1. Головна
  2. >
  3. Влада

Додаткова мобілізація 300 тисяч українців: удар по економіці чи вимушена необхідність?

323
Влада Україна

Нацгвардії України дозволять застосовувати засоби примусової зупинки автомобілів.

Додаткова мобілізація 300 тисяч українців: удар по економіці чи вимушена необхідність?

Нацгвардії України дозволять застосовувати засоби примусової зупинки автомобілів та інших транспортних засобів. Це передбачає законопроєкт №10311, який народні депутати Верховної Ради вже ухвалили за основу (у першому читанні).

У пояснювальній записці до законопроєкту №10311 йдеться про те, що в сучасних умовах для того, щоб Національна гвардія України якісно виконувала свої обов'язки, потрібно вдосконалити питання застосування нацгвардійцями засобів примусу.

Тому автори законопроєкту №10311 пропонують дозволити Нацгвардії на законодавчому рівні застосовувати засоби примусової зупинки автомобілів та інших транспортних засобів у трьох випадках.

1-й випадок – для примусової зупинки ТЗ, водій якого не виконав законні розпорядження військовослужбовця та/або намагається уникнути контролю на КПП, порушує встановлений пропускний режим, ігнорує дорожні знаки, проїжджає на червоний сигнал світлофора тощо.

2-й випадок – Нацгвардія може застосувати засоби примусової зупинки ТЗ, якщо водій створює загрозу життю та здоров'ю військовослужбовця чи інших осіб.

3-й випадок – Нацгвардія може застосувати засоби примусової зупинки ТЗ для затримання осіб, які вчинили кримінальний злочин та намагаються втекти.

Крім того, законопроєкт №10311 дозволяє нацгвардійцям використовувати наручники, мотузки для зв'язування під час затримання особи, яка вчинила злочин; якщо особа відмовляється йти під охороною до державних органів; якщо особа чинить опір і намагається втекти, а також якщо особа своїми небезпечними діями може завдати шкоди собі чи іншим людям.

Законопроєкт №10311 зареєстрували у Верховній Раді 1 грудня 2023 року. 22 травня 2024 року народні депутати прийняли його за основу. Тепер у парламентських комітетах у цей документ внесуть поправки, а потім його знову винесуть до сесійної зали парламенту для розгляду народними депутатами.

Потрібно зазначити, що бійці Нацгвардії України і зараз при виконанні своїх обов'язків за певних обставин використовують засоби примусу, зупиняють автомобілі. Це планують врегулювати на законодавчому рівні.

Тим часом, раніше на Хмельниччині співробітникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на період дії режиму військового стану дозволили оглядати автомобілі. Про це йдеться у спільному наказі начальника Хмельницької ОДА та начальника Хмельницького обласного ТЦК та СП. Йдеться, мабуть, про візуальний огляд.

Покарання для чоловіків, які не оновили дані у ТЦК та не сплатили штраф

У Верховній Раді повідомили про відповідальність для чоловіків, які уникають ТЦК, не оновлюють свої дані, а також не сплачують штрафи за порушення мобілізаційного законодавства.

Член Комітету з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Ірина Фріз зазначила, що за порушення військового обліку передбачені штрафи у розмірі від 17 до 25,5 тис. грн. Якщо військовозобов’язаний чоловік не оновив дані та не сплатив штраф, він вважається ухилянтом, порушником закону про мобілізацію. Це передбачає кримінальну відповідальність, таким особам загрожує від 3 до 5 років позбавлення волі.

Поки немає інформації про те, чи подвоюються несплачені штрафи, та який термін надається для сплати. Адвокати наголосили, що штрафи за адміністративне правопорушення не подвоюються.

У разі несплати відкривається виконавче провадження, а це передбачає додаткові витрати – близько 10% від суми.

За словами юриста Сергія Старенького, чинне законодавство передбачає штрафи, що подвоюються у разі несплати та ті, що не подвоюються. Перші – за порушення ПДР, але й вони не всі. Зокрема, подвоєнь немає за розпиття спиртних напоїв та хуліганство.

Адвокат Микола Максимов зазначив, що сплата штрафу може означати, що особа визнала скоєння правопорушення. Державні виконавці у разі несплати штрафу можуть протягом місяця змушувати особу сплатити необхідну суму.

Нагадаємо, що новий закон про посилення мобілізації набув чинності 18 травня. Призовний вік знижено до 25 років. Також на військовий облік ставитимуть пенсіонерів однієї категорії, а саме колишніх силовиків.

Мобілізація 300 тисяч українців

На ринку праці в Україні є близько 14 мільйонів людей. Держава цьогоріч може мобілізувати 300 тисяч осіб. Це 2−3% від наявної робочої сили. Такі підрахунки навів економіст Сергій Фурса в ефірі телеканалу “Новини.LIVE”.

За його словами, мобілізація вдарить по економіці, але вона є необхідною, адже без армії не буде і економіки.

“Ми рахували вплив мобілізації на економіку, вона забирає у нас 0,5% зростання ВВП. Ми не можемо уникнути мобілізації. Це дуже потрібна історія. Без мобілізації у нас би було зростання 4,5%. З мобілізацією буде 4%. Це стрес, особливо для “білого” бізнесу. І саме тому так важливе економічне бронювання”, — сказав Фурса.

Він наголосив на необхідності бронювання критично важливих працівників тих чи інших підприємств навіть за рахунок більших податків.

“Це коригуванням мобілізації. Це не відміна мобілізації. Це намагання зменшити шкоду, яка дійсно завдається для економіки. Але не так ті 300 тисяч, які вийдуть з економіки, як те, що комунікацією перелякали 2-3 мільйони людей, які зараз сидять вдома, бояться вийти на вулицю і також дуже часто відмовляються виходити на роботу у “білий, прозорий” бізнес, де треба ставати на облік і де є ризики, що тебе мобілізують”, — резюмував Фурса.

Читайте також: Військовий вишкіл школярів: депутати вирішили запровадити в українських школах повноцінну військову підготовку

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber