1. Головна
  2. >
  3. Влада

Рада ухвалила новий закон про дошкільну освіту: що зміниться для дітей та їх батьків

321
Влада Україна

Рада ухвалила закон №8030 про дошкільну освіту.

Про це пишуть Факти. Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт про дошкільну освіту було розроблено з метою поліпшення функціонування системи через:

  • урахування набутого за роки незалежності України інституційного досвіду;
  • забезпечення рівного та безбар’єрного доступу кожного українця до якісної дошкільної освіти;
  • впровадження альтернативних механізмів фінансування дошкільної освіти;
  • охоплення дошкільною освітою та додатковою увагою держави дітей від самого народження;
  • впровадження ідеї автономії закладу дошкільної освіти та академічної свободи педагога;
  • розвиток закладів дошкільної освіти усіх форм власності та інших суб’єктів освітньої діяльності;
  • підвищення якості дошкільної освіти.

Зокрема, у законопроєкті 8030 визначені базові етапи дошкільної освіти на основі вікової періодизації розвитку дитини:

  • вік немовляти (до одного року);
  • ранній вік (від одного до трьох років);
  • молодший дошкільний вік (від трьох до чотирьох років);
  • середній дошкільний вік (від чотирьох до п’яти років);
  • старший дошкільний вік (від п’яти до шести (семи) років, або ж до восьми років – для дітей з особливими освітніми потребами).
Закон про дошкільну освіту: зміни

Документом запропоновано дозволити створення за заявами батьків окремих груп із провадженням освітнього процесу мовою корінних народів або національних меншин (спільнот) поряд із державною мовою (в державних і комунальних закладах дошкільної освіти).

Також закон 8030 має на меті забезпечити дітям із порушенням слуху право на здобуття дошкільної освіти українською жестовою мовою.

Серед запропонованих змін також значаться:

  • сприяння вивченню мов міжнародного спілкування (насамперед англійської) у державних і комунальних закладах освіти;
  • заборона на всі форми дискримінації (у тому числі на підставі надання чи ненадання закладу дошкільної освіти благодійної допомоги);
  • облаштування території, будівлі, споруди та приміщення закладів дошкільної освіти з урахуванням потреб і можливостей маломобільних груп населення;
  • гарантування кожному вихованцю безоплатного здобуття дошкільної освіти у державному, комунальному закладі з можливістю перебування в ньому за запитом батьків до 11 годин на день.

Закон про дошкільну освіту в Україні передбачає створення умов для перебування дитини у закладі дошкільної освіти понад гарантований обсяг часу, але не більше 12 годин (на підставі звернення одного з батьків і за рішенням засновника державного, комунального закладу освіти), що може оплачуватися коштом засновника, батьків або ж з інших джерел, не заборонених законодавством (розмір оплати визначається засновником).

Також має бути забезпечена територіальна доступність дошкільної освіти для всіх її учасників і перевезення (за потреби) педагогічних працівників до садочків та у зворотному напрямку (до місця проживання).

Закон про дошкільну освіту передбачає створювювання і забезпечення функціонування мобільних дитячих садків – для надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти за місцем проживання дітей на територіях, де не забезпечене безоплатне здобуття дошкільної освіти в інший спосіб.

Передбачено і надання дітям права здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх, однак основною формою здобуття дошкільної освіти визначити очну (денну).

Серед головних змін також наступне:

  • дозвіл закладам дошкільної освіти за можливості (з урахуванням запитів батьків дітей і за рішенням засновника закладу) запроваджувати мережеву (дистанційну) форму здобуття освіти, або ж педагогічний патронаж;
  • отримання права батьками організовувати здобуття їхніми дітьми дошкільної освіти за сімейною (домашньою) формою;
  • зараховування дітей до комунальних закладів дошкільної освіти у затвердженій законом черговості (наприклад серед тих, хто проживає на території обслуговування відповідного закладу дошкільної освіти, це – діти сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти загиблих (померлих) ветеранів війни, захисників і захисниць України, діти у складних життєвих обставинах і на обліку в службах у справах дітей, діти, що постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, діти з особливими освітніми потребами, діти старшого дошкільного віку, діти військовослужбовців, діти з числа внутрішньо-переміщених осіб, діти осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, діти, рідні брати чи сестри яких вже навчаються у цьому садочку і т.ін.).

Також закон 8030 передбає, у разі коли дитина не отримала місця для здобуття дошкільної освіти у комунальному закладі дошкільної освіти, на території обслуговування якого проживає – зобов’язання відповідного органу управління у сфері освіти надати її батькам (за зверненням) перелік суб’єктів освітньої діяльності, які забезпечують здобуття дошкільної освіти, або ж перелік садочків, які мають вільні місця.

Серед важливих змін – надання батькам дитини дошкільного віку право на отримання педагогічної підтримки (шляхом педагогічних, психологічних або інформаційних консультацій, проведення освітніх заходів тощо), а також дозвіл закладам дошкільної освіти на організацію (відповідно до законодавства) медичного обслуговування вихованців – медичними працівниками закладів дошкільної освіти, закладів охорони здоров’я чи фізичних осіб-підприємців (які провадять господарську діяльність з медичної практики).

Закон про дошкільну освіту в Україні передбачає і надання дозволу батькам бути присутніми поряд зі своїми дітьми під час освітнього процесу (за попереднім погодженням з керівником закладу дошкільної освіти).

У документі йдеться і про зобов’язання педагогічних працівників систематично (щонайменше один раз на п’ять років) підвищувати кваліфікацію з надання психологічної допомоги та підтримки дітей, домедичної допомоги, забезпечення безпеки дітей, вдосконалення цифрових навичок тощо.

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber