В Україні вигадали новий штраф за "зимові" порушення для водіїв.
Коли міняти літню гуму на зимову в Україні?
А ось питання, коли перевзувати машину на зиму, з погляду нашого законодавства та адміністративного кодексу, досі не врегульоване. Наразі немає жодної статті (станом на квітень 2024 року), де конкретно сказано, коли змінювати гуму на зимову в Україні у 2024 році.
Чи є штраф за їзду на літній гумі в зимовий період?
В Україні діє законодавство, яке зобов'язує водіїв використовувати зимову гуму з 1 листопада до 1 квітня. Недотримання цього правила може спричинити адміністративне порушення і штраф. Крім того, їзда на літній гумі в зимовий період може стати причиною дорожньо-транспортної пригоди через недостатнє зчеплення з дорогою, що призведе до не тільки матеріальних збитків, а й до загрози здоров'ю та життю водія і пасажирів.
Внаслідок того, що не існує точних термінів, коли змінюють шини на зимові, то й відповідальності за невчасну заміну закон не регламентує. В Україні можна лише отримати штраф згідно зі ст. 121 КУпАП та ПДР (п. 31.4.5) за використання автошин, якщо:
- Висота їх протектора менша за допустиму (1,6 мм для авто до 3,5 тонни, 1 мм для авто більше ніж 3,5 тонни, 2 мм для автобусів, 0,8 мм для мотобайків).
- Є порізи або інші механічні пошкодження на гумі (гулі, розшарування тощо).
- Розмір, індекс навантаження та тип покришок не відповідає повній спорядженій масі автомобіля.
- На одній осі встановлені колеса з різним типорозміром та конструкцією (радіальні та діагональні).
- На окремих осях автомобіля використовуються шини з шипами та без.
За встановлення коліс, які не відповідають вищевикладеним критеріям, на автовласника чекає штраф у розмірі 20-40 неоподатковуваних мінімумів доходів. Якщо порушення повториться, водій може втратити права на 3-6 місяців або отримати до 10 діб адміністративного арешту.
Рекомендації щодо заміни зимових шин
На жаль, це не всі розуміють і часто відкладають терміни «перевзуття» свого автомобіля, що створює небезпечні ситуації на дорозі, що призводять до людських жертв.
Автовласнику слід розуміти, що літні покришки на холоді «дубіють» і перетворюються на слизьку пластмасу. На таких покришках погіршується зчеплення та стійкість транспортного засобу на дорозі, особливо вкритої снігом або тонкою кіркою льоду. Авто у будь-який момент може повестися як «корова на льоду».
Момент, коли потрібна заміна літньої гуми на зимову, визначається середньодобовою температурою повітря. Якщо вона нижче +7 градусів за Цельсієм, слід встановити зимові шини.
При цьому в Україні є водії, які підходять до цього питання інакше і «перевзуються» за календарем, не чекаючи різкого похолодання. Наприклад, ставлять зимові шини на початку жовтня, коли ще відносно тепло, і знімають наприкінці квітня.
Цей підхід має ряд переваг:
- Зимова непогода не застане вас зненацька. Ви вже перевзулися і не переживаєте як добиратиметеся в потрібне місце;
- Ви не стоїте у чергах та не переплачуєте за шиномонтаж;
- Встановивши зимові покришки, у вас більше часу буде звикнути до поведінки автомобіля на них і змінити свій стиль водіння. Це актуально для водіїв із малим досвідом водіння.
Хтось скаже, а як же більше зношування зимової гуми в теплу погоду? Якщо у вас невеликі пробіги, то кілька тижнів такої експлуатації не завдадуть шинам жодної шкоди. Тим більше, що суттєвим знос буде при температурах вище +20°С, що у жовтні буває не часто.
Погодьтеся, таким чином завчасне «перевзуття» автомобіля на зиму дозволяє зберегти нерви, час і гроші.
Коли міняти гуму на зимову в Європі?
У країнах Європи зміна літньої гуми на зимову зазвичай відбувається в листопаді. Однак у деяких регіонах, де зимові умови настають раніше або клімат холодніший, наприклад, у Швейцарії, Німеччині або Австрії, рекомендується робити це вже в жовтні. У тепліших країнах, таких як Іспанія або Італія, перехід на зимову гуму може бути відкладений до кінця листопада або початку грудня. Це пов'язано з тим, що кліматичні особливості різних регіонів Європи впливають на час настання зими та необхідність використання зимової гуми для безпечної їзди.
Висновок
Перехід на зимову гуму - це важливий етап підготовки автомобіля до зимових умов. В Україні це рекомендується робити у вересні-листопаді, а в країнах Європи зазвичай у листопаді. Дотримання цього правила допоможе забезпечити безпеку на дорозі та уникнути штрафів за порушення дорожнього законодавства. Важливо пам'ятати, що турбота про гуму та її своєчасна заміна сприяють комфортному та безпечному водінню в зимові місяці.
Законодавчі нововведення для водіїв
В Україні планують запровадити нову “зимову” вимогу для водіїв. Законопроєкт №8369 вже розглядають у Верховній Раді.
Пропонують ввести штрафи за їзду на шинах не за сезоном. З 1 листопада до 31 березня водії в Україні повинні будуть використовувати тільки зимову гуму. Якщо водій користується літніми шинами в цей час, йому загрожує штраф, але точний розмір поки не визначено.
У Нацполіції вже давно наполягають на ухваленні цього закону, бо водії, які не ставлять зимову гуму, частіше потрапляють у ДТП взимку. Враховуючи це, а також те, що такі правила вже діють у деяких країнах Євросоюзу, експерти вважають, що законопроєкт можуть ухвалити найближчим часом.
Читайте також:
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Дев'ять годин планових: де закарпатцям відключать світло вже завтра й чи будуть графіки ще сьогодні?
- Земляна зірка - незвичний гриб: на що полюють закарпатці в морозних лісах? (ФОТОФАКТ)
- Перший і останній штурм: окупант розкрив жахи війни в російській армії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
В ОДА підтвердили приїзд на Закарпаття Джефрі Паєт...
Інформацію про приїзд Надзвичайного і По...
20.07.2015 11:29 1365 2 Суспільство
Приїзд посла Паєта до Закарпаття не є випадковим –...
Відомий Ужгородський політолог та прорек...
20.07.2015 18:03 1302 1 Аналітика
У Закарпатській ОДА розпочалась зустріч із послом ...
У ці хвилини у залі нарад Закарпатської ...
21.07.2015 11:31 1211 0 Влада