1. Головна
  2. >
  3. Влада

Мобілізація молоді: кого зі студентів до кінця цього року відправлять на фронт?

585
Влада Україна

Під час воєнного стану в Україні студенти мають право на відстрочку від мобілізації. Однак не всі.

Мобілізація молоді: кого зі студентів до кінця цього року відправлять на фронт?

Чоловік, який вступає на магістратуру після бакалаврату, певний період підлягає призову, - пише Телеграф.

Відстрочка надається студентам, які навчаються на денній або дуальній формі та отримують першу вищу освіту. Це регулюється Законом №10449.

Крім того, відстрочка розповсюджується на помічників-стажистів, аспірантів і докторантів. Однак для її отримання необхідно надати до територіального центру комплектування довідку з навчального закладу, що підтверджує статус.

Водночас певні категорії студентів можуть бути мобілізовані:

  • студенти вечірнього чи заочного відділення;
  • ті, хто здобуває другу вищу освіту;
  • студенти, зараховані на програму на нижчому рівні, ніж їхній попередній ступінь;
  • студенти відраховані за відмову від загальної військової підготовки.

Варто зазначити, що студенти, які переходять з курсу на курс під час канікул, зберігають своє право на відстрочку. Але якщо студент вступає на новий рівень освіти через вступну кампанію і є розрив між семестрами (наприклад, після бакалаврату вступає на магістратуру), під час цієї перерви він може бути мобілізований.

Нагадуємо, щоб оформити відстрочку, студентам потрібно отримати довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Саме цей документ підтверджує право студента на відстрочку під час мобілізації.

Крім того, потрібно обов'язково стояти на військовому обліку. Це необхідно для належного проходження процедури мобілізації, навіть якщо студент має право на відстрочку.

Надіслати необхідні документи до ТЦК та СП можна поштою.

Зазначимо, для того, щоб отримати довідку з ЄДЕБО, студентам варто звернутися до свого навчального закладу (наприклад, у деканат). Відповідальні особи вишу мають сформувати цей документ у системі. Це основний юридичний доказ для підтвердження права на відстрочку.

Чи можуть мобілізувати чоловіка проти його волі?

Заброньованих і чоловіків з відстрочкою не можуть примусово призвати на службу.

В Україні під час воєнного стану мобілізації підлягають чоловіки від 18 до 60 років. Однак є певні винятки.

Адвокатка і заступниця голови військового комітету Асоціації правників України Катерина Аніщенко розповіла для порталу "Факти ICTV", чи можлива примусова мобілізація в Україні. Вона зазначає, що є певний порядок проведення призову громадян на службу під час воєнного стану.

За словами Аніщенко, примусово відправляти на фронт без згоди громадянина заборонено законом.

"Проти власної волі особу не можуть відвезти на фронт, адже це порушення чинного законодавства. Є певний Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", — підкреслює адвокатка.

Громадянин може написати відмову від повістки та буде нести адміністративну відповідальність. Для чоловіків, які систематично ухиляються від мобілізації, передбачена кримінальна відповідальність строком від 3 до 5 років.

"Особи, які не оновлюють дані, не з’являються у ТЦК після отримання повістки, ухиляються від проходження військово-лікарської комісії, можуть бути оголошені у розшук, а також притягнуті до адміністративної відповідальності", — додає юристка.

Аніщенко зазначає, що не можуть призвати на службу заброньованих громадян на період мобілізації підприємствами, осіб з інвалідністю, які мають висновок ВЛК про непридатність до військової служби, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, вихователів, а також багатодітних батьків, які мають трьох або більше дітей.

Також не можуть бути мобілізовані особи старше 60 років або молодші 18 років. Однак, ці категорії можуть добровільно вступити до лав ЗСУ, якщо мають таке бажання.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber