1. Головна
  2. >
  3. Влада

Нова вимога до жінок в Україні: в Мінсоцполітики розповіли деталі

340
Влада Україна

Мова йде про народження дітей.

В Україні показник народжуваності зараз – один із найгірших у світі.  Народжуваність зменшувалася в Україні всі роки незалежності, але набула критичних значень з початком повномасштабного вторгнення.  

За словами першої заступниці міністра соцполітики Дарії Марчак, народжуваність катастрофічно низька: перед повномасштабним вторгненням на одну жінку дітородного віку в Україні припадало 1,2 дитини, після вторгнення – 0,9, пише LB.

Для  відновлення чисельності населення, показник народжуваності повинен складати близько 2,2 дитини на одну жінку дітородного віку. 

Аби заохочувати українців відроджувати країну буквально, Мінсоцполітики створило Стратегію демографічного розвитку. І там йдеться про те, аби мотивувати українок народжувати хоча б 2-3 дитини.

Жінка фізично найбільш здорова та якість її генетичного матеріалу найкраща у віці 20-35 років.

З віком, у жінки суттєво знижується генетична якість матеріалу. Після 40 років є значно вища ймовірність народити дитину з синдромом Дауна, наприклад. Це 1 шанс на 200 пологів, пояснюють лікарі.

А у віці 30 років це умовно 1 шанс на 1000 пологів, тобто різниця велика. Після 40 років все стає досить небезпечно. Зараз більшість людей проходить скринінги першого, другого триместру, є пренатальна діагностика, але у 30 народити здорову дитину більш вірогідно, ніж після 40.

Після 35 років шанси на здорову вагітність суттєво падають, але це не означає, що в цьому віці народити здорову дитину неможливо. Можливо. Але це гра у вірогідності.

Це стосується й чоловіків. Хоча вік не так радикально впливає на кількість та якість сперматозоїдів. Утім, з віком накопичуються точкові мутації в ДНК сперматозоїдів, і теж може вносити свою частину в ризики для здоров'я дітей. 

В Україні, як і в Європі жінки не поспішають народжувати рано. Зараз першу дитину в Україні народжують переважно у 26,3 року. Жінки хочуть мати кар'єру, і не прагнуть більше мати 10 дітей, які були б помічниками для роботи в полі.

Тобто, аби вкластися у плани Мінсоцполітики жінка в Україні має народити першу дитину у 27 років. Втім, і ті, хто народять першу у 21 рік, цілком ймовірно що не захочуть мати троє і більше дітей. 

Вперше в 2024 році в Україні запрацювала національна програма з допоміжних репродуктивних технологій. Тобто держава оплачує лікування безпліддя парам, щоб вони могли народити дитину.

Медзаклади, які мають договір з Національною службою здоров’я, дають парі з таким діагнозом одну спробу стимуляції, отримання ембріонів, запліднення, перенесення їх в порожнину матки, щоб настала вагітність. Для участі обов'язково має бути діагноз непліддя.

Лікарі розмірковують, що можливо участь у програмі варто було б дозволити самотнім жінкам, які хочуть народити дитину. А військом, які можуть заморозити свій репродуктивний матеріал, дозволити стати посмертними донорами для самотніх інок. Звісно, якщо вони самі його захочуть за життя. 

Читайте також: Стосується всіх водіїв: в Україні хочуть унормувати вік для кермувальників

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber