1. Головна
  2. >
  3. Влада

Тарифи на світло для українців можуть зрости вдвічі: нардеп назвав ціну та розкрив причини

169
Влада Україна

В Україні можуть значно підвищити тариф на електроенергію вже у 2024 році майже до 6 грн за кВт*год, проте лише після закінчення опалювального сезону.

Тарифи на світло для українців можуть зрости вдвічі: нардеп назвав ціну та розкрив причини

До такого рішення країну підштовхують не лише міжнародні партнери, а й гостра необхідність збільшити фінансування енергетики, яка сильно постраждала від російських атак.

Про це розповів членом парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк ("Слуга народу") в інтерв'ю "Телеграфу". За його словами, тариф на електроенергію для населення може зрости вдвічі, але при цьому зберігатимуться субсидії для всіх, хто не зможе платити за новою ціною.

"Можна говорити, що ціна зросте приблизно вдвічі від сьогоднішніх цифр. Тобто трохи менше 6 грн (зараз 2,64 грн/кВт*ч. – Ред.). Втім, важливо залишити субсидування для тих категорій осіб, хто не має можливості платити. Держава разом із нашими партнерами має в такому разі підставити плече людям! Але нам потрібно розуміти, що держава не може дотувати всіх без винятку", – пояснив Нагорняк.

За його словами, серед іншого, Україна зобов'язалася лібералізувати тарифи на світло і газ, тобто зробити їх ринковими, коли домовлялася з міжнародними партнерами про фінансову підтримку. Такі вимоги входять як мінімум до списків реформ, узгоджених із США.

"Ми добре пам'ятаємо публічний лист Білого дому до української влади з переліком реформ, які Україні бажано виконати, щоб і надалі отримувати і фінансову, і військову допомогу від Сполучених Штатів. Цей лист надійшов у вересні 2023-го, і серед переліку реформ були також зміни у секторі енергетики – лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію. І для населення, і для комунальних підприємств. За цією реформою відведено дедлайн 12 місяців, тобто вона має бути завершена до вересня 2024 року", – зазначив Нагорняк.

При цьому він запевнив: таке рішення потрібне не лише партнерам, а й самій Україні. Зокрема, за словами Нагорняка, зростання тарифів на електроенергію дозволить державним компаніям припинити дотування населення і за рік акумулювати кошти на:

  • початку добудови 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС;
  • будівництва Канівської ГАЕС потужністю 1000 МВт, вартість якої оцінюється у $1,2 млрд/

Поки що ж, згідно з урядовими заявами тариф на електроенергію не змінюватиметься щонайменше до травня 2024-го. Загалом майбутня вартість електроенергії залежатиме від цілого ряду факторів:

  • ситуації у енергосистемі;
  • можливості деокупації Запорізької АЕС;
  • політичних рішень уряду та Офісу президента.

За оцінками НБУ, регульовані тарифи на газ та електроенергію будуть скасовані лише 2025-го. До того часу ціни все одно контролюватимуть уряд і залежатимуть від постанов.

Від регульованих цін Україні в будь-якому разі доведеться відмовитись – це вимога міжнародних партнерів уже кілька років. З іншого боку, вільний ринок необхідний стабільного функціонування сфери.

Об'єктивна вартість комунальних послуг все одно постійно зростає: підвищуються зарплати, дорожчають ремонти, обладнання, а у випадку з водою ще й хімікати та реагенти. У результаті підприємства або недоотримують кошти, через що страждає якість послуг, або отримують компенсації з бюджету, через що страждає вже загальнодержавна скарбниця.

Читайте також: Кому з українців, які виїхали за кордон, можуть скасувати виплати: випадки 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber