосування ядерної зброї не раз згадувалися як стримувальний фактор у постачанні тих чи інших озброєнь.
Однак із плином часу на Заході дедалі більше політиків і військових почали сприймати це як усього лише погрози й "брязкання зброєю".
Втім, досі йшлося про заяви, нехай гучні, але все-таки необов'язкові до виконання. Тепер ідеться про зміну ядерної доктрини.
Читайте також:
- Сюрприз для водіїв: як зміни в іспитах на права вплинуть на ваш досвід?
- Закарпаття готується до удару: що чекає на жителів області 19-20 листопада внаслідок негоди
- Закарпаття "візьме в лапи" арктичний холод: в яких районах буде сильний мороз найближчими днями?
- По Україні готуються запускати ядерну зброю: Путін підписав шокуючий документ - що далі?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
В ОДА підтвердили приїзд на Закарпаття Джефрі Паєт...
Інформацію про приїзд Надзвичайного і По...
20.07.2015 11:29 1267 2 Суспільство
Приїзд посла Паєта до Закарпаття не є випадковим –...
Відомий Ужгородський політолог та прорек...
20.07.2015 18:03 1208 1 Аналітика
У Закарпатській ОДА розпочалась зустріч із послом ...
У ці хвилини у залі нарад Закарпатської ...
21.07.2015 11:31 1114 0 Влада