1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Освітній переворот по-виноградівськи у школі з угорським прапором: чому звільнення директора - це розплата за дотримання українського законодавства (ВІДЕО, ФОТО)

17.05.2021 16:43 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Неоднозначне звільнення директора Виноградівської ЗОШ №3 носить не лише політичний характер, а є бажанням керівництва освіти усунути перешкоду в контролі над грошима донорів та батьків.

Неоднозначне звільнення директора Виноградівської ЗОШ №3 носить не лише політичний характер, а є бажанням керівництва освіти усунути перешкоду в контролі над грошима донорів та батьків.

Сьогодні, в перший день нового робочого тижня 17 травня, освітянка Габріелла Гомокі почала свій день не так, як завжди протягом багатьох років. Вона не пішла на роботу, а залишилась вдома. Минулого четверга, 13 травня, її звільнили з посади директора Виноградівської ЗОШ №3 імені Жігмонда Перені з мовою навчання нацменшин, що проживають в Україні – угорською. Крім керівництва школою, освітянка ще вела в ній уроки української мови та літератури.

Після звільнення Габріелла Гомокі написала на своїй Фейсбук-сторінці допис, в якому, зокрема, зазначила, що її звільнення відбулось в усній формі та без вручення оригіналу наказу про звільнення і трудової книжки.

«Я звільнена на підставі звинувачень в усній формі, не отримавши жодного письмового підтвердження, не дали мені висловити свою думку, витягували один за одним заздалегідь підготовлені акти та накази», - пише освітянка.

Також в дописі вона додала, що причиною звільнення може бути особиста неприязнь керівництва освіти до неї та її громадянська і професійна позиція щодо господарських та фінансових процесів, які відбувались в освіті Виноградівщини до децентарлізації і адмінреформи та вже зараз у новоствореній Виноградівській громаді Берегівського району.

Школа з угорською мовою навчання імені барона Жігмонда Перені була заснована у Виноградові у 1990 році. Серед україномовних шкіл міста, вона вирізняється співпрацею із школами сусідньої країни та наявністю фінансової допомоги від уряду Угорщини. Наприклад, останній із запланованих проєктів, котрий збирається профінансувати сусідня країна – будівництво спортзалу.

Що сталося в угорській школі?

Зранку в четвер, 13 травня, директор школи на сторінці у мережі Фейсбук повідомила про своє звільнення, виставивши допис з фотографіями одразу двох доган за порушення трудової дисципліни та наказу про звільнення, датованого 14 травня. Пізніше директор КУ «Центр з обслуговування закладів освіти» Юрій Свищо в коментарі Голосу Карпат назве невірну дату «технічною помилкою». «Помилку» виправили і Габріеллі Гомокі дали для підписання наказ з правильною датою, проте сфотографувати його освітянці вже не дозволили.

Порушенням трудової дисципліни в КУ «ЦОЗО» вважають те, що водій шкільного автобуса під час карантину продовжував отримувати заробітну плату з надбавками. А також те, що першому заступнику директора понаднормово щотижня надавалась одна година роботи. В той же час цей шофер, разом зі шкільним транспортом, у 2020 році обслуговував комісію ТЕБ та НС у Виноградівському районі. За обслуговування потреб комісії зарплату шоферу нараховували в КУ «ЦОЗО».

Крім того, керівника школи звинуватили у списанні продуктів харчування, що були виявлені протягом кількох ревізій. Начебто через це діти, за словами керівництва освіти, недоотримали харчування. В той же час при обвинуваченні не уточнили, харчування якої категорії дітей, пільгової чи тих, які харчуються за батьківські кошти, це стосується.

Натомість на своїй Фейсбук-сторінці Габрієлла Гомокі написала, що в даному випадку мова йде про перевикористання закладом таких харчових продуктів як цукор, сіль, сметана, картопля та фрукти. З цього приводу освітянка, за її словами, надала пояснення аудитору.

У Виноградові, як і раніше в усьому Виноградівському районі, за бюджетні кошти харчуються лише діти пільгової категорії. Усі інші – коштом батьків, котрі через батьківські комітети організовують закупівлю дозволених продуктів у кількостях, які потребують їхні діти та покриттям розбіжності з тими, що харчуються коштом бюджету. Школа на своїй Фейсбук-сторінці регулярно звітує про меню закладу, яким батьки учнів, судячи з відгуків, задоволені.

Головний державний аудитор Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Олекандр Горват в коментарі розповів, що зараз у КУ «ЦОЗО» проходить ревізія, в рамках якої відбуваються інвентаризація у підпорядкованих установі школах. ЗОШ №3 була однією з них.

«Ми не проводимо ревізії окремо по школам. Зараз проходить загальна ревізія усієї комунальної установи. В школах ми проводимо інвентаризацію і, при виявленні недоліків, відбираємо пояснення у директорів шкіл. Потім за результатами ревізії готується акт ревізії, в якому вказуються недоліки з проханням їх усунути. Рішення про притягненню до відповідальності керівників шкіл, де були виявленні порушення, приймає керівник освіти. На сьогодні акт ревізії ще не готовий, тому я не можу Вам сказати, які порушення були виявлені», - пояснив аудитор.

В той же день новим т.в.о. директора Виноградівської ЗОШ №3 призначили керівника НВК №6 міста Виноградів Анету Міндак, яку попередньо звільнили за згодою сторін 13 травня і того самого дня видали наказ про призначили на нову посаду, що набрав сили з 14 травня. Про це в коментарі Голосу Карпат розповів Юрій Свищо. Втім оригінали наказів, які підтверджують кадрові зміни у школі, на прохання журналістів не надали.

«Вчора була звільнена керівник закладду освіти Габріелла Степанівна Гомокі. Вона була звільнена у зв'язку з фінансово-господарськими порушеннями її, як керівника і отримала за це дві догани - за фінансово-господарські порушення і порушення трудового законодавства. Порушення були настільки великі і грубі, що подальше перебування цієї особи у закладі могло бути загрозою. І, відповідно, була призначена інший керівник - Анета Міндак», - прокоментував керівник освіти.

Раніше Анета Міндак 17 років працювала вихователем у Виноградівському ДНЗ №5. У кінці 2020 вона виграла конкурс на посаду директора НВК №6.

Звільнення Габріелли Гомокі спричинило резонанс в освіті Виноградівщини. В тому числі і серед педагогічного колективу та батьків учнів. Зокрема останні найбільше хвилюються, чи вплинуть кадрові зміни на випускників та харчування. Вчителі і батьки підготували та підписали спільні звернення до міського голови, голови Берегівської районної ради та народних депутатів-виноградівців Андрія Жупанина і Владіслава Поляка з проханням зупинити дії КУ «ЦОЗО» у Виноградівській ЗОШ №3.

Намагаючись заспокоїти суспільство, керівництво освіти залучило журналістів одного із закарпатських телеканалів. У підсумку їхній сюжет із дітьми ще більше збурив батьків, котрі заявляють, що зйомка проводилась без їхнього відома.

«Про зйомку я дізналась коли забрала дитину додому зі школи. Каже мені «мамо, а нас покажуть по телевізору». Розповіла, що нова директор просто спитала їх, чи хочуть діти щоб їх показали по телевізору. Звісно, котра дитина відмовиться? Я обурена, що учнів, мою дитину, використали у таких цілях», - розповідає мама одного з учнів молодших класів виноградівчанка Габріелла.

Виноградівська влада проти системи освіти

Криза в освіті Виноградівського району (після адмінреформи Берегівського – ред.) почалась ще у 2018 році з приходом начальником управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА Юрія Свища. Призначення на керівну посаду людини без управлінського досвіду було політичним кроком, на який пішов тодішній очільник Закарпатської ОДА і депутат Закарпатської обласної ради Геннадій Москаль задля збереження коаліції в облсті. На той час Свищо був помічником тоді ще обласного депутата Владіслава Поляка від партії «Відродження» і сам представляв у міськраді цю політичну силу.

Новий керівник почав змінювати управлінську і кадрову політику в освіті, що, зокрема, передбачала погодження з ним постачальників продуктів харчування та кадрові призначення. Він, також, змушував директорів «в знак вірності» писати заяви на звільнення без дати. Обурені освітяни інформували про це Міносвіти, проте підтримки там не знайшли.

За рік, не в змозі подолати супротив частини освітян новій політиці, Виноградівська районна рада рішенням сесії спочатку блокує біля 150-ти мільйонів гривень на рахунках управління освіти, а потім перенаправляє ці кошти у новостворену комунальну установу райради «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району». У 2020 році Закарпатський адмінсуд та Восьмий апеляційний суд Львова визнали протиправними «бюджетні» рішення райради. Сьогодні за скаргою райради відкрите касаційне провадження.

Наприкінці 2019 року управління освіти, а відтак і школи, залишились без грошей. Платити заробітну плату, енергоносії та проводити закупівлі – стало не можливо. В цих умовах керівництво Виноградівська райрада та КУ «ЦОЗО» змусило директорів шкіл, всупереч Статуту, піти на перевищення повноважень та підписати угоди з комунальною установою про передачу в оперативне управління майна шкіл. Слід за цим були змінені Статути і тодішній голова райради Віталій Любка отримав право в міжсесійний період звільняти директорів шкіл та погоджувати штатний розпис шкіл.

Після адмінреформи та децентралізації восени 2020 року, КУ «ЦОЗО» відійшла у підпорядкування Виноградівської міської ради. Повному штату комунальної установи, в управлінні якого колись було понад 60 шкіл, залишились школи Виноградівської громади та сільські ДНЗ.

На останній сесії Виноградівської міської ради 25 березня Статути шкіл змінили вдруге. Нові зміни надали керівнику значно ширші повноваження, ніж зазначає стаття 25 Закону України «Про освіту». Тепер Юрій Свищо може здійснювати повний контроль за діяльністю школи, створювати комісії для перевірки її діяльності, призначати і звільняти директорів. Міський голова Виноградова Степан Бочкай нововведення, що дали його підлеглому фактичну одноосібну та необмежену владу в освіті громади, підтримав.

Директори, які відстоювали освіту

Звільнена Габріелла Гомокі разом з своїми колегами була серед тих директорів, котрі усі ці роки боролись з політичною узурпацією освіти Виноградівщини. Освітянка в числі останніх, хто перевищив свої повноваження і чий заклад підписав угоду з КУ «ЦОЗО» та зареєстрував Статути, що суперечать Закону «Про освіту». Крім того, вона відкрито неодноразово просила надати її закладу передбачену законом фінансово-господарську автономію.

Через таку позицію директора, Виноградівська ЗОШ №3 зазнавала фінансових утисків, а її працівники - професійного тиску з боку керівництва освіти. Але якщо, наприклад, як у випадку ЗОШ №4, школу Габріелли Гомокі минули погрози об’єднання при створенні опорних шкіл, то на неї впливали відмовами у фінансуванні потреб закладу.

Деякі освітяни, передбачаючи «помсту» з боку керівництва освіти за свою професійну і громадянську позицію, намагалися себе захистити ставши учасниками місцевої політики. Так Габріелла Гомокі, на минулих місцевих виборах восени 2020 року, балатувалась у депутати Виноградівської міської ради від провладної партії «Слуга народу», але вибори програла. Не пройшли до міськради і інші її колеги, які також знаходяться в опалі у керівника освіти та членів «Рідного Закарпаття».

Загалом після децентралізації, коли три чверті закладів освіти колишнього Виноградівського району відійшли у підпорядкування новостворених громад, директорів, котрі б відстоювали незалежність освіти від політики, майже не залишилось. А після «покарання» через політичне звільнення Габріелли Гомокі, навряд чи хтось з її колег вважатиме Закон України «Про освіту» вищим за протиправні дії місцевих посадовців та депутатів.

Олена Мудра для Голосу Карпат

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська