1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Зміни, яких не буде: що стається, якщо не йти на вибори і продавати свій голос? (ПІДРАХУНОК ГОЛОСІВ, ФОТО)

28.10.2020 07:31 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Пасивність населення на місцевих виборах 2020 коштувало Виноградівській громаді можливості оновлення старої корумпованої системи та надії на зміни.

Пасивність населення на місцевих виборах 2020 коштувало Виноградівській громаді можливості оновлення старої корумпованої системи та надії на зміни.

Поки Виноградівська ТВК ще не оприлюднила офіційних результатів, а в обласному осередку «Слуги народу» заявили про необхідність перерахунку голосів, можна констатувати: пасивність виборців і мовчазна згода правоохоронців та силовиків на скупку голосів, коштувала Виноградівській громаді довгоочікуваних змін.

Явка на виборах 25 жовтня по Виноградівській міській громаді була 37,8%. По Закарпаттю – 40%.

За попередніми підрахунками переміг чинний міський голова Виноградова Степан Бочкай. Він вже очолював місто протягом чотирьох каденцій: у 1998-2002, 2006-2010, 2010-2015 та 2005-2020 роках. А зараз, окрім Виноградова, став обличчям для наступних сіл Виноградівщини: Боржавського, Букового, Великих Ком’ят, Великої Копані, Дротинців, Малої Копані, Олешника, Онока, Підвиноградова, Фанчикова, Тросника і Широкого.

На виборах минулої неділі проголосувало 18 653 осіб. Це вже згадані 38,7% із загально кількості 48 059 виборців. Бочкая підтримали 8620 осіб або 48% тих, хто проголосував.

Лідера передвиборичих соцопитувань, політика Івана Бушка підтримали 6880 виборців або 39%. Ще одна учасниця перегонів, Марія Сігеті, отримала 2197 голосів або 12,5%.

Виборці нового голови громади зосередився за межами Виноградова. За останньої каденції чинного міського голови, місто втратило не лише ресурси претендувати на центр новоствореного Берегівського району. Чимало комунального майна перейшло у приватну власність, земельні питання були позбавлені прозорості та суперечили Генплану, а схеми на держзакупівлях стали причиною журналістських розслідувань. Тому підтримка містян для нього була лише в районі 40%.

Своїх прихильників Бочкай знайшов у селах. Там віддали йому понад 60% своїх голосів. У населених пунктах з найбільшим числом електорального «за», зазвичай прямопропорційною була висока явка виборців. На фоні пасивного міста з середньою явкою 30%, активність селян перевищувала 45%.

Тисячі агітлистівок і від 500 гривень за голос

Степан Бочкай брав участь у виборчих перегонах як самовисуванець, підтримуваний партією-сателітом «Рідне Закарпаття», до якої входить нардеп з Виноградова Владіслав Поляк. Це забезпечило міського голову використовувати під час передвиборчої кампанії не тільки адмінресурс міської ради, а також районної ради.

Більшість депутатів Виноградівської райради, котрі в цю каденцію представляли там «БПП» та «Відродження», йшли на цих виборах від «Рідного Закарпаття», тому на своїх округах агітували також за чинного мера Виноградова. Працювала на нього і освіта району, в особі директорів шкіл, наближених до депутатів районної ради та нардепа.

Працівники райради надрукували для кандидатів від «Рідного Закарпаття» кілька тисяч агітлистівок-підказок без вихідних даних, в яких закликали голосувати, також, за Бочкая. Їх, разом з грошовою винагородою за голос, розповсюджували кандидати від «рідних» або так звані «десятники» - найнижча ланка учасників схеми підкупу виборців.

Напередодні виборів вони «точково» ходять по адресам і збирають персональні дані виборців, інколи, також, паспортні дані. Після виборів, перед ними потрібно відзвітувати за голосування. Далі дані від проголосувавших передаються «сотникам», котрі курують певні вулиці чи дільниці, а ті, в свою чергу - «тисячникам», котрі звітуються перед безпосередніми замовниками.

Друк агітлистівок-підказок 6 жовтня 2020 року

Зіпсована при друці агітлистівка-підказка

За даними штабів партійних осередків міста («Слуга народу», «Батьківщина», «За майбутнє», «ОПЗЖ» - ред.), котрі опонували чинній владі, голос виборця коштував від 500 до 1500 гривень. Найчастіше давали 500 гривень за кілька днів до голосування і 300-400 в день виборів, після голосування. Найбільші суми отримали члени комісії та спостерігачі на дільницях.

«Феноменальні» результати і порушення

Ті ж штаби підрахували, що по Виноградівській громаді «Рідне Закарпаття» могло купити до 10 000 голосів. Це забезпечило їх не лише впевнену перемогу у міську раду з гарантованою більшістю та присутність у райраді та облраді, а і свого мера.

30-50% «точкового» підкупу із загального електорату, дало вже згадану високу, на фоні районної, явку в понад 50% та кількаразову перевагу Степана Бочкая над Іваном Бушком.

В день проведення виборів спостерігачі, кандидати та журналісти фіксували порушення виборчого процесу, серед яких були випадки голосування без паспорту, неособисте голосування та присутність агітаційних матеріалів під час голосування. Також до активістів надходили повідомлення про здійснення другої частини «розрахунку» за голосування.

У селі Онок спостерігачем була виявлена агітлистівка-підказка, якою виборець користувався під час голосування. Поки спостерігач намагався вияснити у чоловіка, звідки у нього агітлистівка, заступниця голови ДВК та один із кандидатів у депутати міськради його оточили, давши виборцю втекти. Заступниця голови ДВК представляла в комісії «Рідне Закарпаття», а ім’я кандидата було зазначене у агітації.

Цей випадок зафіксували журналісти, повідомивши в «ОПОРУ» та на 102.

Агітлистівка, вилучена на дільниця села Онок в день виборів

Зведені результати голосування, надані «Голосу Карпат» штабами:

Не почуті попередження та досвід, що не вчить

З початку виборчої кампанії у Виноградівській громаді активісти зробили кілька десятків дзвінків на 102 з повідомленнями про підготовку до ймовірного підкупу виборців. Влаштували мітинг за чесні і прозорі вибори під стінами «білого дому» (в адмінбудівлі розміщена міська рада, районна рада та райдержадміністрація – ред.), а також кілька разів звертались до голови Закарпатської ОДА Олексія Петрова з проханням їх забезпечити.

Втім результати показали, що запевнення представника Президента в області виявилися лише словами. Правоохоронці та силові структури, прямим обов’язком яких було недопущення підкупу – також провалили цю роботу.

Ця мовчазна згода на підкуп коштувала закарпатцям можливості самостійно обрати місцеву владу на наступні п’ять років, а Президенту – фактичного програшу виборів, бо його «слуги» не отримали більшість у жодній з рад. Майже усюди по області, включаючи Виноградівську громаду, перемога дісталась «Рідному Закарпаттю». Політичний сателіт бізнес-партнера Міністра МВС Арсена Авакова – Валерія Лунченка та ще трьох закарпатських мажоритарників з групи «Довіра».

Серед них – Владіслав Поляк, котрий на позачергових виборах до Верховної Ради України у 2019 році та попередніх місцевих виборах в 2015 році до обласної ради, зайшов у такий самий спосіб. Окрім підкупу виборців, минулого року проти опонентів застосовувались обшуки і залякування.

П’ять років тому, у 2015, підкуп виборців дозволив «Відродженню» сформувати більшість в міській та районній радах. Наслідком стала фактична узурпація влади і основних галузей району в одних руках, та безгосподарність, що призвела до фактичної втрати Виноградівського району як адміністративної одиниці, що могла боротись за самостійність.

 

Нагадаємо, 25 жовтня на місцевих виборах проголосувало 62 109 жителі Виноградівського району.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська