1. Новини Закарпаття
  2. >

«Для боротьби з контрабандою треба міняти не людей, а систему», - народний депутат Горват

14.04.2021 10:58 Влада Голос Карпат

Голова підкомітету з питань правового забезпечення діяльності митних органів вважає, причину контрабанди не слід шукати на Закарпатті, а для ефективної боротьби потрібні нові технічні рішення.

Голова підкомітету з питань правового забезпечення діяльності митних органів вважає, причину контрабанди не слід шукати на Закарпатті, а для ефективної боротьби потрібні нові технічні рішення.

Тиждень тому, 2 квітня, РНБО своїм рішенням запровадило санкції проти 10-ти українських громадян та 79 пов’язаних з ними юридичних осіб. Майно та рахунки фізосіб заблокували.

До топ-10 «королів контрабанди», як вже встигли охрестити осіб зі списку РНБО, потрапили також двоє закарпатців. Це – ексмитник, президент ФК «Минай» Валерій Пересоляк та брокер і підприємець Орест Фірманюк.

Крім того від роботи відсторонили понад сто працівників митниці, 23 з яких працюють на Закарпатській митниці Держмитслужби.

Президент Володимир Зеленський пояснюючи українцям цей крок, прирівняв контрабанду до економічного тероризму. За словами Гаранта, збитки держбюджету через контрабанду сягають 300 мільярдів гривень на рік. З них понад 100 мільярдів – внаслідок неефективної роботи митниці.

Влада переконує, що санкції РНБО - лише початок і боротьба з контрабандою буде продовжена.

В свою чергу експерти вважають санкції РНБО «простим рішенням замість реформ» і зазначають, що для ефективної боротьби з контрабандою потрібні реформи та нове законодавство.

За коментарем щодо ефективності накладених санкцій та необхідних рішень, які зроблять контрабанду не вигідною для українців, Голос Карпат звернувся до народного депутата з групи «Довіра» Роберта Горвата. У парламенті політик головує у підкомітеті з питань правового забезпечення діяльності митних органів Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

«Я вважаю «заробіток» на контрабанді є значним правопорушенням, а тому цілком підтримую процес боротьби з котрабандою. Зараз РНБО ввела санкції проти окремих осіб, але завтра прийдуть інші «смотрящі», то що будемо доповнювати список РНБО? Очевидно, що потрібно встановити єдині та законні правила гри. Заїжджає імпорт – всі сплачують податки. Маю на увазі, що контрабанда після заміни одних митників на інших не зникне, але повноцінна зміна системи їх роботи потрібна. А це зменшення корупційних ризиків та людського фактору. Проблема держави у декриміналізації «товарної контрабанди». З 2012 року все зводиться тільки до адмінпорушення, а порушники митних правил добре знають, що в Україні за таке ніхто не садить у в’язницю.

Будемо відверті: пів-Закарпаття везуть щось за кордон, щоб підзаробити і щось звідти привозять, щоб заощадити кошти. Так було завжди. І це добре, бо будь-який товарообіг – це податки. Але заниження митної вартості разом з незаконним переміщенням підакцизних товарів завдають відчутних збитків українській економіці, держава втрачає бюджет, а суспільство не отримує належних послуг.

У нас проблеми з підакцизними товарами не лише на кордоні. Можливо, з половини усієї горілки, що виробляють в Україні, не сплачуються акциз. Потрібна відеофіксація на спитрзаводах та відповідний моніторинг акцизних складів. Обсяг виробленого спирту має бути пропорційним продажу лікеро-горілчаних виробів з відповідними акцизними марками. Сьогодні це доступні технічні рішення, відеофіксація, електронні акцизні марки та належний контроль. Чи захочуть це зробити? Побачимо.

«Риба гниє з голови», а причини контрабанди потрібно шукати не на Закарпатті, адже це скоріше транзит. Весь ланцюжок веде до Києва, де приймаються рішення, де призначають людей. Тому шукати причини контрабанди лише на місцях, без центрального рівня, не зовсім правильно.

Звичайно, РНБО зробила добре. Президент прийняв правильне рішення, бо державі потрібні кошти. Але це лише старт. Процес має піти далі – камери, тепловізори, технічні рішення і кілька відомств, котрі будуть їх контролювати. Тоді ніхто ніякі цигарки чи техніку не провезе», - коментує політик ситуацію з контрабандою на Закарпатті та методи боротьби з цим явищем.

Нагадаємо, раніше на Закарпатті відсторонили від роботи понад 20 посадовців митниці. Серед них фігурант розслідування програми «СХЕМИ» Ігор Стрічик.