1. Головна
  2. >
  3. Влада

Українцям відтепер загрожують космічні штрафи: президент підписав новий закон

498
Влада Україна

Зеленський підписав закон про підвищення штрафів за порушення правил військового обліку.

Українцям відтепер загрожують космічні штрафи: президент підписав новий закон

Президент підписав закон про підвищення штрафів за порушення військового обліку. Нагадаємо, тепер вони можуть сягати 25 500 грн для громадян та 51 тис. грн для посадових та юридичних осіб.

Сьогодні, 17 травня, президент України Володимир Зеленський підписав закон, відповідно до якого підвищиться розмір штрафів для осіб, які ухиляються від військового обліку. Документ набуде чинності наступного дня після його оприлюднення в парламентській газеті "Голос України"

Про це йдеться у картці закону №10379.

Відповідно до змін, за порушення правил військового обліку (хто не стоїть на військовому обліку або вчасно не оновив облікові дані) загрожує штраф від від 17 тис. до 25, 5 тис. гривень у воєнний час (або за повторне порушення). У мирний час сума аналогічного штрафу складала б від 3,4 тис. до 5,1 тис. гривень.

Раніше за таке повторне порушення протягом року або в особливий період штрафували на суму від 850 до 1,7 тис. гривень.

Якщо військовозобов’язаний відмовився від повістки чи не з’явився для її отримання в ТЦК, він зобов’язаний буде сплатити штраф від 17 тис. до 25,5 тис. гривень. Якщо військовозобов’язаний є юридичною особою чи посадовцем - від 34 тис. до 59 тис. гривень.

Раніше штраф становив від 1,7 тис. до 3,4 тис. гривень для громадян та від 3,4 тис. до 5,1 тис. гривень для посадовців. 

Також закон вносить зміни до ст. 258 КУпАП, які дозволяють ТЦК не складати протоколи, якщо порушення за ст. 210 і 210-1 скоєно в особливий період, а людина не з'явилася без поважної причини. Тепер ТЦК зможе заочно виписати штраф, але зобов'язаний повідомити особу про дату, час та місце виклику й мати його докази.

Працівник ТЦК, поліцейський чи прикордонник можуть попросити чоловіка пред'являти військово-обліковий документ.

Від 18 травня чоловіки повинні носити з собою військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Якщо цього документа не буде з собою — можуть виписати повістку. 

Адвокат Роман Сімутін пояснив всі нюанси.

"Відповідальність за відсутність військово-облікового документа. Перша ситуація - відповідно до частини 6 статті 22 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію встановлюється обов'язок для всіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК або поліцейського. Відсутність з собою або відмова пред'явити військово-обліковий документ буде прямим порушенням вимог частини 6 статті 22 згаданого Закону, що є наслідком притягнення до адмінвідповідальності за частиною 2 статті 210-1 Кодексу про адмінправопорушення - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. Тобто штраф від 17000 грн до 25500 грн", - сказав він.

Також, з його слів, є інша ситуація. 

"Якщо поліцейський виявить, що громадянину раніше вручалась повістка, але той не з'явився до ТЦК, або встановить інше порушення правил військового обліку, то він матиме право затримати та доставити таку особу до ТЦК, де очільник виносить стосовно цієї особи постанову про притягнення за статтею 210 або 210-1 Кодексу про адмінправопорушення. Ви повинні пам'ятати - поліцейський може тільки виявити порушення, а рішення щодо винесення постанови та накладення штрафу приймає виключно  очільник ТЦК відповідно до вимог частини 2 статті 235 Кодексу про адмінправопорушення", - додав він.

Після 18 травня, якщо у громадянина під час перевірки буде виявлено відсутність військово-облікового документу, у ТЦК виникає формальне право на складання постанови та накладення штрафу у розмірі до 25 500 грн.

Нагадаємо:

В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. Наразі українські військкомати готуються перейти до єдиної електронної бази – кожному чоловікові віком 18-60 років присвоять електронний код.

Читайте також: День "Х" уже завтра: відомо як кардинально новий закон про мобілізацію змінить життя українців з 18 травня

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber