Депутати готують кардинальні зміни у виплаті державної допомоги переселенцям.
Багато людей будуть позбавлені виплати державної допомоги переселенцям уже з 1 березня. Однак депутати хочуть продовжити їм виплату держдопомоги до скасування воєнного стану в Україні.
З такою ініціативою виступив у Верховній Раді член Комітету ВР з прав людини, заступник голови фракції "Слуга Народу" Максим Ткаченко.
Депутат вважає, що виплату допомоги переселенцям потрібно продовжити принаймні до закінчення воєнного стану та інтеграції ВПО у нові громади. При цьому для продовження виплат у переселенців не повинно бути власного житла на підконтрольній території України, майна і високих доходів.
Відповідний законопроєкт №10382 зареєстровано у Верховній Раді, і Максим Ткаченко сподівається, що вже в лютому депутати можуть проголосувати його в першому читанні, а до кінця березня його можуть ухвалити остаточно.
Що передбачено в законопроєкті №10382
Ініціатори законопроєкту вважають, що переселенцям потрібен час для того, щоб адаптуватися до нового місця проживання, знайти собі тимчасове житло і гідну роботу. Людина, яка втратила дах над головою, переживає стрес, і налагодити життя за півроку на новому місці вдається далеко не всім. Тому в Раді вважають, що виплату допомоги переселенцям слід продовжити до закінчення воєнного стану.
"Проєкт закону про збереження виплат допомоги на проживання для внутрішніх переселенців, який зареєструвала наша ТСК для захисту ВПО, передбачає продовження виплат у розмірах 3000 гривень для осіб з інвалідністю та дітей, 2000 гривень - для інших осіб. Ми запропонували, щоб виплати здійснювали до закінчення воєнного стану або до досягнення належного рівня інтеграції ВПО в нових громадах", - розповів Ткаченко.
Однак у деяких випадках все ж таки переселенцям буде відмовлено у виплаті допомоги навіть за цим законопроєктом.
У яких випадках відмовлятимуть у виплаті допомоги:
- повернення ВПО додому, на тимчасово окуповану територію або в зону бойових дій;
- виїзд за кордон без поважних причин;
- наявність житла понад 25 кв. м на сім'ю або від 13,65 кв. м на людину;
- участь у програмі "єОселя";
- отримання компенсації за знищене або пошкоджене житло в рамках програми єВідновлення;
- наявність високої та стабільної зарплати, що передбачає понад 14 200 гривень середньомісячного доходу на людину;
- купівля автомобіля;
- купівля нерухомості;
- велика сума грошей на депозиті.
Крім цього, з 1 березня певним категоріям ВПО можуть продовжити виплати ще на шість місяців, лише після звернення до органів соціального захисту населення із заявою на всю сімʼю.
Про це розповів Юридичний порадник для ВПО.
Кому з ВПО для продовження виплат потрібно звертатися із заявою на сімʼю
Відповідно до п. 13−2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО в редакції, яка набере чинності 1 березня, із заявою про продовження виплат на сімʼю можуть звернутися ВПО, які:
1. Перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій бойових дій або тимчасової окупації згідно із Переліком. Переміщення після
2. Сукупний дохід на одного члена сім'ї протягом тримісячного періоду (або одного кварталу) до звернення за продовженням виплат не більший, ніж 9444 грн/місяць.
3. Відповідають «майновим» критеріям (тобто продовжують діяти липневі правила про придбання авто, іноземної валюти, житла, депозитів і тд).
Дотримання трьох вищезазначених умов є обовʼязковим.
Інші обовʼязкові критерії для продовження виплат ВПО, яким потрібно звертатися із заявою на сімʼю
Якщо попередні умови виконуються, то ВПО повинні відповідати наступним обовʼязковим критеріям:
1. Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є непрацююча особа, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років та:
• сім'я фактично проживає на території бойових дій;
• або сім'я проживає у більш спокійних регіонах, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти цієї громади відсутні місця або навчання проводиться онлайн (повністю або частково).
Наприклад, якщо сімʼя перемістилася до Івано-Франківська і дитина продовжує навчатися онлайн у школі на Харківщині, на жаль, це буде розглядатися як вибір батьків: вони б мали змогу перевести дитину у школу на Франківщині. Якщо ж сімʼя ВПО живе в Запоріжжі, тобто на території можливих бойових дій, онлайн навчання вважається виправданим.
2. Право на продовження допомоги має сімʼя, у якій виховується 3 і більше дітей віком до 18 років, (всі діти повинні проживати в сім'ї і не виховуватися в інтернатних закладах) та:
• сім'я фактично проживає на території бойових дій;
• або сім'я проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, чи території, що не включена до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти цієї громади відсутні місця або навчання проводиться онлайн (повністю або частково).
3. Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є:
• непрацююча працездатна особа, яка зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
• діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
4. Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є особа, яка:
• доглядає за особою з інвалідністю I групи;
• дитиною з інвалідністю віком до 18 р.;
• особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
• особою, яка досягла 80-річного віку;
• дитиною, якій не встановлено інвалідність, проте яка має тяжкі захворювання з Переліку.
5. Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність / незалежну професійну діяльність і у складі сім'ї є діти віком до 14 років.
Допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім'ї, але якщо в такій сім'ї є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом 1 місяця з дня призначення допомоги інші непрацюючі працездатні особи із складу сім'ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України Про зайнятість населення.
Виплати усім ВПО продовжили до 1 березня
Кабінет міністрів України продовжив виплату компенсації на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО) ще на місяць. Зміни, які були заявлені з 1 лютого, перенесуть на місяць у зв’язку з проходженням зимового періоду і труднощами з пошуком роботи.
Таким чином, усім ВПО продовжать виплату державної допомоги до 1 березня. Нагадаємо, раніше допомогу ВПО вже продовжували автоматично на 6 місяців — з 1 серпня 2023-го до 31 січня 2024-го.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
• для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
• для інших осіб — 2000 грн.
Читайте також: Нові ціни вдарять по гаманцях українців: деякі продукти знову дорожчають
Читайте також:
- «Закарпаттяобленерго» нагадує жителям області: ВАЖЛИВА інформація
- Пасажирські поїзди з Закарпаття скоро курсуватимуть по євроколії: відомо які напрямки розбудовують найактивніше
- Вибори нового президента й нардепів: в Україні відбудеться потужне перезавантаження влади
- Закарпатці у чергах: в Україні здорожчали яйця. Чи є дефіцит в магазинах?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
В ОДА підтвердили приїзд на Закарпаття Джефрі Паєт...
Інформацію про приїзд Надзвичайного і По...
20.07.2015 11:29 729 2 Суспільство
Приїзд посла Паєта до Закарпаття не є випадковим –...
Відомий Ужгородський політолог та прорек...
20.07.2015 18:03 731 1 Аналітика
У Закарпатській ОДА розпочалась зустріч із послом ...
У ці хвилини у залі нарад Закарпатської ...
21.07.2015 11:31 616 0 Влада