1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Виноградові КП міської ради вивело на підставних осіб 1,5 мільйона гривень з грантів Євросоюзу (ВІДЕО)

07.06.2020 19:37 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Послуги з документообігу для транскордонних проектів, які надавали підставні підприємці, аудиту і звітуванню перед донорами не підлягають.

Послуги з документообігу для транскордонних проектів, які надавали підставні підприємці, аудиту і звітуванню перед донорами не підлягають.

Більше того, минулі схеми на транскордонних проектах вже загнали район перед урядом Польщі в боргову яму розміром 136 тисяч євро.

Комунальне підприємство Виноградівської міської ради «Центр інвестицій та розвитку», створене міською радою для стратегічного розвитку міста через реалізацію інвестиційних проектів, в тому числі і за кошти Євросоюзу, закупило у 2018-2019 роках послуги пов’язані з діловодством у сумнівних підприємців на суму понад 1,5 мільйона гривень.

Мова йде про два транскордонні проекти сумарною вартістю понад 2, 148 тисяч євро, що фінансуються в межах Програм Транскордонного Співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 та Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

У Виноградові за кошти Польщі зараз реконструюють старі господарські будівлі під центр контролю за безпритульними тваринами. На цей європейці виділили 601 тисячі євро.

За підтримки Угорщини, планують реконструювати вулицю Миру і площу Миру. Фінансування ЄС - 1,3 мільйони євро. Зараз на основні роботи цього проекту оголошено тендер.

Схему закупівлі комунальним підприємством послуг за грантові кошти у підставних підприємців, так званих «піджаків», розкрили журналісти проекту журналістських розслідувань «ПравдаЄ».

Голос Карпат, взявши за основу їх матеріал, разом з ГО «Закарпатська варта» дослідили тему глибше. Ми не тільки знайшли людей, які ніколи не надавали куплені на тендерах послуги, а і дізнались більше інформації про директора комунального підприємства – Артура Шерегі.

 

Схема на «піджаках»

В 2018-2019 роках в рамках цих транскордонних проектів було оголошено ряд тендерів. Журналістів зацікавили закупки, проведені в листопаді-грудні 2018 року та в липні і листопаді 2019.

В ці дні комунальне підприємство купляло послуги пов’язані з діловодством, комунікаціями, організацією заходів та роботи офісу. Виграли ці тендери троє підприємців, які, як виявлять згодом журналісти, не можуть сказати коли і які саме послуги вони надавали «Центру інвестицій та розвитку».

У корупційних схемах таких підставних осіб чи підприємства називають - «піджаками». Роль їх доволі проста - через них закуповують товари і послуги, яких, насправді не існує. Або ж ці роботи і послуги насправді виконуються та надаються, але людьми і компаніями, що пов’язані із замовниками. Якщо мова йде про державні кошти чи інтереси країни, то – це конфлікт інтересів і порушення актикорупційного законодавства.

 

Майже мільйонер з Виноградівського ВУЖКГ

Один з таких підприємців – виноградівець Юрій Галятовський. Чоловік працює двірником у Виноградівському ВУЖКГ. Підприємницьку діяльність розпочав менш ніж за 10 днів до виграних тендерів - 8 листопада 2018 року.

В 2018-2019 роках КП «Центр інвестицій та розвитку» закупило у Галятковського через платформу Прозорро пов’язані з діловодством організаційні та управлінські послуги на понад півмільйона гривень.

Згідно даних з казначейства, комунальне підприємство встигло заплатити за виконані роботи понад 200 тисяч гривень.

Журналісти намагались дізнатись у підприємця Галятковського більше про надані ним послуги, проте жодного разу щось конкретного почути не вдалося.

Попри контракти на сотні тисяч гривень чоловік згорнув свою підприємницьку діяльність 6 березня 2020 року. 10 березня, згідно змін до договорів у системі Прозорро, з Галятковським були розірвані всі договори. За дивним збігом обставин це трапилося майже одразу після запиту журналістів «ПравдаЄ» до Виноградівської міської ради від 4 березня про діяльність їхнього комунального підприємства.

 

«Ділова жінка» з Тячівщини

Підприємиця Любов Грицько з Добрянського, що на Тячівщині, ще одна учасниця цієї схеми. Як і підприємець з Виноградова, почала вона свою діяльність за кілька днів до виграних тендерів.

В 2018-2019 роках через платформу Прозорро у жінки закупили організаційних та управлінських послуг на суму 809 тисяч гривень.

Згідно даних з казначейства, комунальне підприємство встигло заплатити підприємиці Грицько за виконані роботи понад 378 тисяч гривень.

Розповісти журналістам, які заходи для комунального підприємства вона організовувала і в чому полягало забезпечення роботи офісу, жінка не захотіла.

З власних джерел нам стало відомо, що до 2018 року 54-річна Любов Грицько подібною підприємницькою діяльністю не займалася. За словами жителів Добрянського її родина працює на заробітках в Росії.

Дружина працівника Нацполіції з Чернівеччини

Пошук третьої у цій схемі особи привів нас у село Строїнці Чернівецької області. Тут живе підприємиця Алла Лупу, яка в серпні 2019 року поновила свій статус ФОПа і зараз надає послуги з перекладу та адміністративні послуги.

В листопаді 2019 року підприємиця виграла тендери і надає комунальному підприємству послуги з оформлення документів та промоції. Сума договорів складає майже 224 тисячі гривень. Окрім того є пряма угода на 5 тисяч гривень за послуги з перекладу. «Центр інвестицій та розвитку» вже виплатив Аллі Лупу понад 57 тисяч гривень.

З журналістами підприємиця спілкуватись не захотіла.

З власних джерел нам стало відомо, що жінка викладає англійську мову в одному з навчальних закладів Новоселицького району Чернівецької області. Її чоловік, Віталій Лупу, очолює один з територіальних сервісних центрів МВС у Чернівцях.

Директор комунального підприємства Виноградівської міської ради «Центр інвестицій та розвитку» Артур Шерегі з журналістами спілкуватись відмовився.

Ми залишаємо право місцевих чиновників на коментарі відкритим і надіслали їм запит із питаннями, які не змогли поставити особисто. Їхня відповідь допоможе зрозуміти громадськості, як в міській раді ставляться до викритих схем і чи зможуть вони контролювати появу подібних "піджаків" у майбутньому.

 

Елітна нерухомість та «російський слід» директора

Разом з тим ми дослідили декларацію Артура Шерегі і виявили, що активи декларанта в десять разів перевищують його доходи.

Недооцінені квартири в Ужгороді

Так, для наявних в його декларації п’яти квартир в НАЗК подані наступні дані по вартості:

1. квартира площею 45 м.кв. за адресою місто Ужгород, площа Богдана Хмельницького, будинок 2б, квартира 8, вказана вартість 80 500 гривень (за курсом НБУ станом на 04.06.2020 року – це 3 009 $).

2. квартира площею 38,3 м.кв. за адресою місто Ужгород, Слов`янська набережна, будинок 1, квартира 59, вказана вартість 74 494 гривень (або 2 785 $).

3. квартира площею 40,3 м.кв., за адресою місто Ужгород, Слов`янська набережна, будинок 1, квартира 54, вказана вартість 78 384 гривень (або 2 930 $).

4. квартира площею 65,2 м.кв., за адресою місто Ужгород, площа Жупанатська, будинок 1, квартира 13, вказана вартість 424 060 гривень (або 15 852 $).

5. квартира площею 57 м.кв., за адресою місто Ужгород, площа Жупанатська, будинок 1, квартира 2, вказана вартість 347 557 гривень (або 12 992 $).

Нам стало цікаво, скільки коштує ця нерухомість на ринку сьогодні і яким би був дохід від здачі квартир в оренду. За оцінкою ріелторів Ужгорода вартість квартир, вказаних у декларації Артура Шерегі, може бути в рази вища:

1. На площі Богдана Хмельницького - 41-43 тисяч $.

2-3. На Слов’янській набережній - 36-38 тисяч $.

4. На Жупанатській площі - 63-65 тисяч $.

5. Ще одна на Жупанатській площі - 55-57 тисяч $.

Вартість оренди подібних квартир коливається від 6-ти до 7-ти тисяч гривень в місяць без урахування комунальних послуг.

Корпоративні права на російські фірми

Корпоративні права Артур Шерегі вказує лише в одній із своїх декларації. 10 січня 2020 року він реєструє Торговий дім «ЄВРОПЕТ Україна», де йому належить 75% від загального капіталу.

Журналісти виявили, що, принаймні, до грудня 2019 року Артур Шерегі також значився одним із засновників ТОВ «Центр соціального прогнозування і маркетингу» в Росії, де йому належала частка в 50%. Зміни даних компанії по відношенню до директора КП датовані 17 грудня 2019 року. Джерелом даних вказаний Єдиний Державний реєстр юридичних осіб Російської Федерації.

Окрім того, за інформацією отриманою від російських колег, у 2010-2013 роках Артур Шерегі міг виконував обов’язки директора російської державної установи «Центр соціологічних досліджень», яка займалась науково-дослідними роботами, у тому числі, на замовлення уряду РФ.

Дізнатись що-небудь в Артура Шерегі з приводу бізнесу в Росії не вдалося. Ці питання, як і питання по закупівлі послуг комунальним підприємством, він не мав часу прокоментувати.

 

Не перший дзвіночок з Виноградівщини

Ймовірні схеми з відмиванням грантових грошей транскордонних проектів не перший випадок у Виноградівському районі.

Кілька років тому у міжнародний скандал потрапило комунальне підприємство Виноградівської районної ради «Агенція місцевого розвитку Виноградівщини», яке у 2013-2016 роках будувало у Виноградові хоспіс по програмі транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна.

В кінці 2015 року новим директором комунального підприємства став Артур Шерегі. З листопада 2017 року КП знаходиться в стадії припинення.

136 тисяч євро боргу уряду Польщі

Через неприйняття польськими партнерами звіту, Виноградівська районна рада вже понад три роки боргує Міністерству економічного розвитку Польщі 136 тисяч євро.

В коментарі Голосу Карпат по ситуації з боргом, заступник голови райради Адальберт Сверенко у вересні 2019 року говорив наступне: «Міністерство економічного розвитку нам виставило рахунок на повернення 218 тис. євро як таких, що не були прийняті ними у звіт. 80 тис. євро ми вже повернули. Це були кошти проекту, що лишались на рахунку агенції. Залишок цієї суми, не пам’ятаю точно 130 чи 140 тис. євро, ми боргуємо. На рахунок повернення цих коштів поляки поки до нас більше не звертались».

В той же час той же Артур Шерегі в коментарі журналістам по ситуації з хоспісом зазначав, що районна рада знала про листи з Польщі, але ігнорувала їх.

Ми надіслали листа до Міністерства інвестицій та розвитку Польщі. Вони підтвердили борг Виноградівського району в розмірі 136 тисяч євро, які мають намір отримати назад.

«Всього партнери отримали понад 880 тисяч євро авансу. Після завершення проекту залишилось понад 218 тисяч євро невикористаних коштів, у тому числі майже 80 000 євро - це неприйнятні витрати, тобто ті, які виникли у зв'язку з тим, що роботи, виконані під час будівництва хоспісу у Виноградові, не відповідають інформації, яка міститься у звітах поданих підрядником.

У січні 2017 року провідний партнер повернув 73,5 тисяч євро, тобто частину дебіторської заборгованості, а в лютому 2017 року - 8,8 тисяч євро. 136 тисячі євро підлягають поверненню. Всі процедури по намаганню повернути кошти Міністерством інвестицій та розвитку Польщі, тобто органу управління, вичерпані, тому справа буде передана Європейській комісії (відповідно до положень Регламенту 951/2007), яка візьме на себе процедуру по поверненню коштів».

Чи контролюють «піджаків» в танскордонних проектах?

Ми звернулись до представництва Програма Транскордонного Співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 у Львові з питання, хто має контролювати використання грантових коштів у транскордонному проекті «Жешув та Виноградів — міста з гуманним відношенням до тварин».

В коментарі Голосу Карпат старший експерт представництва Василь Хім’як розповів, що реалізацію проекту, в тому числі фінансову частину, перевіряє аудитор, якого бенефеціар, в даному випадку КП «Центр інвестицій та розвитку», обирає самостійно. Далі - Спільний технічний секретаріат, що знаходиться у Варшаві, перевіряє і затверджує звіт аудитора. Якщо зауважень немає, то бенефеціар отримує наступну частину коштів.

Ми зв’язались з власником ТОВ  «АУДИТОРСЬКА КОМПАНІЯ "П.С.П. АУДИТ» Дмитром Сушко. Його компанія надає аудиторські послуги комунальному підприємству на проекті «Жешув та Виноградів — міста з гуманним відношенням до тварин».

Дмитро Сушко пояснив, що аудит здійснюється по конкретним пунктам, які прописують організатори програми і замовляє виконавець проекту. Аудит послуг, пов’язаних з документообігом комунального підприємства під час виконання транскордонного проекту, його компанія не проводила.

Аудитор також зазначив, що у випадку виявлення на проекті ймовірних порушень, описаних в цій статті, треті сторони можуть звернутись у компетентні органи і просити провести фінансову перевірку. В той же час він додав, що довести подібні порушення вкрай важко і більшість випадків спростовуються судом.

Наразі нам відомо, що проміжний звіт, переданий комунальним підприємством до спільного технічного секретаріату у Варшаві, знаходиться на етапі перевірки.

 

Олена Мудра, Андрій Гепенко для Голосу Карпат