В останні кілька тижнів з'являється все більше інформації про те, що практично по всій Україні - у великих та малих містах і селах - почали активніше роздавати повістки на вулицях і громадських місцях
Повістки зобов'язують чоловіків з'явитися до центрів комплектації та стати на облік або ж оновити дані про себе.
Працівники військкоматів, з якими спілкувалася журналісти ВВС News Україна, наполягають, що йде планова мобілізація, а пожвавлення з роздачею повісток пов'язане з формування резерву і прагненням поставити на облік якомога більше чоловіків. Адже про багатьох з них у центрів комплектації просто немає інформації і вони виявляються необлікованими.
Хоча частина людей після такого оновлення інформації та встановлення на облік незабаром вже були мобілізовані.
Військове командування також наполягає, що говорити про якісь нові хвилі недоречно.
Водночас у інтернеті - черговий спалах популярності анонімних груп, де люди обмінюються повідомленнями про те, де і коли виписують повістки у різних містах, починаючи зі Львова, Києва чи Харкова та закінчуючи багатьма меншими населеними пунктами.
На хвилю повідомлень щодо посилення мобілізації відреагував начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних сил України Роман Горбач.
За його словами, передусім зараз мобілізують тих, хто може працювати з новими зразками озброєння, які надані західними партнерами.
"Нам сьогодні потрібні фахівці як на нові зразки озброєння, надані партнерами, так і для поповнення втрат. Насамперед мобілізують особовий склад за визначеними обліково-військовими спеціальностями", - наполягає Горбач.
Горбач наголосив, що мобілізація почалася 24 лютого минулого року і постійно триває, ніяких хвиль мобілізації немає.
"У більшості випадків громадяни сьогодні викликаються до територіальних центрів комплектування з метою уточнення військово-облікових даних. Рішення про мобілізацію громадянина ухвалюється після висновку медичної комісії про придатність до військової служби", - пояснив він.
При цьому Горбач наполягає, що особовий склад, який раніше не проходив служби, призивається до навчальних центрів, де відбувається навчання за визначеними спеціальностями. І вже потім призовники прибувають до військових частин на конкретні посади.
Він розповів, що громадяни, які мобілізуються з досвідом військової служби і нетривалою перервою у проходженні служби, можуть відправлятися одразу до бойових військових частин.
У військкоматі одного з міст в центральній Україні запевнили ВВС, що зараз задача у них полягає лише в тому, щоб поставити максимальну кількість військовозобов'язаних на облік, адже багато чоловіків, змінивши колись чи зараз місце проживання, так і не стали на нього.
"Ми практично не збільшуємо обсягів мобілізації. Все йде за планом, тому повістка на облік - це не означає одразу мобілізацію. Потрібно готувати резерви, навіть підняли сільради, щоб була готова база даних", - кажуть у військкоматі.
Там нагадують, що частково бази даних обліку військовозобов'язаних втратили ще до 2014 року під час хвилі закриття військкоматів за президента Януковича.
Про постановку на облік говорили і в попередні місяці, коли повістки не роздавали так активно.
На початку тижня, коли новин про повістки побільшало, під час зустрічі зі студентами президент Володимир Зеленський відповів на питання щодо мобілізації. Він сказав, що ставка верховного головнокомандувача ухвалила рішення щодо подальшої мобілізації, тож командувачі працюють над цим.
Президент визнав, що військове керівництво отримало завдання створити резерви, щоб захисники мали змогу відновлювати сили після бойових дій.
"Тому що це складно з різних причин - і поранення, і психологічний стан. Він має бути нормальний", - наголошує президент.
В останні місяці багато мобілізованих ще в перші дні війни вказували, що вони майже рік воювали без перепочинку та ротації, а отже - потребують заміни. Навіть створювались петиції до президента, щоб через рік служби мобілізованих могло замінити нове поповнення.
Активність у соцмережах
Тему повісток дуже активно висвітлюють анонімні спільноти в різних соцмережах, зокрема і в телеграмі.
Хто модерує ці спільноти, чи перевіряють там інформацію - невідомо. Більше того, імовірно, що ніякої модерації немає, оскільки коментатори часто вказують на неточності чи помилки у повідомленнях.
При цьому в таких групах часто продають рекламу, тож адміністратори можуть бути зацікавленими у якомога більшій кількості підписників. Оскільки тема повісток і мобілізації викликає сильний суспільний інтерес, у таких груп, як правило, десятки тисяч підписників.
Попри все це кілька співрозмовників ВВС під час анонімного спілкування визнали, що читають такі групи та враховують повідомлення з них, плануючи свій день чи маршрут.
Днями в Одесі сталась досить гучна історія - одеські телеграм-канали опублікували відео, де чоловіки у військовому, нібито працівники військкомату, садять іншого чоловіка в машину швидкої допомоги.
У соцмережах це відео викликало стільки галасу, що Одеському обласному центру комплектування довелося надавати публічне пояснення. Там підтвердили, що справді мають у своєму розпорядженні "швидку", її передали їм на початку війни і її використовують "для заходів з оповіщення громадян". Всередині там немає медичних "нутрощів", але ззовні машина справді виглядає як швидка, визнали працівники.
Більше її в такому вигляді використовувати не будуть, пообіцяли в центрі, хоча і додали, що їхні дії не порушували закон, а "всі інші знімки та відео", де нібито зафіксована швидка, "є недостовірними і сфальсифікованими, спрямованими на зрив мобілізації та розхитування настроїв суспільства".
"Намагаюся уникати місць, де роздають повістки"
Подібні новини викликають помітну паніку серед чоловіків, зізнаються співрозмовники ВВС.
"Відчуття не дуже", - каже ВВС 25-річний чоловік із Харкова.
29-річний Максим зі Львова розповідає, що тепер мінімізував поїздки на авто, намагається більше ходити пішки. Каже, що відстежує повідомлення про видачу повісток у соцмережах, і додає, що якщо дійде до медкомісії, то поїде воювати.
Неявка до військкомату після комісії - це вже кримінальна відповідальність, в'язниця до трьох років. "Між зоною і фронтом я оберу фронт", - зізнається хлопець.
Мешканець одного з міст на Черкащині Петро (ім'я змінене), 37 років, також зізнається, що намагається уникнути повістки. Розповідає, що в його місті часто ходять патрулі і вручають повістки навіть на вулиці, на жвавих перехрестях і виїздах з міста.
"Намагаюсь у чатах зранку читати, де і коли роздають повістки, щоб будувати свій маршрут так, щоб уникнути цих місць", - сам він не служив і раніше стояв на обліку у військкоматі, але повістки за місцем проживання не приходили, тому припускає, що його справа могла загубитись.
Водночас деякі чоловіки розповідають, що отримали повістку і пройшли медкомісію, але на службу їх поки що не призивають, що відповідає заявам влади про уточнення військово-облікових даних.
34-річний мешканець Черкащини Віктор (ім'я змінене) розповів, що отримав повістку на пошту ще у травні. Чоловік пішов у військкомат і пройшов комісію. Тоді ж отримав так звану "бойову повістку" являтись за викликом, але не служив і не має досвіду.
"Кілька разів викликали, але відпускали, бо непотрібна спеціальність. За останні тижні кілька разів зупиняли на блокпосту на в'їзді у Черкаси, зупиняли і просто на вулиці. Перевіряли наявність "бойової повістки" і обліку у військкоматі, спокійно відпускали".